Jurmala, Letonya ülkesinin gözde tatil beldelerinden biridir.

Jurmala, Letonya ülkesinin gözde tatil beldelerinden. Baltık denizinin kıyısında yer alan Jurmala, en uzun kumsala sahip olma özelliğindedir. Letonya turizmine önemli ölçüde katkısı bulunan bu güzel şehir 32 km’lik kumsalı ile görenleri kendine hayran bırakıyor. Jurmala SPA otelleri ile nam salmış durumda. Jurmala’da kaplıcalar da bulunuyor. Buraya gelmişken kaplıcalardan mutlaka faydalanmalısınız. Bu şifalı suları her yıl milyonlarca turist ziyaret ediyor. İnce kumlu plajlarında güneşlenmek mükemmel bir tatil geçirmenize olanak sağlıyor. Tertemiz ve pırıltılı denizi ile çocuklu ailelerin de rahatlıkla ziyaret edebileceği bir plaj olarak düzenlenmesi ile keyifli bir gezi yapabiliyorsunuz. Şehirde tarihi yapılar da görülmesi ve keşfedilmesi gereken güzellikler arasında. Jurmala gezilecek yerler oldukça etkileyicidir. Sovyet döneminden ve 18. yüzyıldan kalma olan bu eserler ziyaretçilerin ilgisine mazhar oluyor. Bölgede çok hoş Letonya kültürel ve geleneksel yapısını anlatan tipik ahşap Letonya evleri bulunuyor. Ziyaret edip fotoğraf çekmekten keyif alabileceğiniz güzelliklerden sadece biri. Diğer yandan Letonya’nın oldukça ünlü Ethnographic Open Air Musemum açık hava müzesini mutlaka keşfetmeniz gerekiyor. Yalnızca bu müze için 1 gününüzü ayırmalısınız. 17 ve 18. yüzyıllarda kırsal kesimde yaşamış kişilerin ve etnik grupların yaşamına dair izleri barındıran müze, temelde 80 hektarlık alana oturmuş ve 120 farklı tarihi yapıyı üzerinde bulunduruyor olması nedeniyle mutlaka görülmesi gereken devasa yapılar arasında.

En İyi Zaman

Jurmala kış aylarının son derece soğuk geçtiği bir iklim yapısına sahiptir. Bu nedenle bu şehri ziyaret etmek için kış vakti uygun bir zaman gibi görünmüyor. Jurmala’yı keşfetmenize en elverişli dönem kuşkusuz sıcaklıkların 20-25 derecelerde seyrettiği yaz ayları olacaktır. Güzel kumsalından ve denizinden en üst düzeyde yararlanabilmek için tam tadında bir mevsim olan yaz ayları tercih edilmeli. Kalabalık olan yaz aylarını tercih etmiyorsanız ilkbahar ve sonbahar dönemleri de Jurmala ziyareti için son derece uygun olacaktır. Bu dönemlerde yanınıza sıcak tutan giysileri almanızı öneririz.

Ulaşım

Ülkemizden Jurmala’ya ulaşım direkt olarak sağlanamıyor çünkü burada havaalanı bulunmuyor. Ancak Letonya’nın Riga kentine yapılacak 3 saatlik bir uçuş sonrasında 25 km’lik bir mesafe katederek Jurmala’ya ulaşabilirsiniz. Şehirlerarası tren seferleri bu konuda işinizi kolaylaştıracaktır. Şehirlerin birbirine çok yakın olması Letonya’nın diğer şehirlerini gezebilmek için güzel bir avantaj. Şehir içinde tarihi sokakları yürüyerek arşınlamak hem bu güzel yapıları keşfetmek hem de şehri hissedebilmek için güzel bir alternatif. Şehir içi ulaşımda diğer kentlerde olduğu gibi otobüs ve metro gibi seçenekler bulunuyor.

Alışveriş

Jurmala’da alışveriş kültürü yoğunluk olarak hediyelik eşyalardan yana gelişmiştir. Bu konuda alışveriş yapabileceğiniz çok sayıda mekan var. Küçük dükkanlarda bulabileceğiniz sayısız alternatifte hediyelik eşya söz konusu. Buradan ayrılmadan önce hatıra evinden birkaç küçük hediyelik eşyayı kendinize ve sevdiklerinize alabilirsiniz. Jurmala ürün yelpazesi konusunda hemen yanı başında yer alan Riga kentinin eline su dökemez. Buraya gelenler de bunu bilir ve genel olarak alışverişini Riga şehrinden yapmayı tercih eder. Siz de Riga turunuz sırasında hediyelik işinizi buradan tamamlayabilirsiniz. Festival ve fuar zamanları son derece renkli geçer.

Yeme İçme

Letonya’nın geniş bir mutfak kültürü vardır ve Jurmala’da bu kültürü yansıtıyor. Çeşitli yemeklere sahip Jurmala mutfağında genellikle, patates, lahana, balık ve sığır eti kullanılıyor. Domuz eti de kullandıkları için ince eleyip sık dokumakta fayda var. Buraya gelip tatmanız gereken lezzetlerden biri Biesu Zupa yani pancar çorbası. Balık ağırlıklı menülerde, bezelye çorbası gibi çorbalar da yer alıyor. Bir sahil kenti olan Jurmala’da restoranlardan ziyade büfe tipinde yerlerin de oldukça işlek olduğunu söyleyebiliriz. Halkın geneli Rus asıllı olduğundan Rus restoranlarına sık rastlanıyor.

Konaklama

Jurmala’da konaklama seçenekleri de oldukça fazla. SPA ile ünlü otelleri tercih edebilirsiniz. Turistlerin yoğun olduğu aylarda özellikle SPA otellerinde yer bulmak tamamen bir lüks. Bu nedenle böyle bir otelde kalmak istiyorsanız erken rezervasyon fayda sağlayacaktır. Bu durumda uygun fiyat avantajlarından da yararlanabilirsiniz. Merkeze yakın otellerde veya pansiyonlarda kalabileceğiniz gibi sahiplerinden daire kiralama şansınız da var. Bunun için küçük çaplı bir araştırma yapmalısınız. Jurmala şehir merkezinde popüler oteller; Amber SPA Butik Otel, Semarah Hotel Jamas Seta, Seshell Apartmenet. Daha ekonomik olanlar ise; Summer Bungalo Trasler ve Irina.

Gece Hayatı ve Eğlence

Jurmala stratejik bir turistik bölge olması sebebiyle son derece hareketli ve renkli bir gece hayatında sahip. Özelikle şehrin tıka basa dolduğu yaz aylarında sayıca az olan gece kulüpleri ve barlarda durum iğne atsanız yere düşmeyecek durumda olabiliyor. Çok az sayıda mekan olduğu bir gerçek ancak çok hoş eğlence mekanları bulmakta zorlanmayacaksınız. Turistlerin yoğun olarak bulunduğu mekanlarda eğlence sabahlara kadar devam ediyor. Gece hayatı konusunda Jurmala şehrinin çok şanslı olduğunu söyleyebiliriz. Doyasıya eğlenebilmek için Jurmala eğlence mekanlarında bir güzel eğlenmeden bu şehirden ayrılmak olmaz.

Jurmala gezisi mi planlıyorsun?

Jurmala hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Jurmala gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Jurmala gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.