Kamp çadırı seçerken dikkat etmemiz gerekenler hakkında bilgi.

Uzun süreli ya da kısa süreli doğa kamplarına katılmak için kişilerin en temel ihtiyaç malzemelerinden biri olan kamp çadırı, en dikkatli biçimde seçilmesi gereken kamp malzemelerinin başında gelmektedir. Kötü hava olaylarına karşı oldukça dayanıklı bir kumaştan tasarlanmış olması büyük bir önem taşımaktadır. Sağanak bir yağış altında kaldığınız durumlarda sizlere kupkuru bir ortam sunarken aynı zamanda açık kamp alanlarında ise sizlere özel bir alanın oluşmasını sağlar.

Doğru Kamp Çadırı Seçimi

Tıpkı özel bir kaleniz gibi rahatlıkla kullanabileceğiniz kamp çadırınız sayesinde huzurlu bir haftasonu turu yaşayabilirsiniz. Sıcak yaz aylarında kampa çıkan kişilerin en büyük sorunlarından biri olan sivrisinek ve böceklerden korunmak içinde en akıllıca yöntemlerden birisi olmaktadır.

Kamp Çadırında Bulunması Gereken Özellikler Nelerdir?

Kamp çadırı seçerken en başta sahip olmak istediğiniz alanın büyüklüğü seçeceğiniz çadırın ebatlarını belirleyecektir. Bu doğrultuda kaliteli ve doğa şartlarına dayanıklı bir kamp çadırı tercihinde bulunabilirsiniz.

 • Kamp çadırı ebatları, sahip olduğu ağırlık ve fiyat konusunda bütçenize ve ihtiyaçlarınıza uygun şekilde olmalıdır.
 • Kamp ya da doğa sporları gibi farklı aktivitelerin yapılacağı mevsim ve hava şartları göz önüne alınarak uygun kumaş türüne sahip bir çadır tercihinde bulunulmalıdır.
 • Tasarım ve özellikleri yine sizlerin içerisinde en iyi şekilde rahat edebileceğiniz bir tasarımdan oluşan, zevklerinize hitap eden renklerden oluşmalıdır. Keyifli bir kamp tatili geçirmek için bu önemli bir faktördür.
 • Kurulum kolaylığı, kısa süreliğine çıkmış olduğunuz bir kamp sürecinde tüm gününüzü çadır kurarak tüketmek için kolay bir kurulum özelliğine sahip olan bir kamp çadırı tercihinde bulunmanız faydalı olacaktır. Aksi halde doğa yürüyüşü başladığında sizler hala ilk olduğunuz noktada bulunmanıza ve mutsuzlukla sonuçlanan bir kamp geçirmenize neden olabilir.
 • Kamp çadırı seçimlerinde kapasite büyük önem taşır. Çadır içerisinde kaç kişi konaklayacaksa bu doğrultuda geniş ve 2 ya da 3 kişilik tercihler yapılmalıdır.

Unutmayın ki büyük ebatlardan oluşan kamp çadırlarının ağırlıkları artış gösterecek ve doğa sporları sırasında taşımanız gereken yük miktarını arttıracaktır. Bunu da göz önünde bulundurarak en az hafifliğe sahip fakat kaliteli kumaşlardan tasarlanmış bir çadır tercihinde bulunun.

4 YORUM YAZILMIŞ

 1. Matrak kullanacaklara çadır boyu ile matrak boyunun uyumuna dikkat etmelerini tavsiye ederim. Faydalı bir yazı olmuş teşekkürler…

 2. Özellikle ağırlık gerçekten önemli. Benim gibi yürüyüş ve uzun bisiklet turu yapanlar ne dediğimi eminim anlarlar. %10 ve fazla eğimli dik ve uzun bir yokuş çıkarken aslında çadırın ne kadar ağır olduğunun pek önemi kalmıyor. Her türlü sövüyorsun. 🙂

  • Selam Dünyalı, 🙂

   Çadırda ağırlık önemli bir faktör. Bir zamanlar konaklamalı şehir içi (İstanbul) yakın yerlere bisiklet turları yaparken çadırın ağırlığı beni fazlasıyla bezdiriyordu.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.