Kanada eğitim sistemi hakkında bilgi.

Kanada dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biridir. Ekonomisi, kalkınması ve refahıyla dünyanın sayılı ülkeleri arasına girmektedir. Kanada eğitim sistemi dünyanın önde gelen başarı odaklı eğitim modellerini bünyesinde barındırıyor. Kanada eğitim sistemi modern çağın ihtiyaçlarına uygun düzenlenmiştir. Ülkede eğitime ayrılan bütçe oldukça fazla ve eğitimin kalitesi de yüksektir.

Kanada Eğitim Sistemi Hakkında Bilgi

Kanada’da zorunlu asgari eğitim süresi 10 yıl olmakla birlikte bazı liselerde bu süre 12 yıla kadar çıkabilmektedir. Çocuklar 4-5 yaşlarında okul öncesi eğitime başlamaktadırlar. Zorunlu olmayan okul öncesi eğitimden sonra 6 yaşında ise ilköğretim dönemi başlamaktadır. Eylülde açılan okullar Haziran ayına kadar eğitim öğretimi sürdürmektedir. Kanada’da yüksek öğrenime geçişte genel bir sınav bulunmuyor. Yalnızca öğrencilerin yabancı dil bilgisini ölçen sınavlar vardır. Her üniversite öğrenci alımlarında yeterlilik şartlarını kendisi belirlemektedir. Ülkede üniversiteler akademik özgürlüğe sahip ve özerktir. Toronto Üniversitesi ülkenin en büyük ve en iyi üniversitelerinden biridir. Ülkede toplam 90 üniversite ve 150 yüksekokul vardır. Her yıl 110.000 den fazla yabancı Kanada’yı eğitim-öğretim için tercih etmektedir. Ülkedeki üniversiteler tarihi dokusu, doğal çevresi ve geniş kampüsleriyle dikkat çekiyor. Kanada yurt dışından gelenlere uygun mali olanaklarıyla eğitim imkânı sunmaktadır. Üniversite ücretleri ABD ile kıyaslandığında oldukça uygundur. Üniversitelerde İngilizce ve Fransızca eğitim verilmekte.

Kanada Eğitim Sistemi Dünyanın ilk 10’u Arasında

Kanada eğitim sistemi açısından dünyada ilk 10 a girmektedir. Federal parlamenter demokrasi ile yönetilen ülkede her eyaletin kendi okulları vardır. Her eyaletin de kendi eğitim bakanlığı bulunmaktadır. Eyaletlerdeki eğitim sistemi arasında az da olsa farklılıklar bulunmaktadır. Kanada’daki yükseköğrenim kurumları üniversite ve kolejlerdir. Kanada’nın dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olmasında eğitim sisteminin önemi büyüktür diyebiliriz. Kanada’da her 12,5 öğrenciye bir öğretmen düşmektedir. Öğrenci başına düşen bilgisayar sayısı ise 0.73 tür. Ülkede her bir öğrenci için yıllık 12 bin dolar yatırım harcaması yapılmakta. Kanada’da okullarda 5 gün eğitim yapılıyor ve ders süreleri 45-50 dakika sürüyor. Yılda 2 sömestr tatili yapılıyor. Haftalık ders saati okul öncesinde 17,5’i, ilköğretimde 30’u, ortaokulda 32,5’i ve lisede 35 saati geçmez. İlköğretimde İngilizce ve Fransızca dersi verilmektedir. Kanada’da ilköğretimden orta öğrenime geçişte sınav sistemi uygulanmaz. Orta öğrenim 4-6 yıl arasında değişmekte ve zorunludur. Ülkede akademik ve mesleki eğitim programları uygulayan liseler de vardır. Liseyi bitiren öğrenciler tercihen koleje veya üniversiteye başlayabiliyor.

Kanada’da gençler ilgi ve yetenekleri doğrultusunda istediği alanda eğitim alabilmektedir. Ülkede mesleki eğitimin de kalitesi yüksektir. Kanada eğitim sistemi eleştirel düşünce ve analitik çözümleme mantığı üzerine kuruludur. Kanada üniversiteye katılımın en fazla olduğu on ülkeden biridir. Ülkede 25-34 yaş arası kişilerin yükseköğrenim mezunu oranı %55 in, 25-64 yaş arasındaki kişilerin yükseköğrenim mezunu olma oranı ise %50 nin üzerindedir.

Kanada eğitim sistemi kapsamında yapılan yatırımlar kalkınmayı ve beraberinde büyümeyi doğrudan etkilemektedir. Kanada bu açıdan olumlu bir model olarak karşımıza çıkıyor. Kanada’da eğitim öğretim faaliyetleri ileri teknoloji ve nitelikli insan gücüyle yürütülmektedir.

Kanada’da dil öğrenimi hakkında bilgi almak isterseniz sorularınızı “SORU & CEVAP” kısmından veya konuya yorum yazarak sorabilirsiniz.

Ayrıca Kanada şehir gezi rehberlerine göz atabilirsiniz:

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.