Bu şehri önemli kılan özellikten biri şüphesiz Orhun Yazıtları’nın burada bulunmasıdır.

Karakurum, Moğolistan’ın şehirlerinden biri. Bu şehri önemli kılan özellikten biri şüphesiz Orhun Yazıtları’nın burada bulunmasıdır. Cengiz Han tarafından kurulan bu şehir, Orhun Nehri kıyılarında bulunuyor. Şehir, Moğolistan’ın en çok turist çeken bölgesi aynı zamanda. Gezilip görülmesi gereken başlıca yerleri ise Erdene Zuu Manastırı, antik Uygur başkenti Har Bulgas ve Orhun Yazıtları oluşturuyor. Oldukça köklü bir tarihi olan Karakurum, Türk ve Moğol İmparatorluklarına başkentlik etmiş bir şehir. Bu şehirde bulunan insanlar, geleneksel kıyafetleriyle dolaşabiliyor. Şehirde saydığımız yerler dışında gezilip görülecek pek bir yer bulunmuyor. Zaten tozlu yollar ve teknolojiden uzak olan bu yer, bir süre sonra sıkılmanıza neden oluyor. Arkeolojik bir kazı için gelmemişseniz, Karakurum sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Bir zamanlar imparatorluk başkenti olan bu şehir, sizde daha farklı bir hayal dünyası yaratmış olabilir. Ancak gidip gördüğünüzde beklentinizi karşılamayacak düzeyde bir şehirle karşı karşıya kalıyorsunuz. Öyle ki şehirde birçok yere Cengiz Han adı verilmiş durumda. Lokantalar, oteller, marketler ve benzeri yerler Cengiz Han adını taşırken, saygıdan dolayı insanlara Cengiz ismi verilmiyormuş. Oldukça şaşkınlık yaratan bu bilgi de aklınızın bir köşesinde bulunsun. Karakurum dağları da oldukça heybetli görünüyor. Dağlık bir arazinin eteklerinde yer alan Karakurum’da bolca et yemeniz de mümkün.

En İyi Zaman

Karakurum, Moğolistan’ın genel iklim özelliklerini taşıyor. Kışları soğuk geçen bu şehirde, yazlar da ılık ve kısa sürüyor. Moğolistan’a gidip Karakurum’u ziyaret etmek istiyorsanız, en uygun zaman yaz ayları olacaktır sizin için. Kışın özellikle Ocak ve Şubat aylarında Karakurum’a gitmemenizde yarar var. Bu aylar oldukça soğuk geçiyor. Karakurum’u ziyaret etmek için en uygun zaman Temmuz ve Ağustos ayları. Bu dönemde yapacağınız Moğolistan ziyaretinde Karakurum’u görmek istiyorsanız, oldukça ılık bir havanın hakim olduğu ayları tercih etmelisiniz ki topraklı alanlarda rahat bir gezinti yapabilesiniz.

Ulaşım

Karakurum’da ulaşım imkanları da oldukça sınırlı. Şehirlerarası otobüsün bile sayılı olduğu kentte şehir içi ulaşımında minibüsler, otobüsler, bisiklet ve mobilet gibi araçlar kullanılıyor. Atların da yoğunlukta olduğu bu bölgede yerli halkın bazıları atlarla da dolaşabiliyor. Ulaşım imkanları kısıtlı olsa da pek pahalı seçenekler bulunmuyor. Rahat bir gezi yapmak istiyorsanız, en uygun seçenek olarak araç kiralama karşınıza çıkıyor. Hava şartlarının yılın büyük bölümünde kötü olduğu şehirde, çamur ve yağıştan etkilenmemek için en iyi yol, kalacağınız tüm günler boyunca araç kiralama. Uygun fiyatlarla kiralama yapabilirsiniz.

Alışveriş

Yazımızın başında Karakurum ile ilgili fazla beklenti içerisine girmemeniz gerektiğini belirtmiştik. Aynı şey bu şehirdeki alışveriş imkanları için de geçerli. Fazla bir alışveriş seçeneği bu şehirde bulamazsınız. Giyim için bazı mağazalar bulunuyor ancak bunlar eski depo görünümünde yerler. Bunun yanı sıra hediyelik eşya ve benzeri ürünler almak istediğinizde sokaklardaki tahta tezgahlar size yardımcı oluyor. Şehir zaten küçük bir merkezden oluştuğu için bu tezgahları da fazla aramanıza gerek kalmıyor. Yürüdüğünüz caddeler üzerinde zaten birkaç tane olan bu tezgahlardan, beğendiğiniz hediyelik eşyaları en ucuz fiyatlara satın alabiliyorsunuz.

Yeme İçme

Geleneksel Moğol yemeklerini bulabileceğiniz Karakurum’da, koyun eti, sığır eti ve at eti çeşitleri ile bolca karşılaşıyorsunuz. Yöre halkı genel anlamda bu yiyecekler ile besleniyor. Alternatif yiyecekler yemek isterseniz, en fazla tavuk seçeneğini bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra kısrak sütünün fermente edilmesi ile elde edilen kımız adlı geleneksel içeceği tatmanızı öneririz. Buuz adı verilen yiyecek, bizdeki mantı ile hemen hemen aynı özellikleri taşıyor ama oldukça lezzetli. Bohça şeklindeki hamurların içine bolca et koyulup kapatılıyor, böylece buuz ortaya çıkıyor. Etli sebze yemekleri de tercihleriniz arasında olabilir.

Konaklama

Karakurum’da konaklama için lüks yerler bulunmuyor haliyle. Şehir yapısına uygun, eski binalar ve oteller bulunuyor. Fiyatlar oldukça ucuz ancak, teknoloji anlamında aradığınız hiçbir şeyi bulamıyorsunuz diyebiliriz. Konaklama için gideceğiniz en iyi otelde odalar, üç kişilik. Ancak içlerinde banyo bulunmuyor. Tek kişilik, banyosu bulunan odalar nadir olsa da yine de bulunamıyor değil. Üstelik Türk parası ile maksimum 20 liraya konaklayabilirsiniz. İmkanlar kısıtlı olsa da fiyatlar gayet ucuz. Bazı otellerde odalarda elektrik bulunmuyor ve uzatma kabloları ile odaya elektrik verilebiliyor. Konaklama anlamında seçenekler bununla kısıtlı.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Karakurum şehrine gitmeden önce ve bu bölgede bulunduğunuz zamanlar içerisinde dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunuyor. Örneğin şehre gidiş zamanına oldukça dikkat etmelisiniz. Zira kış aylarında giderseniz, zorlu bir süreçle karşılaşabilirsiniz. Bahar dönemlerinde gitmeniz gereken Karakurum’da, Temmuz, Ağustos gibi aylarda aşırı yağışlardan dolayı toprak kaymaları yaşanabiliyor. Bu duruma da hazırlıklı olmanızda yarar var. Bölgede teknoloji anlamında pek bir yenilik bulamazsınız. Bunun yanı sıra eğlence ve gece hayatı da bulunmuyor. Akşamları sokaklar oldukça ıssız ve herhangi bir olumsuz duruma karşı kendinizi korumanız gerekir.

Karakurum gezisi mi planlıyorsun?

Karakurum hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Karakurum gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Karakurum gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.