Nepal’in başkenti ve en büyük şehri olma özelliğini taşıyan Katmandu, yaklaşık 2 milyonluk bir nüfusa sahip.

Nepal’in başkenti ve en büyük şehri olma özelliğini taşıyan Katmandu, yaklaşık 2 milyonluk bir nüfusa sahip. Bu kenti değerli kılan şeyler arasında, Budist ve Hindu tapınakları yer alıyor. UNESCO tarafından da koruma altına alınan birçok tapınak sayesinde, yıl içerisinde kente binlerce turist geliyor. Nepal turizminin ana kapısı olarak Katmandu şehri gösteriliyor. Ekonominin turizme göre belirlendiği Nepal şehirleri arasında en çok turist ağırlayan kent Katmandu olmuş durumda. Zira şehirde gezilip görülmesi gereken ve hiçbiri atlanmaması lazım olan birçok tapınak bulunuyor. Asya ülkeleri içinde en turistik 10 şehirden biri olan Katmandu’nun, gezilip görülmesi gereken bazı yerleri şöyle; Swayambhunath Tapınağı, Narayanhiti Sarayı, Rato Machhendranath Tapınağı, Durbar Meydanı, Kumari Ghar, Swapna Bagaicha, Pashupatinath Tapınağı ve daha birçok tapınak bulunuyor. Bu tapınakların Dünya Miras Listesi içerisinde yer aldığını hatırlatmamızda da fayda var. Eğer Katmandu’yu ziyaret edecekseniz, bu harika mimari yapıların hiçbirini es geçmemenizi öneririz. Ayrıca Durbar Meydanı da birçok mimari yapıyı bir arada bulunduruyor. Bu yüzden bu meydan UNESCO tarafından koruma altına alınmış durumda. Tam bir kültür patlaması yaşanan kentte, kendinizi adeta büyülenmiş bir halde bulacaksınız. Birbirinden renkli ve devasa yapılar, depremlerden etkilenmiş olsa da hala en güzel haliyle sizin ziyaret etmenizi bekliyor.

En İyi Zaman

Ülke genelinde hakim olan sub tropikal iklim, Katmandu şehrinde de kendini gösteriyor. Yazların ılık ve sıcak, kışların ise sert geçtiği bu bölgeye gelmeniz için en uygun zaman bahar ayları. Sonbahar ve ilkbahar aylarında hava oldukça ılık ve güzel bir hal alırken, Ocak ve Mart arasındaki dönemde oldukça soğuk ve sert havalar hakim oluyor. Nisan ayından itibaren hava ısınmaya başlıyor ve gidilmesi en uygun olan zamanlar da tabi ki bu zamanlar olarak karşınıza çıkıyor. Katmandu’da yaz aylarında ise muson sıcaklıkları hakim hale geliyor.

Ulaşım

Katmandu’da ulaşım için havalimanı bulunuyor ve buradan şehir merkezine ulaşmak için de taksi, otobüs, minibüs gibi toplu taşıma araçları kullanılıyor. Şehir içi ulaşımda ise yolcu taşımalı bisikletler yoğunlukta bulunuyor. Kısa mesafeli yolculuklarda ve dar sokaklarda bu bisikletler özellikle tercih sebebi. Otobüs ve minibüsler de şehir içi ulaşımında yoğun olarak kullanılan araçlardan. Taksiler bir diğer ulaşım araçları içinde yer alıyor ama fiyatları da oldukça yüksek. Şehir içinde ulaşım ağı gelişmiş olsa da toplu taşımalar oldukça kalabalık oluyor. Bununla birlikte trafik kuralları da fazlasıyla ihlal edilebiliyor.

Alışveriş

Katmandu’da alışveriş açısından ünlü birçok eşya bulunuyor. Bunlardan bazıları, pirinçten yapılmış süs eşyaları, tahta oyma heykeller, gümüş mücevherler, Nepal çayı, kaşmir şallar, el işi kağıt ürünler, Tibet Budistlerinin geleneksel kıyafetlerini boyadığı thangkas boyaları ve benzeri eşyalar. Indra Chowk, Durbar Meydanı ve Thamal bölgeleri birçok giysi mağazasının yer aldığı alanlardır. Bu bölgelerde hippi tarzı kıyafetler de oldukça rağbet görüyor. Kentte yer alan Bishal Pazarı, en hareketli alışveriş duraklarından biri olarak karşınıza çıkıyor. Bu bölgelerde yapacağınız alışverişlerde, hem kendinize hem de sevdiklerinize sayısız hediye alabilirsiniz.

Yeme İçme

Katmandu’ya gittiğinizde Asya yemeklerinin birçoğunun tadına bakabilirsiniz. Hint mutfağından Tibet mutfağına kadar birçok yemek çeşidini bulmanız mümkün. Burada yemek yemeniz hiç sorun olmayacak ve istediğiniz lezzetleri bulabileceksiniz. Thamel çevresinde toplanan yeme içme yerlerinde, yerel lezzetlerin yanı sıra dünya mutfağından ürünleri de bulabiliyorsunuz. Açlığınızı ve susuzluğunuzu gidermek için pek fazla seçenek aramanıza gerek yok çünkü, orta seviyeli restoran ve kafelerde bile yeyip içtiğiniz ürünlerden memnun kalıyorsunuz. Yak Restoran, Northfield Cafe, Yangling Tibetan Restaurant ve benzeri yeme içme mekanlarını gönül rahatlığı ile tercih edebilir, yemeklerin tadına varabilirsiniz.

Konaklama

Katmandu şehrinde her bütçeye uygun konaklama imkanı bulunuyor. Lüks oteller, orta bütçeli oteller, ucuz pansiyonlar, konaklama yapabileceğiniz başlıca alanlardır. Ucuz pansiyonlar bakımsız ve konforsuz olurken, oteller istediğiniz standartları size sunuyor. Üstelik şehir merkezinde bulunan oteller, uzak bölgelerdeki otellerden daha ucuz. Bu yüzden şehir merkezinde yer alan ve hükumet tarafından onaylı otellerde konaklamanızı öneririz. Hotel Lahana, Hotel Buddha, Hotel Encounter Nepal, Acme Guest House, Hotel Tenki ve The Dwarika’s Hotel Katmandu’da konaklayabileceğiniz otellerden sadece birkaçı. Bunların yanı sıra şehrin uzağında bulunan daha pahalı oteller de var.

Gece Hayatı ve Eğlence

Thamel bölgesinde yoğunlaşan gece hayatı, Katmandu şehrinin tüm gece hayatını oluşturuyor diyebiliriz. Pulchowk bölgesinde birçok bar bulunuyor ve insanlar eğlenmek için genellikle bu bölgeyi tercih ediyor. Katmandu’da yasalara göre kamusal alanlarda akşam saat 10 itibariyle müzik kapanmak zorunda. Fakat birçok bar gece yarısına kadar açık tutulabiliyor. J Bar, Rox Bar, Tom & Jerry Pub, Rum Dooble Bar ve Upstairs Jazz gibi mekanlar Katmandu’nun en popüler mekanları arasında bulunuyor. Bu bölgelerde ve bu mekanlarda aradığınız eğlenceyi bulmanız ve müzik eşliğinde gece geçirmeniz mümkün.

Katmandu gezisi mi planlıyorsun?

Katmandu hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Katmandu gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Katmandu gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.