Kayrevan tüm İslam dünyası tarafından kutsal kabul edilen şehirlerden biridir.

Kayrevan şehri sadece Tunus veya turizm bakımından önemli olan bir şehir değildir. Onu özel kılan yanı tüm İslam dünyası tarafından kutsal kabul edilen şehirlerden biri olmasıdır. Mekke, Medine ve Kudüs kadar önem verilen bir şehir olması nedeniyle ziyaret yoğunluğu bakımından oldukça önemli bir seviyededir. Kutsal Kent sıfatını taşıyan Kayrevan mutlaka bu bağlamda görülmesi gereken bir şehirdir. Eğer geniş bir Tunus gezisi planlıyorsanız Kayrevan’a epey bir zaman ayırmalısınız. Mutlaka görmeniz gereken bir şehir. Peki onu bu kadar değerli kılan nedir diye soracak olursanız, Afrika kıtasında ilk ezanın okunduğu şehir olması onu bu derece önemli hale getirmiştir. Kayrevan gezilecek yerler açısından, Unesco tarafından Dünya Kültür Mirasları Listesi içine dahil edilmiş bir bölgedir. En önemli yapıları da haliyle camiler olmuştur. Şehir 150.000 nüfuslu bir şehir olup 670 yılında Aralar tarafında inşa edilmiştir. İnşa sırasında camilere ağırlık verilmesi ile bugüne ulaşan bu eserler, Kayrevan şehrini daha özel kılmıştır. Kayrevan’da gezilecek yerler arasında bulunan bir diğer yapı; Sidi Uqba Camii bunlar arasında en çok ilgi gören camidir. Caminin inşası Afrika için bir İslam merkezi olması hem tarihteki rolü hem de kendine has yapısı ile ön plana çıkmasını sağlamıştır. İsminin anlamı asker sivil kamp yeri gibi bir manaya gelen Kayrevan mutlaka görmeniz gereken bir şehir!

En İyi Zaman

Kayrevan şehri diğerlerinden farklı dini temalı motiflerle süslü bir şehir olması nedeniyle her zaman gitmek isteyebileceğiniz bir şehir. Yürüyerek gezilecek kadar kompakt bir ziyaret yapacağınızı düşünerek seyahat zamanı seçmelisiniz. Camiler, eski şehir yerleşimleri gibi birçok yeri oldukça sıcak havada gezemeyeceğiniz için, mümkün olan en mantıklı dönem önerisi Mart sonrasıdır. Yaz başlamadan rahatça gezebileceğiniz bir Tunus Kayrevan Gezisi sizi daha az zorlayacaktır. Çarşıları, özellikle de mavi beyaz renkli evleri ile her Tunus şehri gibi Kayrevan da gitmek isteyeceğiniz bir şehir!

Ulaşım

Kayrevan’a Tunus merkezinden taksi-otobüs kombinasyonları ile ulaşabilirsiniz. Taksiler konusuna dikkat. Oldukça fahiş fiyatlar isteyenden, taksimetre açmayana kadar birçok farklı tipte taksiciyle karşılaşacaksınız. Otelinizdeki görevlilerden yardım isteyerek bir rota belirlemeniz faydalı olacaktır. Tunus’a yapılan uçuşlar ile geldikten sonra, ulaşım konusunda bir Kayrevan ulaşım için otobüs ulaşım haritası edinmelisiniz. Tunus merkezinden kalkan SNT otobüsleri, tramvay ve taksiler ile Kayrevan’a ulaşım için bir rota oluşturabilir ve rotanız üzerindeki duraklarda görülmesi gereken yerleri de ekleyerek Kayrevan’a ulaşabilirsiniz. Hem otobüsler için hem tabelalar için Arapça ibarelere dikkat ediniz.

Alışveriş

İlk önerilecek Kayrevan alışveriş mekanları kendi Medinasıdır. Şehirlerin eski yerleşim yerlerine, kalıntılarının bulunduğu yerleşim yerlerine verilen Medina ismi bu konuda her zaman dikkat çekici olmuştur. Alışveriş için pek çok uygun alternatifi barındıran Kayrevan Medinası da ilk gitmeniz gereken nokta olacaktır. Çarşılar, pazar tezgahları usulü satış yapanlar ile dolu. Almak istediklerinize ulaşmanız kolay, ancak satıcıların ısrarından kurtulmak için alışverişe dair bir iki kelime, özellikle de hayır kelimesi, Arapça öğrenmeyi unutmayın. Pazarlık konusunda dikkatli olmanız her zamanki gibi önemli bir alışveriş önerisi.

Yeme İçme

Kayrevan’a özgü Makrud tatlısı ve yanında kahve hatta sütlü kahve size lezzetli bir an yaşatacaktır. Susam veya bademle ezilen hurmanın içine konulduğu tatlıyı mutlaka iyi yapan bir yerde denemelisiniz. Yine sokaklarda gezerken görebileceğiniz kurabiyeciler de mevcut. Naneli çay sizi ferahlatacak bir içecek alternatifi olacaktır. Türk mutfağına benzer Tunus mutfağının örneklerini burada görmeniz mümkün. Aşırı yağlı et yemekleri, oldukça sık kullanılan baharatlar konusunda dikkatli olmalısınız. Kayrevan yemek noktalarında salata, çorba veya bunlara benzer şekillerde hazırlanmış kuver türü servislerle makul fiyatlara yemek mümkün.

Konaklama

Kayrevan konaklama konusunda eğer burayı merkez alarak kalacaksanız size alternatifler sunabilecek kadar bir otel kapasitesine sahip değil. Bu nedenle şehir merkezi dışındaki alternatifler daha yoğun. Konukevleri konseptinden, apartlara ve beş yıldızlı otellere kadar birçok seçenek mevcut. Kayrevan seyahatinizi planlayacağınız aylara göre şimdiden araştırma yapmanızda fayda var. Uygun fiyatlı veya istediğiniz tarzda bir otel bulabilirsiniz. Merkezde kalacağım derseniz alternatifleriniz arasında Dar Hassine Allani isimli konuk evi ve beş yıldızlı Kayrevan oteli La Kasbah var. Onun dışında 40-50 km civarında birçok tesis mevcut.

Gece Hayatı ve Eğlence

Kayrevan İslam Motifleri ile süslü bir şehir olduğundan eğlence için yine Tunus merkezi veya sahil şeridi tercih edilmelidir. Buraları gezerken özellikle rehber görünümlü kişilere dikkat etmelisiniz. Biraz sonra sizden para isteyeceklerdir. Yine alışveriş esnasında ve taksicilerle pazarlık hususunda dikkatli olmanız gerekir. Kayrevan şehrinde Ukba Camii mutlaka ziyaret etmeden dönmeyin. Afrika kıtası için ilk cami ve ezan sesinin yükseldiği yerdir bu cami. Bir öneri de Baruta Kuyusu. Sular buradan develer ile çıkarılıyor. Suyun yer altında zemzeme bağlı olduğu, içenin bir daha buraya döndüğü inanışı yaygın.

Kayrevan gezisi mi planlıyorsun?

Kayrevan hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Kayrevan gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Kayrevan gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.