Kazablanka şehri Fas’ın en büyük şehridir.

Kazablanka şehri Fas’ın en büyük şehridir. Fas’ın batısında Atlas Okyanusu kıyısında bulunan bir liman kentidir. Mağrip bölgesinin de en büyük şehridir. Kazablanka’daki son sayımlara göre toplam dört milyon kişi yaşamakta. Kazablanka 1942 yılında çekilen kendi ismini içeren (Kazablanka) filmi ile öne çıkmış bir şehirdir. Kazablanka’da yumuşak Akdeniz iklimi görülüyor. En çok Kasım ve Mart aylarında yağış aldığından bunların dışındaki aylar da Kazablanka’yı ziyaret etmek daha güzel ve rahat olacaktır. Kazablanka’da en çok görülmeye değer yerler ise mimari eserlerdir. Kazablanka’da bulunan Hasan II. Cami de gezilip görülmeye değer yerlerden biridir. Bu caminin özelliği ise dünyanın en uzun minaresine sahip olmasıdır. Bu yüzden de turistlerin dikkatini çekiyor. Kazablanka aynı zaman da diğer şehirlerin kesişim noktasındadır. Kazablanka İspanyolca (Beyaz Ev) anlamına gelmektedir. Bu yüzden de şehirde bulunan bütün evler hep beyaz renklidir. Dışarıdan baktığınızda muhteşem bir görüntü oluşmakta. Şehirde Fransız mimarisi baş göstermektedir. Bunun yanı sıra Endülüs mimarisini de görmek mümkün. Kazablanka Fas’ta bulunan ilk yerleşim yeridir. Kazablanka’ya gitmek istediğinizde vize almanıza gerek yoktur. Sadece pasaportunuzun geçerlilik süresinin en az 6 ay olması ve pasaportunuzda boş bir sayfanın bulunması yeterli olacaktır. Kazablanka ulaşımı, gezilecek yerleri, otelleri, alışveriş yerleri, pazarları, gece hayatı, festivalleri vs. daha pek çok eğlence ve aktivitesi ile görülmeye değer bir yerdir.

En İyi Zaman

Kazablanka’da en iyi zamanı Muhammed V. Meydanı’nı gezerek geçirebilirsiniz. Bu meydan hem idari merkezleri barındırıyor hem de alışveriş yönünden çok çeşitli bir meydandır. Parc De La Ligue Arabe parkında yapacağınız güzel bir gezinti ile de çok güzel bir zaman geçirebilirsiniz. Bu park şehrin en büyük park alanıdır. Parkın en güzel özelliği ise etrafının palmiye ağaçları ile çevrili olmasıdır. II. Hasan Camisini gezebilirsiniz. Bu cami dünyanın en büyük minaresine sahip camisidir. Zamanınızı bir de Korniş bölgesinde değerlendirebilirsiniz. Burası şehrin en hareketli bölgesidir. Plajlar, kafe ve restoranlarlar bu bölgede yer alıyor.

Ulaşım

Kazablanka’da ulaşım toplu taşıma ile olmakta. Fakat toplu taşıma burada sadece otobüs ile olmamakta. Otobüs dışında tren, tramvay ve taksi ile de ulaşım sağlanmakta. Toplu taşıma araçları arasında en çok tren kullanılmakta. Havaalanına da tren ile ulaşım sağlandığı için hem halk için hem de gelen turistler için en çok tercih edilen ulaşım aracıdır. Otobüsler ve tramvaylar en kolay ulaşım araçlarıdır. Otobüsler biraz daha uygun fiyatlıdır. Taksiler ise çok rahattır. Fakat fiyat yönünden pek tercih edilmeyen ulaşım aracıdır. Kazablanka’da bulunan Mohammed V. Uluslararası Havaalanına ulaşım ise dediğimiz gibi tren ile yapabilirsiniz. Dilerseniz de taksiyle de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Alışveriş

Kazablanka alışveriş yönünden çok zengin bir yerdir. Geçim kaynakları turizm olduğundan adım başı her yerde alışveriş yapabileceğiniz bir yer görme şansınız var. Kazablanka’da alabileceğiniz en güzel şeyler arasında; argan yağı, cellabe, kuka tesbihi (Fas ve Kazablanka için çok önemli) ve tacin yer alır. Bunların dışında aradığınız her türlü ürünü de bulabilirsiniz. Bu ürünler arasında (cellabe) özellikle erkeklerin giydiği yerel bir giysi. Kuka teşbihi kuka adı verilen değerli taşlardan yapılan ve dediğimiz gibi Fas ve Kazablanka için önemli taşlardan yapılmış tesbihlerdir. Tacin ise yemeklerine verdikleri isim ve aynı zamanda güvece benzeyen kaplara da aynı ismi vermekteler.

Yeme İçme

Kazablanka mutfağı çok renkli ve çeşitli bir mutfaktır. Ayrıca Türk mutfağına da çok benzemektedir. Kefta, Tacin, Harira, Couscous, Bstilla en sevilen yemekleridir. Kefta bizim de bildiğimiz köfteden hiçbir farkı yoktur. Tacin güveç içerisinde et, tavuk, balık ve sebzelerle harmanlanmış içine ara sıra kuskus da konulan bir yemektir. Harira bir çok sebzeden oluşan çorba. Couscous irmik unu, buğday unu, çeşitli sebze ve et ile servis edilen bir yemek. Son olarak Bstilla ince yufka içerisine sarılan güvercin eti ile yapılan bir hamur işidir. En çok tercih edilen mekanlar arasında; Rick’s Cafe, La Cigale, La Corrida vs. daha pek çok mekan vardır.

Konaklama

Kazablanka oldukça kompakt bir merkez olduğundan otel seçiminizi buna göre yapabilirsiniz. Şehirde 3 yıldızlı oteller kötü 5 yıldızlı otellere ise pahalı denilebilir. Bu yüzden tercihinizi 4 yıldızlı oteller yönünde kullanmanız daha avantajlı olacaktır. Otellerin hemen hemen hepsinde kahvaltı dahil kişi başı oda fiyatı 60 Euro civarında. Tatilinizi tek başınıza değil de ailenizle birlikte yapıyorsanız apart daire kiralamanız daha avantajlı olacaktır. Konaklama için tavsiye edilen bölgeler ise; Zayid Ou Hmad Bulvarı, L’Arrmee Royale Bulvarı, Korniş Bölgesi ve Mohammed V. Meydanı’dır. En uygun otel Hotel Astrid, en lüks otel ise Sofitel Casablanca Tour Blanche’dir.

Gece Hayatı ve Eğlence

Kazablanka’da çok renkli bir gece hayatı yok. Daha doğrusu bizim anladığımız gibi barlarda, diskolarda eğlenmiyorlar. Kazablanka halkının kendi kurdukları kapalı partilerde eğleniyorlar. Belki bir bar veya diskoda eğlenildiği gibi eğlenilemiyor ama çok farklı ve değişik bir ortamda müzikler eşliğinde farklı eğlenmeyi öğreniyorsunuz. 2 veya 3 dj gelerek size farklı müzikler çalarak eğlendiriyorlar. Şehir de barlarda bulunmakta. Gidebileceğiniz en çok tercih edilen mekanlar ise; Candy Bar, Carre Rouge, Villa de Arts, Kasbar, La Rodega, La Pettite Roche, Joya, Caesar ve Black House’dır. Kazablanka çok değişik ve görülmeye değer bir yerdir.

Kazablanka gezisi mi planlıyorsun?

Kazablanka hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Kazablanka gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Kazablanka gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.