Kazan şehri Rusya’ya bağlı olan Tataristan Özerk Cumhuriyetinin başkenti olması yanı sıra, adını da Kazanka nehrinden almakta ve Volga nehriyle kesiştiği bölgede yer almaktadır.

Kazan şehri Rusya’ya bağlı olan Tataristan Özerk Cumhuriyetinin başkenti olması yanı sıra, adını da Kazanka nehrinden almakta ve Volga nehriyle kesiştiği bölgede yer almaktadır. Nüfusu yaklaşık olarak bir milyon iki yüz bin kişidir ve Rusya şehirlerine oranla çok daha küçük bir şehirdir. Camiler şehri olarak da adlandırılan Kazan nüfusunun yaklaşık %60’ı Müslümanlardan oluşmaktadır. Yani Kazan’da gezilecek yerler, kendinizi şehre hiç de yabancı hissetmemenize neden olacak çünkü tahmin edeceğiniz üzere camilerin bolluğu ve Müslüman geleneklerinden gelen yemek seçiminden ki domuz eti her yemekte olmayacak demek oluyor, oldukça memnun kalacaksınız. Bu küçük başkentin nehirde bir limanı olması ve havalimanına da sahip olması karayollarında, deniz ve hava yollarından ülkeye ulaşımı oldukça kolaylaştırmakta. Eğer gezinizde doğal güzelliklerinde yoğun bir şekilde yer almasını istiyorsanız; parkları, gölleri ve nehirleri olan bu kentin aşığı olacaksınız. Mimari yapısının zarafetini en iyi görebileceğiniz yerler elbette ki çok sayıda bulunan camileridir. Moskova’ya yaklaşık olarak on saat uzaklıkta bulunan Kazan’da ulaşım, toplu taşımanın çok sık kullanılması nedeniyle gayet ekonomik hale getirilmiş ve toplu taşıma araçları olarak kullanılan araçlar arasında troleybüsler, metrolar, otobüsler ve tramvaylara yer verilmiştir. Türkiye’den tek bir uçakla ulaşım sağlanabilen Kazan’da güzel vakit geçirmek ve kuzeyin minik şehrinin sokaklarında gezerken keyif almak istiyorsanız gezi planınızı biran evvel yapmanızı öneririz.

En İyi Zaman

Tataristan’ın kış ayları çok sert hava şartlarına maruz kaldığından eğer Kazan’a gitmeyi düşünüyorsanız kesinlikle yaz aylarını tercih etmelisiniz. Haziran ayının ilk haftasına denk gelen Tatar bayramı kesinlikle görülmelidir deriz çünkü festivaller ve şenlikler sırasında nehir kenarında bulunan bu şirin kent çok daha güzel ve alımlı olmaktadır. Tataristan kutlamaları çok eğlenceli ve renkli olduğundan dolayı müzik ve dans festivallerini kaçırmak istemiyorsanız seyahat için tercih etmeniz gereken zaman dilimi kesinlikle Haziran ayı olmalıdır.

Ulaşım

Kuzeyin küçük şehri Kazan’a yapacağınız gezide en çok seveceğiniz durum hiç şüphesiz ki trafik problemi olmaması ve ulaşımdaki kolaylık olacaktır diyebiliriz. Toplu taşıma araçları olarak tramvay, troleybüs, otobüs ve metro seçenekleri olan Kazan kentinde taksi ile de ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Yaklaşık 60 taksi durağı ve 3500 taksisiyle siz gezgin severlere hizmet vermeye hazır özel ulaşım aracı bulunmaktadır. Ulaşım kiosklarından ve otobüs şoförlerinden temin edebileceğiniz biletleri otobüste bulunan teyit cihazından onaylayabilir ve bu biletleri tramvay, troleybüs ve metrolarda da kullanabilirsiniz.

İran Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey!

Alışveriş

Tataristan’ın şirin kenti ve başkenti olan Kazan’da alışveriş merkezleri diğer şehirlere göre daha çoktur ve bunlardan başlıcaları Moll Park Khaus, TK, Koltso, TRK, Tandem, Podium Market, Gum, Tts, OAO, Savinovo, Bulvar Na Peterburgskoy Torgovyy Tsentr ve Torgovyy tsentr ‘Svita kholl’ dır. Elbette daha uygun fiyatlara alışveriş yapmak isterseniz cadde üstlerinde bulunan butikleri ya da metro ve çevresinde bulunan küçük mağazaları ve hediyelik eşya dükkanlarını tercih edebilirsiniz.

Yeme İçme

Tatar mutfağında hamur işi çok meşhurdur ve bu hamur işinde Tatar mutfağı Dünya’ya ün salmıştır. Her ne kadar nehir kenarında bulunması dolayısıyla deniz ürünleri çok tüketilse de hamur işi birinci sırada yer almaktadır. Çiğ börek, katmer kobete, Kırımçak köbetesi, mercimekli lakşa çorbası, sarburma, kavurma börek, güveç, cevizli as ve kamelek başlıca yöresel yemeklerdir. Tatar mutfağına ait tatlıların başında ise kuyruklu baklava, sütlaçi kolaş kurabiyesi ve talkan tatlıları gelmektedir.

Konaklama

Kazan’ın küçük bir kent olmasının avantajlarından biri de uygun fiyata bulabileceğiniz konaklama bölgeleridir. Tahmin edebileceğiniz üzere konaklama kaliteye, şehir merkezine olan yakınlığı ve konforuna göre fiyatlandırılmaktadır. Konforun artması, şehir merkezine yakınlığın artması ve kalacağınız otelin ya da hostelin kalitesinin artması fiyatlarda da sizi artışa sürükleyecek gerçeklerdendir. Osobnyak na Teatralnoy, Gorky 6 Hostel, Ramada Kazan City Centre, Crystal Hotel, Tatar Inn Hotel ve Don Kikhot Hotel şehir merkezinde başlıca öne çıkan konaklama mekanları arasındadır. Fiyatları ise 50 TL ila 200 TL arasında değişmektedir.

Gece Hayatı ve Eğlence

Kazan’da gece hayatı denildiğinde, Moskova ya da St. Petersburg’da olduğu gibi çok hareketli bir gece hayatı bulunmamakta elbette barlar ve gece kulüpleri mevcut fakat Kazan’da eğlence denilince akla gelen müzik ve dans festivalleri ve şenlikleridir. Ağustos’un ilk haftasında Kazan şehrini ziyaret ederseniz dans ve müzik festivallerinin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Yöresel dansları ve müzikleriyle oldukça göz ve kulak dolduran gösteriler Ağustos’un ilk haftasında siz gezginleri bekliyor olacak. Mevsim şartları da daha sıcak olacağı için festival havasını doyasıya yaşayıp, eğlencenin tadını çıkarmanız için kaçırılmaz bir fırsat olacaktır sizin için ve cebe uygun konaklama, alışveriş ve eğlence anlayışıyla uygun fiyata doyasıya tatil yapma imkânı sunacaktır sizlere.

Kazan gezisi mi planlıyorsun?

Kazan hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Kazan gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Kazan gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun. Size yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.