İlk çağ döneminde Mezopotamya'da kurulmuş olan Asur ve Babil gibi iki önemli uygarlığı bir arada bulunduran şehirlerden birisi Musul diğeri ise Kerkük olmuştur.

İlk çağ döneminde Mezopotamya’da kurulmuş olan Asur ve Babil gibi iki önemli uygarlığı bir arada bulunduran şehirlerden birisi Musul diğeri ise Kerkük olmuştur. Kerkük şehri bu dönemde Asurlular tarafından kurulmuştur. İlk çağlardan günümüzde kadar önemini koruyan Kerkük bölgesi, günümüzde de İslam Uygarlığının stratejik öneme sahip bölgelerinden birisi haline gelmiştir. Kerkük şehri coğrafi konum olarak; eski Asur başkenti Arrapha bölgesinde, 5000 yıllık harabeleri üzerinde, Khasa nehri kıyısında yer almaktadır. M.Ö. 10. ve  11. yüzyıllarda bu bölge coğrafi açıdan büyük bir öneme sahip olmuştur. Asur, Babil ve Med İmparatorlukları için adeta bir savaş bölgesi haline gelen bu bölgeyi üç imparatorluk da belirli dönemlerde yönetmişlerdir. Kerkük şehri günümüzde çok geniş ve karmaşık bir şekilde yayılmış olan bir nüfusa sahiptir. Şu anda etnik kökeni Kürt, Türkmen, Arap ve belirli bir oranda Süryani olan insanların yaşadığı Kerkük bölgesi 2010 yılında Irak Kültür Bakanlığı tarafından Irak’ın Kültür Başkenti olarak adlandırılmaya başlamıştır. Osmanlı İmparatorluğu döneminde bölgenin şehir merkezi nüfusunun çoğunluğunu Türkler oluşturmaktaydı. Yine aynı dönemde taşra nüfusunun çoğunluğunu da Kürtler oluşturmaktaydı. Kerkük şehri özellikle 20. yüzyılda oldukça dramatik değişimler yaşamıştır. Kürt, Türk ve Arap halkları çok uzun yıllar bu bölgede hak iddia etmişler ve kendi aralarında uzun süre savaşmışlardır.

En İyi Zaman

Her ülkenin gezilecek, seyahat edilecek tarihleri ve dönemleri, yılın belirli zamanlarına ve mevsimlere göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle tatil planlarımızı yaparken; gideceğimiz, seyahat edeceğimiz ülkenin coğrafi konumuna bağlı olarak iklim şartlarına ve tatilimizi geçireceğimiz dönemlerde ki hava durumuna bakmak bizim için faydalı olacaktır elbette ki. Çünkü bazı ülkeler sonbahar ve kış aylarında canlı ve hareketli olurken, bazı ülkeler de ilkbahar ve yaz aylarında sıcaklık açısından en rahat dönemlerini geçirirler. Genel olarak çoğu zaman, yılın hemen her mevsiminde sıcak bir iklime sahiptir Irak. Doğal olarak Kerkük şehri de yaz aylarında sıcak ve kurak, kışın ise ılık bir iklime sahiptir. Bu yüzden de yılın hemen her mevsiminde ziyaret edilebilir ve rahatlıkla gezilebilir. Fakat yine de en güzel ve en iyi zamanı belirtmek gerekirse özellikle Kasım ve Aralık ayları yılın en güzel zamanlarıdır.

Ulaşım

Öncelikle bu ülkeye ulaşım genel olarak uçak yoluyla sağlanmaktadır. Hem Türk hem de Uluslararası Hava Yolu şirketleri ile bu ülkeye seyahat etmek mümkündür. Yerli firmalardan; THY, Atlas Jet. Uluslararası Hava Yolu şirketlerinden de; Ecef Hava Yolları, Qatar Airways, Egypt Air gibi firmalarla seyahat etmek mümkündür. Kerkük bölgesinde ise çoğunlukla toplu taşıma araçları ve kiralık özel araçlarla ulaşım gerçekleştirilmektedir.

Alışveriş

Seyahat eden insanların olmazsa olmazlarından, vazgeçilmezlerinden birisi de alışveriş olayıdır. Çünkü tatile gidenler çoğunlukla eve dönerken yada tatillerini geçirdikleri zamanlarda hem kendilerine hem de sevdiklerine çeşitli ürünler almak isterler. Tabii bunun yanında ziyaret ettiğimiz her ülkede yaşam standartları birbirinden çok farklı olduğu için, doğal olarak alışveriş kültürü ve yaşam tarzı da kendi içinde farklılık göstermektedir. Kerkük bölgesinde çoğunlukla alışveriş merkezleri ve mağazalar bulunmaktadır. Bu mağazalardan bazıları şunlardır; Liparis Mobilya, Yusuf Store, Süper Market Al – Shabaka, Kashkha Sohes, Adam Office, Healthy ve Al Tabakh.

Yeme İçme

Irak bölgesi genel olarak Türkiye ile benzer bazı özellikler göstermektedir. Bu özelliklerden birisi de yemek kültürüdür. Sadece Irak bölgesi değil, birçok Arap ülkesi ve İslami ülkeler bu konuda ülkemiz ile benzer özelliklere ve yemek kültürüne sahiptirler. Yani başka bir ifadeyle bu ülkelerden herhangi birisine gittiğimizde, ülkemizde yediğimiz yemeklerin birçoğunu burada da görmek mümkündür. Bu yemeklerden bazıları şunlardır; İmambayıldı, Puf Böreği, Su Böreği, Tatar Kulağı, Pilav, Türlü, İşkembe, Külbastı, Kelle paça, Tavuk Göğsü tatlısı ve sütlaç. İçecek olarak de çay içmek isteyenler için çeşit çeşit çaylar mevcuttur.

Konaklama

Dünya’nın hemen her yerinde ki şehirler ve ülkelerde oteller o ülkenin vazgeçilmezleri arasındadır. Bu nedenle her yıl o bölgeyi ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin de ilk tercihi yine otellerdir. Ülkemizde ve Dünya’nın birçok ülkesinde en kaliteli hizmeti vermeyi amaçlayan binlerce otel seçeneği bulunmaktadır. Müşteri odaklı hizmet nedeniyle tatile giden, seyahat eden insanların hemen hepsi ilk tercihini otellerden yana kullanmaktadır. Kerkük bölgesinde de birbirinden güzel ve farklı hizmetler sunan, her zevke ve bütçeye uygun pek çok otel bulunmaktadır. Bunlardan en iyi olanları; Almntad Travel, The Marmara Travel ve Erbil Tower Hotel’dir.

Gezilecek Yerler

Birbirinden çok farklı özellikte ki tarihi yapıları bir arada bulunduran bir ülkedir Irak. Tabii doğal olarak Kerkük bölgesi de aynı şekilde. Kerkük bölgesinde ve ülke genelinde özellikle yaz aylarında oldukça sıcak ve bunaltıcı bir hava olduğundan dolayı seyahat açısından çoğu zaman kış ayları tercih edilmektedir. Bu bölgede ki gezilecek yerlerden bazıları ve en önemli olanları şunlardır; Dicle Nehri’ne tepeden bakan Abbasi Sarayı, İmam Hüseyin Türbesi ve Altın Kubbeli Cami de yine gezilmesi ve görülmesi gereken yerler arasındadır.

Kerkük gezisi mi planlıyorsun?

Kerkük hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Kerkük gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Kerkük gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.