Ukrayna'nın ikinci büyük şehri olan Kharkiv, ülkenin kuzeydoğu bölgesinde kalmaktadır.

Ukrayna’nın kuzeydoğusunda kalan ve ülkenin ikinci büyük şehri olan Kharkiv şehri kış aylarındaki karla kaplı görüntüsüyle aklınızı başınızdan alacak. Yaklaşık 1,8 milyon nüfusu bulunan Kharkiv şehrinin en meşhur mekânı ise, Avrupa’nın üçüncü büyük, Dünya’nın ise yedinci büyük meydanı olan Özgürlük meydanıdır. Donetsk havzasına akan Kharkiv, Lopan ve Udy nehirlerinin kesiştikleri bölge boyunca uzanmaktadır. Kharkiv iklimi karasal iklimdir ve yazları sıcak ve nemli olmasına rağmen kışları oldukça soğuk geçmektedir. Yaz aylarında maksimum sıcaklık 20 santigrat derece iken kış aylarındaki maksimum sıcaklık ise -4 santigrat derece olmaktadır. Kharhiv’in en büyük artılarından birisi ise hem demiryolları ile hem de karayolları ile birçok ülkeye bağlanıyor olmasıdır. Kharkov Dolphinarium, Mirror Stream Fountain, Shevchenko Park, Annunciation Cathedral, Freedom Square, Botanical Gardens, Avec Fine Arts Gallery, Kharkov Zoo, Constitution Square, Great War Memorial, Metallist Stadium, Father Fyodor Statue, The Pokrovsky Cathedral, Kharkiv Historical Museum, Assumption Cathedral, Cascade Fountain, Kharkov Synagogue, Fiddler on the Roof, Lovers Fountain, Assumption Cathedral, Strilka Square, Kharkiv State Academic Opera and Ballet Theatre, The Derzhprom, Kharkov Art Museum, Architects Square, Taras Shevchenko Academic Ukrainian Drama Theatre, State Natural History Museum, Sculptures Garden, Jungle Aqua Park ve Yermilov Centre of Modern Art Kharkiv tatiliniz sırasında gezmeniz gereken yerlerden sadece birkaçıdır. Gece ve gündüz iki ayrı kimliğe bürünmüş olan Kharkiv’de gündüzleri çok sessiz ve sakin bir yaşam sürülürken geceleri son derece hareketli, canlı ve çılgın bir gece hayatı seyir etmektedir tabi şehrin nüfus yoğunluğunun öğrenciler üzerine kurulu olmasının bu ikili çelişkide etkisi büyütür.

En İyi Zaman

Kharkiv karasal iklime sahip olduğu için, iklimin en yumuşak olduğu zaman dilimi ilkbahar ve yaz aylarının olduğu dönemlerdir. Yaz ayları çok sıcak ve nemli geçeceğinden eğer nem sizin için problem olacaksa kesinlikle ilkbahar aylarında şehri ziyaret etmeyi düşünmelisiniz. Kharkiv’deki tüm botanik bahçeler ve bitki örtüsünün en renkli olduğu ilkbahar ve yaz aylarında Kharkiv’i ziyaret etmelisiniz ve bu ziyaret sadece botanik bahçeleri ve birbirinden renkli bitki örtüsünün vereceği göz ziyafeti ile kalmayacak tarihi dokusu ve şehrin ortasından geçen nehri ile size hem romantik hem de doğa dolu bir seyahat sunacaktır.

Ulaşım

Kharkiv şehir içi ulaşımı oldukça gelişmiş bir ağa sahiptir. Şehir içinde gitmek istediğiniz herhangi bir noktaya toplu taşıma araçları vasıtasıyla gayet kolay bir şekilde varabilirsiniz. Kullanılan toplu taşıma araçları ise metro, otobüs, tramvay, troleybüs taksi ve marşrutka (minibüs) olacaktır. Eğer şehir içini otobüs ile gezmek istiyorsanız günlük biletlerden, haftalık ya da seyahatinizin uzunluğuna göre aylık otobüs biletleri almanız siz seyahat severler için oldukça uygun bir fiyata mal olacaktır.

Alışveriş

French Boulevard Mall ve Dafi Shopping Center şehir merkezinde yer alan ve en çok tercih edilen alışveriş merkezlerindendir. İhtiyacınız olan her şeyi buralardan karşılayabileceğiniz gibi şehir meydanı yakınına dağılmış olan butik dükkânları, pazar ve panayırları da tercih edebilirsiniz. Eğer alışveriş merkezlerinin daha pahalı ve samimiyetten uzak olduğunu düşünüyorsanız, şehir meydanında yer alan Arnavut kaldırımlarda yürüyüş yaparken karşınıza çıkacak butikleri, pazar ve panayırları kesinlikle deneyimleyin deriz.

Yeme İçme

Yemek kültürü Ukrayna’nın kendisine öz olmaktansa Sovyet yemeklerine özgüdür diyebiliriz. Kharkiv’de dondurucu soğuklar yaşandığı için genellikle soğuk havaya dayanıklı sebzeler tüketilir. Başlıca yemekleri ise; çeşitli çorbalardan yapılan borç çorbası, hamurlu yemeklerden ki en meşhuru vareniki, et yemekleri, salatalar, çeşitli baharatlı ekmekler, deniz ürünleri ve tatlılardan oluşmaktadır. Yerel meyveler ve baharatlarla yapılan Horilka da denilen votkalar çok ünlüdür. Mayalı içecekler de yine bol tüketilir. Alkolsüz içkilere bakıldığında ise yöresel kompostolar, kahveler ve kefir tüketiliyor diyebiliriz.

Konaklama

Reikartz Kharkiv Hotel, Elite Apartments on Lenina Prospekt, Lake Shore Apartment, Hotel Nart ve Kharkov BNB konaklama mekânları sizler için seçmiş olduğumuz en uygun fiyatlı ve şehir merkezine yakın olan konaklama yerleridir. Fiyatları 60 TL ile 150 TL arasında değişmekte olan bu hotellerde cebinize uygun olanı tercih edebilir ve bu tercihten dolayı da lüks ve konfor beklentinizi ödeyeceğiniz ücrete göre ayarlayabilirsiniz. Bu hosteller hem şehir merkezinde yer alan hem uygun fiyatlı hem de fiyatına göre oldukça konforlu konaklama merkezleridir. Şehir merkezinde kalmak ulaşım probleminizi de çözeceğinden kesinlikle tatil planından önce bu otelleri bir düşünün deriz.

Gece Hayatı ve Eğlence

Kharkiv nüfusunun büyük bir yoğunluğu öğrenci olduğu için Kharkiv gece hayatı oldukça hareketli ve canlıdır. Gündüzleri sessiz ve sakin görüntüsüyle aldatıcı olabilen Kharkiv’de gece hayatı sabahın ilk ışıklarına kadar son sürat devam etmektedir. Bolero Club, Korova Art Club, Compass, Club Misto, Arizona Club ve Crossroads Blues-Bar ise en popüler ve en gözde gece kulüpleridir.

Kharkiv gezisi mi planlıyorsun?

Kharkiv hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Kharkiv gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Kharkiv gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.