Ukrayna’nın başkenti Kiev, yaklaşık 3 milyonluk bir nüfusa sahip bir kenttir.

Ukrayna’nın başkenti Kiev, yaklaşık olarak 3 milyonluk bir nüfusa sahip bir kenttir ve burada dört mevsimi en güzel şekilde yaşayabiliyorsunuz. Kiev’de karasal bir iklim yaşanmaktadır. Kiev’de Ocak ve Şubat aylarında genellikle sıfır derecenin altında soğukluklar hissedilmektedir. Ukrayna ve aynı zamanda ona yakın olan Rusya’nın kış ayları çok soğuk geçmektedir. Yaz ayları ise 20 dereceye kadar sıcaklık görülmektedir, fakat aksine kış ayları tam eksi 20 dereceyi görebiliyor. Birçok vatandaşın veya turistlerin Kiev’i ziyaret etmelerinin sebebi Dinyeper Nehri’nin olmasıdır. Bu nehir turistlerin tam gözlerini keyiflendirecek, tam bir ziyafet yapabilecekleri bir doğa yeridir. Kiev tarihi ve kültürü açısından çok önemli bir kenttir ve sanat ile beraber buradaki mimariler dünya hazineleri arasında yer almaktadır. Birçok dünyaca ünlü yazarlar, şairler ve sanatçılar, eserlerini hazırlarken Kiev’in güzelliklerinden etkilendikleri için yazabildiklerini ve sanatlarını icra edebildiklerini söylemektedir. Kiev’de birçok gezilmesi gereken yerler bulunmaktadır, fakat bunlardan birkaç tanesi ve mutlaka gezmeniz gereken yerler, Khreshchatyk Caddesi, Özgürlük Meydanı, Andresvki Spusk, Podol Semti, Golden Gate, Azizler Şehri Pecherska Lavra, Svetoya Sofya Katedrali, St. Vladimirskaya Katedrali, Mariyinsky Sarayı, Babiy Yar, Kiev Mikro Minyatür Müzesi, II Dünya Savaşı Müzesi, Ulusal Opera Evi, Hidropark, Botanik Bahçe, Kiev Hayvanat Bahçesi, Pirogovo Açık Hava Müzesi ve Marinskiy Park olmaktadır.

En İyi Zaman

Kiev karasal bir iklime sahip olduğundan, burada kış ve yaz ayları tam anlamıyla mevsimini yaşamaktadır. Havanın yumuşak olduğu zamanlar ise bahar ve yaz ayları olduğundan, genellikle birçok kişi bahar ve yaz dönemlerinde Kiev’i ziyarete gitmektedir. Eğer en güzel zamanda Kiev’i ziyaret etmek isterseniz, bahar ve yaz aylarında, botanik bahçelerinin en güzel görüldüğü dönemlerde gidebilirsiniz. Kiev sadece tarihi ve sanatı ile değil, doğası ile de gelen bütün turistleri etkilemektedir ve bu yüzden birçok kişi Kiev’in doğasını ziyaret etmeye gelirken, aynı zamanda sanatını ve kültürünü, ayrıca tarihini görmeye gelmektedir.

Şehirde, dört mevsimin yaşandığı, tipik kara iklimi var. Yani: iklim serttir. Ocak-Şubat aylarında, sıcaklık, çoğunlukla sıfırın altında geçiyor. Ancak, Kiev’e gelmenin en iyi mevsimi: yaz. Yazın ortalama sıcaklık: + 20 derecedir. Kışın ise, tam tersine – 20 derecedir. En düşük sıcaklık ise, – 30 dereceye kadar düşüyor. Ancak, kışın onca kar yağışına rağmen: trafik kilitlenmiyor, caddeler tertemiz kalıyor. Onun dışında, yaz günlerinde bu şehre gittiğinizde: uçaktan indiğinizde, yoğun bir nem ve sıcaklık ile de karşılaşabiliyorsunuz.

Ulaşım

Kiev’deki metrolar yerin çok derinliklerine yapılmıştır, dolayısıyla metro sesini duymanız veya geçtiğini hissetmeniz neredeyse imkansızdır. Kiev’de yeryüzündeki ulaşımlar ise tramvay, troleybüs ve taksilerle sağlanmaktadır. Şehirde ulaşım konusunda hiçbir sıkıntı yaşamıyorsunuz. Kiev’de veya Ukrayna’nın her kentinde taksicilik ile alakalı çok özel bir durum var ki, yoldan geçen bütün araçları taksi gibi kullanabiliyorsunuz. Bindiğiniz her araçta da elbette gittiğiniz yere kadar ücretini ödüyorsunuz. Kiev’in ya da Ukrayna’nın taksi ağı sistemi, gerçekten ulaşımı kolaylaştıran sistemlerden bir tanesidir.

Alışveriş

Kiev’in her yerinde alışveriş yapabilirsiniz. Burada bulabileceğiniz alışveriş merkezleri; Billa Süpermarketi, Furhset Süpermarketi, Amber Evi, Andreevsky Spusk, Fial, Kiev Takı Fabrikası, Interio, Milain Limited, City Merkezi, Globus ve Mandarin Plaza Kiev gibi birçok yerde alışverişlerinizi yapabilirsiniz. Ukrayna’dan veya Kiev’den alabileceğiniz, oranın kültürüne özgü, hatta sadece Ukrayna’nın kentlerinden değil, Rusya’dan da alabileceğiniz en güzel hediyelik eşya, herhalde herkesin bildiği Matruşka bebekleri olmaktadır. Bu bebekler biliyorsunuz ki birbirine geçmeli bebeklerdir ve bir tanesinden yaklaşık olarak 8 tane ahşaptan yapılmış ve güzelce dekore edilmiş bebekler çıkmaktadır. Asırlarca Ukrayna ve Rusya, Matruşka bebekleriyle dünyada bilinmiştir.

Yeme İçme

Buradaki yemek kültürü, bir nevi Sovyet mutfak kültüründen özgünleştirilmiştir. Ukrayna’nın başkentindeki soğuk havadan dolayı, sebzeler ve meyveler en sağlıklı şekilde saklanabilmektedir. Kiev’e ait ve burada tadabileceğiniz birçok lezzetler bulunmaktadır ve bunlardan bazıları; bir defa farklı çorba çeşitleri bulabilirsiniz, hamur işleri çok fazladır, et yemekleri keza her zaman bulabiliyorsunuz, salatalar ayrıca çok lezizdir, çeşitli baharatlı ekmekler ayrıca sadece Kiev’de bulabileceğiniz gıda ürünleridir, deniz mahsulleri mutlaka denemeniz gerekir ve tatlılar olmazsa olmazların arasında yer alır. Kiev’de üretilen, meyve ve baharatlarla yapılan Horilka, yörenin özel bir votkası olarak bilinmektedir. Bunun dışında alkolsüz olarak, kompostolar, kahveler ve kefir gibi içeceklerde tüketebilirsiniz.

Konaklama

Kiev’de başlıca konaklayabileceğiniz yerlere bakacak olursak Holiday Inn Kiev, Partner Guest House, InterContinental Kiev, Ibis Kiev Shevchenko, Boulevard, Radisson Blu Hotel, Kyiv Podil, Premier Hotel Rus ve Khreschatyk Hotel olmaktadır. Otellerin hepsi birbirinden şık ve rahat olmaktadır. Otellerin fiyatları ise otelin özelliklerine ve otelin çevresinde bulunan özelliklere göre değişkenlik göstermektedir. Kiev’de konaklama zor değildir, fakat gitmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırmanız gerekiyor, çünkü Kiev’e birçok turist gitmektedir, dolayısıyla eğer yoğun bir döneme denk gelirseniz, konaklayacak yer bulabilme olasılığınızın yüzdesi düşecektir. Bu sebeple öncelikle nerede kalmak istediğinizi veya nereleri gezmek istediğinizi planladıktan sonra, ona göre konaklayacak bir yer arayabilirsiniz.

Gece Hayatı ve Eğlence

Kiev gece hayatının renkli ve eğlenceli olduğunu tahmin edebilirsiniz. Kiev’de özellikle gidip eğlenebileceğiniz yerlerden birkaç tanesi; Arena Entertainment Complex, Club Ajour, Babyface DJ Bar, Barsky, Caribbean Club, Cinema Club, Crystal Htall ve Androgyne Gay Club olmaktadır. Barlar ve diskolardan ziyade, Kiev’de daha çok gece kulüpleri revaçta olmaktadır. Adını verdiğimiz mekânlarda, dilediğiniz gibi eğlenebilirsiniz. İçkilerinizi alarak dart ve bilardo oynayabilir, arkadaşlarınız ile sohbet edebilirsiniz. Kiev’de alkollü içecekler fazlasıyla tüketilmektedir. Buradan anlayacağınız üzere, Kiev’in gündüz hayatı da gece hayatı da çok renkli ve hareketli, eğlenceli geçmektedir.

Kiev gezisi mi planlıyorsun?

Kiev hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Kiev gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Kiev gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.