Kişinev, Moldova’nın başkentidir.

Kişinev, Moldova’nın başkentidir. Moldova’da ki en büyük şehir olması da gelişmişliği göstermektedir. Kişinev en çok yeşilin yoğun olması ile tanınır. Dinyeper nehri kolu olan Bic nehrinin kıyısında kurulmuş olan şehir Avrupa’nın en yeşil şehridir. Karışık bir nüfus yapısına sahip olmasından dolayı en dikkat çeken şehirlerden biridir. Dünyanın en ünlü şarapları yine burada üretilmektedir. Kişinev’de çok fazla tarihi yapı görmeniz mümkündür. Bu yüzden gezmeye ilk önce tarihi mekânlardan başlarsanız Kişinev hakkında daha çok bilgiye sahip olursunuz. Kişinev’i tanımak ve kültürü hakkında bilgi edinmenin ilk yolu tarihi mekânları gezmekten geçmektedir. Bu şehirde hem tarihi hem de yeni yapı parkları ilk göze çarpan mekânlardandır. Kişinev’de gezilecek yerler arasında Stefan Cel Mare Parkı ve Anıtı, Water Tower (su kulesi), Etnografya ve Doğa Tarihi Müzesi (Moldova’nın en eski müzesidir), Nativity Katedrali (Rus Ortodoks Kilisesi), Puşkin Müzesi, Holly Gates, Rose Valley Parkı, Memorial Park, Serpeni ve Orhei Antik Kalıntıları yer almaktadır. Kişinev’de en çok rastlayacağınız mekânlar parklar ve kiliselerdir. Ama hepsi birbirinden güzel ve özel yapıda mekânlardır.

En İyi Zaman

Denize yakın olmamasına rağmen Ilıman iklim hâkimdir şehirde. Yazlar sıcak ve kışlar ılık geçmektedir. En sıcak dönemi mayıs ayında başladığı için bu dönem de seyahat etmek daha doğru olacaktır. Kışın giderseniz eğer farklı bir doğal güzellikle karşı karşıya geleceksiniz. Kışın farklılıklarını yaşayabileceksiniz. Ama en uygun zaman gezilmesi için yaz aylarıdır. Yazın giderseniz Kişinev film festivaline kışın giderseniz de Ulusal şarap festivaline katılma şansınız olacaktır ki her iki festivalde de çok eğleneceğinizden emin olabilirsiniz.

Ulaşım

İstanbul’dan Kişinev’e ulaşım Türk Hava Yollarının direkt seferi ile sağlanmaktadır. Ortalama olarak 1,5 ila 2 saatlik bir uçak yolculuğundan sonra Kişinev’e direkt iniş yapabilirsiniz. Şehir içi ulaşımda da kesinlikle sıkıntı yaşamayacaksınız. Ulaşım Troleybüs, otobüs, minibüs ve taksi ile sağlanmaktadır. Bunlar içinde her noktaya ulaşımı olan araç ise troleybüslerdir. Troleybüsün ve otobüsün gitmediği genellikle uzak noktalara ise minibüsler gitmektedir.

Alışveriş

Kişinev’de alışveriş yapmak çok eğlencelidir. Farklı bir kültürü tanımanın en iyi yolu alışveriş yapmak olduğu için bu kültürü alışverişle tanırsınız. En iyi alacağınız şeyler şarap ve hediyelik eşyalardır. Burada uygun fiyatlara farklı ürünler bulabileceğiniz en iyi mekân Souvenir Bazaar olmaktadır. En güzel hediyelik eşyalardan biri de Matruşka’dır. Diğer unutulmaz olarak alacağınız ürün ise kırmızı şaraptır. Bu pazar haricinde birçok mağaza da yer almaktadır. Yine alabileceğiniz farklı gıda ürünleri de bulunmaktadır.

Yeme İçme

Moldova ve Kişinev tarih boyunca birçok kültürün egemenliğinde yaşaması ve birçok ülke arasında bağlantı noktası olmasından dolayı yemek kültürü de bir hayli zengin ve gelişmiştir. Kişinev mutfağında et, tavuk, sebze ve meyve gibi birçok ürünü kolayca bulabilirsiniz. En ünlü Kişinev yemekleri ise Polenta, Cirnetei, Costita, Mushka, Ciorba, Zama, Mititei ve Sarmale gibi yemeklerdir. Sığır ve koyun eti haricinde domuz eti çok fazla tüketilmektedir bu şehirde. Genellikle et yemeklerinde meyve kullanmaları Moldova mutfağına has bir özelliktir. Meyve olarak da en çok tüketilen ayva, kayısı ve şaraptan dolayı üzümdür. Bu şehirde ki en ünlü restoranlar ise Carpe Diem Wine Shop & Bar, Fusion Restaurant Jeraffe, Gok-Oguz, Smokehouse ve Grill House’dur.

Konaklama

Kişinev’de konaklama, küçük bir şehir olduğu için otel sayısının kısıtlanması nedeniyle sorunludur. Bu yüzden bu kısıtlı oteller içerisinden en iyisini seçmek gerekir. Özellikle şehir merkezine yakın yerlerdeki otelleri seçmeniz gezmeniz açısından önemlidir. Ve ulaşım açısından da şehir merkezinde olmak avantaj olmaktadır. Kişinev küçük olduğu için birçok noktaya yürüyerek gidebilirsiniz. En çok tercih edilen oteller ise Komilfo Hotel, Stella de Lux Hotel, Tip Top Hotel, Global Rent Apartments, On Drumul Taberei Guest House, Sun Apartment Chisinau, Ismail Apartment, La Vie en Rose Apartments, Modern Hostel, Solitude Apartment, Suisse Hostel ve Villa Rossa Hotel gibi otelleri seçebilirsiniz.

Gece Hayatı ve Eğlence

Kişinev’de gece hayatı çok renkli ve çok eğlenceli geçmektedir. Şehir de çok sayıda kulüp, bar, cafe ve publar bulunmaktadır. Gece hayatının tadını çıkarmak için şehre yakın bir otel de veya Stefan Cel Mare bölgesine yakın bir yerde olursanız gece hayatı yönünden daha fazla çeşit bulabileceksiniz. Star Track, Malina Cocktail House, Eli-Peli Vocal Room, Deja Vu, Bar Le France, King Kong Disco Bar and cafe ve Tema Bar gibi birçok seçenek bulunmaktadır.

Kişinev gezisi mi planlıyorsun?

Kişinev hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Kişinev gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Kişinev gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.