İtalya’nın tarih kokan başkenti Roma’da bulunan diğer bir adıyla Flavianus Amfitiyatro olan Kolezyum, yapımı milattan önce 72 yıllarına dayanan ve 80 yılında tamamlanan özel bir arenadır.

Kolezyum Hangi Amaçla Kullanılırdı?

Bu özel arena içerisinde İmparatorların özel eğlence geceleri düzenlenir aynı zamanda gladyatörlerin ölümcül dövüşleri sergilenirdi. Tam anlamıyla bir gösteri alanı olan Kolezyum, adeta tarihten kalma büyük bir sahnedir. İçerisinde gerçekleşen eğlenceler, dramatik olaylar, halk gösterileri ve dövüşler Kolezyumun tarihinde saklanan önemli olaylardır.

İlerleyen zamanlarda bir barınma alanı ve iş merkezi olarak kullanılmaya başlanmıştı. İçerisinde çeşitli dükkânlar, kışlalar,  taş ocağı ve Hristiyanların türbesi olmak üzere çeşitli amaçlarla mesken alanları bulunuyor.

Dünyanın Yedi Harikasından Biri: Kolezyum

2007 yılından itibaren dünyanın yedi harikasından biri listesine alınmış durumda. İlk yapıldığı halinden epeyce viran bir durumdadır. Arenaya ait taşlar zamanla çalınmış, depremden kaynaklanan yıkılmalar sonucu ilk halinden farklı bir görünüme dönüşmüştür.

Kolezyum, Roma
Kolezyum, her yıl yerli ve yabancı yüz binlerce turist tarafından ziyaret edilen dünyanın en turistik yerlerinden biridir.

Adını 30 metrelik Colossus Neronis isimli devasa heykelden almış ve toplam kapasitesi 55 bin kişiyi ağırlayabilecek bir alandan oluşuyor. Zengin, fakir ve İmparator tüm izleyicilerin büyük bir heyecanla beklediği çok ünlü gladyatör dövüşleri, idamlar ve halk gösterileri, eğlenceler arenanın görkemli kutlamaları arasında bulunuyor.

Ayrıca Okuyunuz: Roma Gezi Rehberi

Açılışı yapıldığı yıllarda 5000 civarında insan ve hayvan öldürülmüştü. Büyük bir dikkat çeken açılış töreni bile tüm dünyada uzun süre kendinden bahsettirmeye yetmişti. Binlerce aç bırakılan hayvan arena içerisinde bulunan insanların üzerine saldırılarak bu şekilde cani bir gösteriye bile ev sahipliği yapabiliyor. Geçmişten kalan tüm bu olaylar Kolezyum’un yıllar sonrasında bile hayretle karşılanan tarihi bir olayı olmaya yetebiliyor.

Roma’nın En Popüler Gezilecek Yeri

Roma İmparatorluğunun en belirgin ikonik simgelerinden olan Kolezyum, İtalya’nın en çok turist ağırlayan tarihi yapılarından biridir. Roma gezilerinde ilk durak şüphesiz Kolezyum’dur. Roma’ya yolunuz düştüğünde bu görkemli arenaya çok düşük ücretlerle giriş yaparak içerisinde çok özel resimler çektirebilirsiniz. Yerli ve yabancı turistler için geçmişi anımsatan gladyatör kostümlü sanatçıları içerisinde barındırıyor.

Hemen etrafında ufak bir ücret karşılığında eğlenceli fotoğraflar çektirebileceğiniz gladyatör kostümlü Romalılar yer alıyor.

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.