Gezmek için en az üç gün ayırmanız gereken Kopenhag, Danimarka’nın başkent şehridir.

Gezmek için en az 3 gün ayırmanız gereken Kopenhag, Danimarka’nın başkent şehridir. Zealand adasının güzide şehri olup, ülkenin de en büyük şehridir. Ülkenin resmi dili olan Danca’da şehrin adı ticaret limanı demektir. İlk olarak bir balıkçı köyü olan bu yerleşim yeri, zamanla hem büyümüş hem güzelleşmiş bir yer. Burası dünyanın en yaşanabilir 3. şehri konumundadır. Çünkü burası hem düzenli hem de burada yaşayan insanların refah düzeyleri gerçekten yüksek. İnsanların yaşam kalitesini şehirde biraz gezerek anlamak mümkündür. Muazzam mimari yapıların yer aldığı bu yerde, şehrin görsel yapısı bir hayli önemlidir. Bu arada bu şehir, dünyanın en zengin şehirleri arasındadır. Bunu şehri turlarken fark etmek zor değil. Zengin kültürel yapısı, hoş mimarisi ve muazzam manzaraları ile tam anlamıyla nefes kesen bir şehir. Öyle ki buraya çok fazla turist gelir. Hatta Avrupa’nın en turistik yerlerinden biri diye genellemek bile mümkündür. Kopenhag’da görülecek yerler Tivoli Bahçeleri, Chiristiansborg Sarayı, Ny Calsberg Glyptotek, Amelienborg, Küçük Deniz Kızı, Danimarka Milli Müzesi, Rosenborg Kalesi, Rndetarn ve Churc of Our Savior olarak sıralanabilir. Buraların hepsine gitmeye çalışın. Kopenhag’da yaşam bu adreslerde size kendisini hissettirecektir. Şehirde para birimi olarak Danimarka Kronu kullanıldığını da unutmayın. Danca dili konuşulur, dilerseniz siz de gitmeden ülkenin dilinden birkaç cümle öğrenin.

En İyi Zaman

Şehrin iklimi ılıman okyanus iklim tipidir. Haliyle kışlar çok soğuk, yazlar ise hem ılık hem de nemli geçer. Özellikle normal kış ayları, aşırı derecede soğuk olur. Bu aylarda şehrin ortalama sıcaklıkları, -2 ile +3 arasında değişir. Yani kış aylarında bu şehre gitmek isteyenler, çok tedbirli gitmeli. Kalın kazaklar, palto ve ceketler valizinizde hayli yer bulsun. Kopenhag’da en iyi zaman, yaz ayları olan haziran, temmuz ve ağustos aylarıdır. Bu dönem şehrin en sıcak aylarıdır. Bu ayların ortalama sıcaklığı ise 18 derece civarında seyreder. Yani hava tam gezmeye müsait olur. Şehirde geçen en iyi zaman dilimleri haziran, temmuz ve ağustos aylarıdır.

Ulaşım

Danimarka’nın başkent şehri olan bu yerde ulaşım seçenekleri gerçekten çok fazladır. Otobüs, tren, metro, taksi ve bisiklet ile ulaşım sağlanıyor. Bunların her biri hem kullanışlı hem de modern. Toplu taşıma hizmetlerinin hem ağları geniş çaplı hem sizi her yere götürecek kapasitede. Bu yüzden ulaşım konusunu hiç dert etmeyin. Turist ofisi, otomat ve otobüs içlerinden bilet almanız gerektiğini unutmayın. Yalnız bineceğiniz otobüs ya da aracın içinden geçen bölge sayısına göre bilet fiyatı değişir. Bu yüzden şehrin çeşitli yerlerine asılmış bölge haritalarını inceleyin ve ona göre araç seçin.

Alışveriş

Böylesi güzel bir şehir olur da alışveriş seçenekler çok olmaz mı? Yerel mağazalar, butikler, dünyanın ünlü markaları ve sokak tezgahları gibi sayısız seçenek var. Siz Stroget caddesine gidin, çünkü bu cadde şehrin alışveriş açısından en işlek caddesi. Şehrin doğu ve batı kesimini bağlayan bu cadde çok meşhurdur. Kopenhagen Mall, Field’s ve Waterfront AVM şehrin büyük ve modern AVM’lerindendir. Aynı zamanda ucuz alışveriş yapılan, 2. el ürün satışı yapan ve bit pazarı tarzı hizmet sunan yerler de çoktur. Buralardan da çeşitli ürünler satın alın ve her bir köşesini gezin.

Yeme İçme

Bu güzel başkentte çok nezih Kopenhag mutfağı hizmeti sunulan restoranlar var. Aynı zamanda ne yeneceği konusunda da çeşitlilik mevcuttur. Balık ve patatesin yanında et yemekleri de bir hayli meşhur. Tabi bir ada ülkesi olmasının da etkisi ile deniz ürünleri, mutfak kültürlerinde bir hayli yer kaplar. Marine, tuzlanmış dere otu, kızarmış domuz eti, patates, sığır eti, som balığı gibi en çok yenilen yemeklerden yiyin. Yalnız domuz eti tüketimi yaygın olmasından dolayı dikkat edin. Kakkeriet, Khun Juk Oriental, Geranium, Alberto K ve Grams Laekkerier gibi nezih restoranlardan birine gidin. Noma adlı dünyanın en iyi restoranı burada, maddi durumunuz iyi ise buraya gidin.

Konaklama

Burası zaten bir ada ve yerleşim yeri bir alanda toplanmış durumdadır. Yani konaklamak için nerede kaldığınız bir şeyi değiştirmez. Şehrin ulaşımı da iyi olduğu için herhangi bir otelde kalın. Otelin şartları zaten genel anlamda iyidir. Vesterbro ve Indre By bölgeleri otellerin çoğunlukta olduğu yerlerdir. Hotel Chiristian IV, Hotel SP34, Hilton, Copenhagen Airport ve Copenhagen Backpackers Hostel gibi oteller turistler tarafından çokça tercih edilir. Eski Hollanda usulü evler de turistlerin fazlaca rağbet gösterdiği yerlerdendir. Burada zevkiniz doğrultusunda bir seçim yapın.

Gece Hayatı ve Eğlence

Kopenhag gece hayatı çok renkli ve çok hareketli geçer. Özgürlük açısından çok iyi konumda olan bu ülke, çoğu İskandinav ülkesine oranla hareketli gece yaşamlarına sahne olur. La Fontaine, Rust, KB3, Club Faust, Jolene ve Mojo Blues Bar şehrin en popüler gece mekanlarına örnek. Bunların yanı sıra şehrin çeşitli sokaklarında bar ve gece kulübü tarzı yerler var.

Kopenhag gezisi mi planlıyorsun?

Kopenhag hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Kopenhag gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Kopenhag gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.