2400 yıl önce yaşamış Hipokrat’ın doğduğu kent olan Kos Adası’nın en önemli meydanının adını da Hipokrat’tan almaktadır.

2400 yıl önce yaşamış Hipokrat’ın doğduğu kent olan Kos Adası’nın en önemli meydanının adını da Hipokrat’tan almaktadır. Hipokrat Meydanı’nda yer alan asırlık Hipokrat Ağacı altından filozofun öğrencilerine ders verdiği söylenir. Ancak araştırmalara göre bu ağaç 570 yaşında olduğu bilinmektedir. Kos Adası yürüyerek gezilebilecek bir ada. Hipokrat Ağacı’nın yanında Loziya Cami ve yine merkezde begonviller arasından yürüyerek ulaşılabilen Defterdar Cami Osmanlı Devleti’nin adada bıraktığı izlerden bir kaçı. Neratzia Kalesi Kos Adası’nın tarihi noktalarından biri. Merkezde bulunan agora kalıntısı açık hava müzesi durumunda. Tarihi kalıntıların olduğu bu bölümü gezerek, yine burada bulunan arkeoloji müzesini de ziyaretinize dâhil edebilirsiniz. Tarihe meraklı bir yapınız var ise Asklepion harabeleri sizi cezbedecek. Antik Yunan Mitolojisinde Sağlık tanrısı Asklepion’a adanan bir antik hastane olan harabeler turist akınına uğrayan noktalardan. Şehrin ana hatlarını gezen mini tren ile buraya gidebilirsiniz. Platini isimli bir Türk Mahallesi bulunan Kos eşsiz plajlara ev sahipliği yapıyor. Ag. Stafenos isimli plaj, sahildeki tarihi kalıntılar ve denizin ortasındaki kayalıkta yükselen kilise ile ilginç bir plaj. Gitmişken görmenizde fayda var. İstanköy olarak da adlandırılan Kos Adası, Bodrum’a sadece 8 deniz mili uzaklığındadır. Bodrum’dan feribot ile Kos Adası’na ulaşılabilir. Eşsiz plajları ve muazzam koyları ile harika bir tatil geçireceğiniz Kos Adası yeme içme, konaklama seçenekleri ile ekonomik bir tatil imkânı olarak karşınıza çıkacak. Kos Adası’nda gezilecek yerler sizi tatmin edecektir. Hem tatil yapmış olacaksınız hem de farklı bir ülkenin kültürünü görmüş olacaksınız. Yurtiçi tatil fiyatlarından belki daha ekonomik bir fiyata Kos Adası’nı ziyaret edip tatil yapabilirsiniz.

En İyi Zaman

Yaz tatili olarak bir planlama yapacaksanız Kos Adası eşsiz plajları ile harika bir fikir olabilir. Ancak Akdeniz ikliminin etkisindeki adanın sıcağı bunaltıcı olabiliyor. Bu nedenle gezmek ve görmek amaçlı bir plan yapıyorsanız önerimiz ilkbahar ve sonbahar aylarında tercih etmeniz yönünde olacaktır. Bu sayede yaz kalabalığından uzak bir gezi planlamış olacaksınız. Ancak denizin, kumun ve güneşin tadını çıkarmak istiyorsanız yaz aylarında daha iyi bir yer bulamazsınız. Bu nedenle Kos Adası için en iyi zaman kesinlikle yaz mevsimidir.

Ulaşım

Bodrum’a 8 deniz mili uzaklıkta olan Kos Adası’na 20 dakikalık bir feribot yolculuğu ile ulaşabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında neredeyse her gün seferler yapılıyor ve üstelik 20 dakikalık bir süre de adaya ulaşabiliyorsunuz. Tabii Schengen Vizesi almanız gerekiyor.

Alışveriş

Buraya kadar gelip, alışveriş yapmadan, adaya özgü eşyalardan, yiyeceklerden almadan dönmeyin. Günün her saati renkli ve cıvıl cıvıl olan Kos Limanı alışveriş için en uygun alanlardan. Bu bölgede yer alan hediyelik eşya dükkânları, mağazalar, takıcılar sevdiklerinize hediye almanız için bir fırsat. Kos’a özgü bir şeyler almak istiyorsanız tavsiyemiz şarap, uzo, el yapımı ürünler, yöresel kıyafetler ve şaraptan yapılan peynirler yönünde olacaktır. Kos Adası’na ait mis gibi kokan şifa kaynağı otların ve baharatların satıldığı Elefterias Meydanı yakınlarında bir pazar bulunuyor. Buradan da çeşitli yöresel ürünler alabilirsiniz.

Yeme İçme

Kos Adası sakinlerinin Gyros dedikleri döner ünlü yiyeceklerinden bir tanesi. Tzatziki dedikleri cacık ve Greek Salata ile ikram ediliyor. “Stuffed calamari with cheese” denilen peynir dolgulu kalamar ve “octopus balls” yani ahtapot köftesi mutlaka tatmanız gereken lezzetler arasında. Bu yiyecekler Kos’ta en çok tercih edilen yemeklerdir. Tüm Yunan Adaları’nda olduğu gibi Kos Adası’nda da deniz ürünleri, salatalar, mezeler ve ot yemekleri en dikkat çeken, en sık tercih edilen tatlar arasında. Adada Türk restoranlara da rastlamak mümkün. Ancak Türk ve Yunan yemekleri birbirine çok benzediğinden hiç böyle bir arayışa girmenize gerek yok. Restoran ve kafelerin çoğu Kos Limanı çevresi ve Tigaki bölgesinde bulunuyor. Kos Adası’nda ne yemeli sorusuna cevabımız Moussaka, Souvleki ve Choriatiki yönünde olacaktır. Kesinlikle burada yemek konusunda hiç zorluk çekmeyeceksiniz. Özellikle salatalar ve ot yemekleri çok lezzetli. Ahtapot konusunda ise kesinlikle ana vatan burası. Kahvaltı da bile frappe içen Yunanlıların yemekleri oldukça lezzetli. Ulusal içecekleri olan ouzo dan sonra ‘frappe’ çok tüketilen içecekler arasındadır. Her kafede tüketilen frappenin en güzeli ve en lezizi Kos Adası’nda yapılıyor.

Konaklama

Tatilinizde zamandan kazanmak istiyorsanız merkezde yer alan Kos Adası otelleri ya da Kos Adası pansiyonlarında konaklamayı tercih edin. Böylece ulaşım için çok fazla zaman harcamak zorunda kalmazsınız. Kos Adası Merkezi’nde her keseye uygun konaklama imkânı bulunuyor. Ekonomik bir tatil planlıyorsanız pansiyon tercih edebilirsiniz. Beş yıldızlı otel seçenekleri de bulunuyor tabii. Kos merkezinde konakladığınız takdirde denize girip adayı gezebilirsiniz.

Gece Hayatı ve Eğlence

Kos Adası’nda gece hayatı çoğunlukla merkezde toplanıyor. En ünlü kafelerinden biri Hamam adlı mekândır. Kos Town’dan bir kaç kilometre uzaktaki Mylos Beach Bar da popüler bir mekân olarak öne çıkıyor. Avrupalı turistlerin yoğun olduğu adada Rum meyhaneleri, tavernalar, gece kulüpleri ve barlar oldukça çeşitli eğlence fırsatları sunuyor. Gündüzleri denizin ve güneşin keyfini sürerken, akşamları renkli gece hayatı ile eğlenebilirsiniz.

Kos Adası gezisi mi planlıyorsun?

Kos Adası hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Kos Adası gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Kos Adası gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.