Slovakya’nın doğu kısmında bulunan Kosice ülkenin ikinci büyük şehridir.

Slovakya’nın doğu kısmında bulunan Kosice, ülkenin ikinci büyük şehridir ve nüfusu yaklaşık olarak 300 bindir. Hornád nehri kıyısında yer alan Kosice kenti 2013 yılında Marsilya ile birlikte Avrupa Kültür Başkenti olmuştur. Slovaklar, Almanlar, Macarlar, Avusturyalılar, Çekler ve Yahudiler kentin geçmişinde büyük rol oynamışlardır. Aynı zamanda şehirde bulunan birçok müze, tiyatro, devlet binası, üniversite, parlamento binası, festival ve sergisiyle kültürünü size dolu dolu yaşatacak bir şehirdir. Kaldı ki doğal güzelliklerini ve birçok ülkenin etkisinde kaldığı için çeşitliliği çok olan mimari yapısıyla oldukça göz doldurmaktadır. Kosice’nin yakınında bulunan çeşitli kaplıcalar ve köyler, şehrin turizm açısından gelişmesini sağlamış ve ününün tüm dünyaya yayılmasını sağlamıştır. Herlany, Jasov, Johadná ve Stós ise bunların en önemlileridir. Kosice gezinizde kesinlikle gitmeniz gerekenlerden başlıca yerler ise; günümüzde müze olarak kullanılan Cellat Tabyası (Katova bašta) ve Mikluš Zindanı’dır (Milušova väznica). Hlavná Ulica olarak bilinen orta çağdan kalma uzun caddesi ise günümüzde de şehrin merkezi olma özeliğini korumaktadır. Dahası burada yer alan büyük gotik St. Elizabeth Katedrali, St. Michael Şapeli, Levoča Evi (spiš tüccarlarının eski ambarı) ile çeşitli kilise ve sarayları ise kesinlikle görmeden dönmemeniz gereken yerlerdir. Her tatilde ön önemli kısım olarak belirlenmiş olan şehir içi ulaşımın ise otobüsler, tramvaylar ve troleybüslerle sağlanıyor olması Kosice gezinizi oldukça kolaylaştıracak ve ulaşım problemini düşünmektense gezinizin ve Kosice’nin doğal güzelliklerinin tadına varmanızı sağlayacaktır.

En İyi Zaman

Orta Avrupa iklimine sahip olan Kosice, yazları sıcak ve nemli, kışları ise soğuk ve bol yağışlıdır. Kosice’de yaz aylarında ortalama sıcaklık 20, kış aylarında ise 0 derece civarındadır. Sıcaklık yaz aylarında 35 dereceye kadar yükselebilmekte, en soğuk aylar olan Ocak ve Şubat’ta ise -5 ile -10 dereceye kadar düşebilmektedir. Dolayısıyla ilkbahar ve yaz aylarında seyahat etmeyi tercih etmek size çok daha güzel bir tatil deneyimi yaşatacaktır.

Ulaşım

Kosice’de ulaşımın otobüsler, tramvaylar ve troleybüslerle sağlanıyor olması kentin güzelliği ve trafik problemi yaşamadan şehir içi gezinizi planlamanız için oldukça önemli olmaktadır. Kaplıcalara ve Kosice’nin etrafında bulunan birbirinden güzel köylere istediğiniz zaman diliminde gidebilmeniz ve bu bölgelerde dilediğiniz gibi ve dilediğiniz kadar gezmeniz için sizlere inanılmaz bir imkân sunmaktadır. Kaldı ki ulaşımın diğer Avrupa kentlerine oranla oldukça ucuz olması ise cebinizi yakmadan hayal ettiğiniz tatilin tadını çıkarmanızı sağlayacaktır.

İran Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey!

Alışveriş

OC Optima, Antiqart spol. S R.O, Aqua Viva S.R.O, Daniela Matoušková, Malimex spol. S R.O, Korst-Od Beta, Monika Nováková, Trumpf Slovakia, S.R.O, Klingspo S.P Vojtko Ing. ve Duvako Košice S.R.O alışveriş merkezleri şehrin en popüler ve en çok tercih edilen on alışveriş merkezi arasında yer almaktadır. Elbette ki dar Arnavut kaldırımlı sokaklarında bulunan çeşit çeşit pazarlarını ve ışıklı caddelerinin üzerinde bulunan birbirinden ünlü mağazalarını ve sokak arası dükkânlarını da unutmamak lazım. Eğer otantik bir şeyler bakıyorsanız bu ara sokakları ve küçük mağazaları es geçmeyin deriz.

Yeme İçme

Kosice’nin yemekleri Bratislava’dan çok farklı olmamakla beraber en meşhur ve en çok tercih edilen yemeği kesinlikle Bryndové haluisky; koyun peyniri ile yapılan patates köftesidir. Yemeklerin temelini çok çeşitli çorbalar, haşlanmış ve kavrulmuş sebzeler, rosto ve ızgara etler ile şarküteri oluşturmaktadır. Kosicelilerin çok sevdiği bir yemek ise muttondur. Lahana yapraklarına kıymalı iç konularak sarıldıktan sonra, üzerlerine sütlü sos dökülür. Sulance ise iç kısmı erik reçeli ile doldurulan çok leziz bir hamurlu tatlıdır. Bu lezzetleri mutlaka denemenizi tavsiye ederiz.

Konaklama

City Residence Apartment Hotel, Penzion Beryl, Hotel Yasmin Košice, Hotel Rokoko, Penzión Grand ve Vila Terrasse şehir merkezi civarında bulunan ve oldukça sık tercih edilen konaklama merkezleri arasında yer almaktadır. Bu hosteller hem şehir merkezinde yer alan hem uygun fiyatlı hem de fiyatına göre oldukça konforlu konaklama merkezleridir. Şehir merkezinde kalmak ulaşım probleminizi de çözeceğinden kesinlikle tatil planından önce bu otelleri bir düşünün deriz. Bu otel fiyatları ise 100 TL ile 200 TL arasında değişmektedir. İlkbahar ve yaz ayları turizmde patlama yaşanan zaman dilimi olduğu için fiyatlar daha yüksek tutulmakta ve bir ay kadar önce rezervasyon yapılmadıysa, konaklama için yer bulmanız oldukça zor olacaktır.

Gece Hayatı ve Eğlence

Smelly cat cafe & bar meşhur ve lezzetli Slovak biranızı yudumlarken barın müdavimleriyle sohbet edip şehir hakkında bilgi de alabileceğiniz bir mekândır. Açıkçası Kosice’de, Bratislava’da olduğu gibi çok hareketli ve çılgın gece hayatı deneyimlemeniz pek mümkün değil fakat Kosice’de gece hayatı sakin geçmesine rağmen içten insanları sayesinde oldukça eğlenceli geçecektir. Sizde dingin bir tatil şehri arıyorsanız ve eğlencenin çok hareketli olmasa da yaşanabileceğini düşünüyorsanız Kosice kesinlikle gezi rehberi listenizde başlarda bulunmalıdır. Şimdiden iyi tatiller dileriz.

Kosice gezisi mi planlıyorsun?

Kosice hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Kosice gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Kosice gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun. Size yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.