Krakow, Vistül nehrinin etrafında kurulmuş bir şehirdir.

Krakow, Vistül nehrinin etrafında kurulmuş bir şehirdir. Uzun bir tarihte isminden oldukça bahsettiren bir şehirdir. Polonya’nın eski başkenti olmasından dolayı da önemli bir merkezdir. 1,5 milyondan fazla nüfusu olan şehrin tarihi yapısı ve dokusu oldukça görkemli bir yapıya sahiptir. Polonya’nın en büyük şehridir. UNESCO Dünya Miras Listesi’ne adını yazdıran bir şehirdir. Çok fazla tarihi mekâna sahip olması burayı daha gizemli ve büyüleyici hale getirmektedir. Ortaçağ’dan kalan bir şehir olmasından dolayı Avrupa’nın en önem verdiği şehirlerden biridir. Krakow’da gezilecek yerler arasında tarihi mekânlara değinmek gerekirse Rynek Glowny (en ünlü meydanı ve tarihi eserlerin yoğun bulunduğu bölge), Rynek Belediye Kulesi, Meryem Ana Kilisesi, Oscar Schindler’in Fabrikası (müze), Aziz Florian Kapısı, Wawel Tepesi, Krakow Katedrali, Kraliyet Sarayı, Wawel Katedrali ve Müzesi, Zymunt Kalesi ve Çanı, Ejderha Mağarası, Wawel Kulesi, Czartoryski Müzesi, Wielopolski Sarayı, Aziz Adalbert Kilisesi, Eski Sinagog, Kazimierz Meydanı, Kazimierz (Yahudi mahallesi), Auschwitz, Tuz Madeni, Rynek Yer Altı Müzesi, Matejko Meydanı, Arkeoloji Müzesi, Aziz Peter Kilisesi, Aziz Paul Kilisesi ve Galicia Musevi Müzesi gibi bir çok gezilip görülmesi gereken tarihi eserler bulunmaktadır.

En İyi Zaman

Krakow’da karasal iklim hâkimdir. Karasal iklimin özelliğinden dolayı kış ayları aşırı soğuk geçmektedir. Özellikle yılbaşında burada harika zaman geçirebilirsiniz karın altında. Ama genellikle yaz aylarında sıcaklık ortalama 6 ila 12 derecede olduğu için gezmesi daha rahat olacaktır. Bu yüzden seyahat için en uygun aylar yaz aylarıdır. Hem yaz aylarında hem kış aylarında düzenlenen festivaller şehre ayrı bir hava katmaktadır. Bu festivallere denk gelen seyahatlerinize farklı bir heyecan ve hava katabilirsiniz. Krakow’da düzenlenen festivaller ise Uluslararası Shanty Festivali, Tolarence Festivali, Krakow Fotoğraf Ayı, Krakow Film Festivali, Jazz Festivali ve Sessiz Festivaller de harika ve eğlenceli zaman geçirebilirsiniz.

Ulaşım

THY’nın Krakow’a seferi bulunmaktadır. Ortalama 3,5 saatlik bir uçak yolculuğundan sonra burada olabilirsiniz. Şehir içi ulaşım oldukça kolaydır. Rahatlıkla istediğiniz noktaya varabilirsiniz. Krakow’a ulaşım araçları ise otobüs, tramvay, tren ve taksi ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. En çok tercih edilen ulaşım aracı ise otobüs ve tramvaydır. Hem daha uygun hem de uzak noktalara rahat ve kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Alışveriş

Krakow’da alışveriş yapmak oldukça kolaydır. Burada alışveriş merkezleri, mağazalar, dükkânlar ve tarihi Eski Şehir meydanında bulunan kapalı çarşıdan hem yöresel hem de farklı ürünler alabilirsiniz. Hediyelik eşya konusunda da bin bir çeşit ürün bulmakta zorlanmayacaksınız. Skuennice ve Grzegorzecka gibi caddeler de alışveriş yoğunluğu daha fazladır. En önemli alışveriş merkezi ise Galeria’dır.

Yeme İçme

Polonya mutfağında yemek çeşitliliği oldukça fazladır. Bunun sebebi ise farklı kültürlere ev sahipliği yapmasından dolayıdır. Polonya’da her türlü yemeği bulabilirsiniz. Etten tavuğa, tahıldan sebzeye kadar zengin bir mutfağa sahiptir. Tatlı ve baharatı bir arada kullanmayı seven Krakowlular bunu mantılarına da yansıtmışlardır. En ünlü yemekleri Pieorogi yani mantıdır. Gulazs, Zapiekanka, Barszcz, Zurek ve Bigos’dir. Polonya mutfağının olmazsa olmazı ise sosistir. Sos hemen hemen bütün yemeklerde kullanılmaktadır. En ünlü restoranları ise Introligatornia Smaku Restaurant, Restauracja Starka, Aqua e Vino, Trezo Restauracja, FAB Fusion, Old Town Restaurant Wine & Bar, Bistro 11 Food & Wine, Pesto Ristorante, Bianca, Corse, Zazie Bristo, Restauracja Padre, Cyrano de Bergerac, Bar Italiano–Pizzeria ve Miodova Restaurant gibi restoranlar bulunmaktadır.

Konaklama

Krakow’da konaklama için birçok alternatif bulunmaktadır. Otellerin geneli Rynek Glowny Caddesindedir. Oteller, pansiyonlar ve apart oteller mevcuttur. İster çok lüks bir otelde kalabilir isterseniz de daha küçük ve sevimli bir mekân tercih edebilirsiniz. En çok tercih edilen oteller ise Deco Apartment, Old Town Apartments, Hostel Panda, Hostel Klezmer Hois, Apartment Maria, Garbary Aparthotel, Apartment Elementos, T&T Hostel & Apartment ve Krak Budget Apartments gibi oteller mevcuttur.

Gece Hayatı ve Eğlence

Krakow’da gece hayatı oldukça renkli ve eğlencelidir. Öğrenci ve turist sayısının fazla olmasından dolayı kafeler, barlar, publar ve gece kulüplerinin sayısı da oldukça fazladır. Akşamın ilk saatlerinde başlayan gece hayatı sabahın ilk ışıklarına kadar sürmektedir. Farklı organizasyonların ve sürprizlerin bulunduğu mekânların sayısı da oldukça fazladır. Klub Finka, Singer ve Wodka bar en ünlü gece kulüpleridir.

Krakow gezisi mi planlıyorsun?

Krakow hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Krakow gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Krakow gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.