Semavi dinlerin ortak noktası olan Kudüs, gezginlerin gezi rotasında mutlaka olması gereken bir destinasyon.

Semavi dinlerin ortak noktası olan Kudüs, gezginlerin gezi rotasında mutlaka olması gereken bir destinasyon. Burada özel bir gezi tecrübesi yaşayacaksınız. Tarih boyunca üzerinde hakimiyet mücadelesi verilen Kudüs, peygamberlerin ve hükümdarların şehri olmuş birçok önemli olayı da belleğine kazımıştır. Günümüzde İsrail sınırlarında olan bu şehirde Filistin Devleti de hak iddia etmekte tarih boyunca yaşanan hakimiyet mücadeleleri yarınlara taşınmaktadır. Gezginler için önemli bir nokta olan bu şehir tarihi, dini ve kültürel geçmişi ile çok önemli bir noktadadır. Şehirde gezi yapacak turistlerin şehre gelmeden önce birtakım hazırlıklar yapması geziyi daha bilinçli hale getirecektir. Şehir haritası ve ulaşım ağı krokisi çıkarılarak Kudüs’te gezilecek yerler turu sırasında zaman kaybını en az seviyeye indireceksiniz. Bunun yanında şehrin kısa geçmişini ve tarihi önemini de bilmeniz gezilerinizi daha faydalı hale getirecek. İklim koşullarını da dikkate almanız gereken hazırlık sürecinden yanınızda başörtüsü bulundurmanız toz bulutlarından korunmanızı sağlayacak. Kudüs gezilecek yerler listesinde Kubbetüssahra, Mescidi Aksa, Muallak taşı, Hz. Ömer Cami, Hz. İshak, Hz. Davut ve Hz. Musa kabirleriyle beraber Selman Farisi ve Hz. Meryem’in kabri de bulunmaktadır. Seçeneklerden de görüldüğü gibi şehirde yapılacak gezinin dini temalı olması kaçınılmaz bir sonuç olarak görünüyor. Şehre ulaşım konusunda toplu taşıma ve araç kiralama seçenekleri ile kara yolu ile ulaşabileceksiniz.

En İyi Zaman

Kudüs seyahati sırasında yapacağınız etkinliklere yakından baktığımızda dini etkinlikler öne çıkıyor. Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa hem şehrin hem de dünyanın en önemli noktalarından biridir. Bu noktaya yapılacak ziyaretle mistik ortam teneffüs edilirken binlerce yıllık köklü geçmişe de şahitlik edeceksiniz. Kubbettüs Sahra’yı da ziyaret ederek Kudüs’ün en önemli bir diğer noktasını ziyaret ederek şehrin dini atmosferini daha yakından göreceksiniz. Şehirde bütün turizm etkinlikler dini temalar üzerinde yoğunlaşırken semavi dinlerin ortak noktası olan bu şehirde çok özel dini etkinliklere de şahit olacaksınız.

Ulaşım

Şehrin ulaşım seçenekleri çeşitlilik göstermektedir. Turistler için birçok ulaşım seçeneği sunan Kudüs, karayolu seçeneği ile toplu taşıma ve araç kiralama seçeneği ile de bireysel kullanıcılara ulaşım sağlamaktadır. Havayolu ulaşımı seçeneği de olan Kudüs’te uzak ülkelerden de rahatça yolculuk yapılabilir. Bu seçenekleri kullanarak rahatça Kudüs’e yolculuk yapabilir, yolculuk için zaman ve emek harcamadan rahatça Kudüs’e ulaşabilirsiniz. Kudüs Ulaşım seçeneklerini daha da kolay hale getirerek araç kiralama ve toplu taşıma seçeneklerini kullanabilir, gezinizi rahatça tamamlayabilirsiniz. Şehir içi ulaşımda metro seçeneğini de kullanarak gezinizi daha işlevsel hale getirebilirsiniz.

Alışveriş

Şehirde yer alan AVM ve halk pazarı tarzı alışveriş merkezlerinde alışverişlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. AVM alışveriş seçeneğini kullanacaksanız giyim, elektronik ve diğer klasik alışveriş seçeneğini kullanabilirsiniz. Bu seçenek dışında halk pazarı tarzı ve kapalı çarşı tarzı merkezlerden de ülkeye has ve yöreye has ürünleri alabilir, dini hediyelik ürün alışverişi yapabilirsiniz. Alışveriş seçenekleri genel olarak dini ürünlerine yönelik olarak öne çıkıyor. Alışveriş seçenekleri dini temaya göre farklılık gösterirken dinlerin uygulamalarına göre ürünler de değişiklik göstermektedir. Bunun dışında kumaş, gıda ve diğer özel alışveriş seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz.

Yeme İçme

Köklü bir geçmişe sahip olan ve dinlerin kesişim noktası olan Kudüs’te yeme içme seçenekleri de bu kesişimin sonucu olarak çeşitlilik göstermektedir. Filistin mutfağına özgü, musahan ekmeğini tadabileceğiniz Kudüs’te özel bir yemek olarak mansafı da tadabilirsiniz. Sıcak günlerde arak içerek de ferahlayabilirsiniz. Elde çekilen kahveyi de özle bir tat olarak tercih edebilirsiniz. birçok değişik kültürden etkilenen İsrail mutfağı seçeneklerini de tadabileceğiniz Kudüs’te gafilte fisch, hallah ve sufganiye gibi yemekleri tadabilirsiniz. Bu seçenekleri değerlendirerek damak tadınıza yakın olan tercihi seçebilir özel lezzetleri tadarak gezinizi unutulmaz bir anıya dönüştürebilirsiniz.

Konaklama

Konaklama seçeneklerini değerlendirerek butik otel ya da lüks otelleri kullanabilirsiniz. Bu seçeneklerden uygun olanı kullanarak şehre yerleştikten sonra otelinizde dinlenerek ilerleyen günlerde yapacağınız geziler için enerji toplamalısınız. Kudüs konaklama seçenekleri mercek altına alındığında, Beit Maiersdorf, Hashimi Otel, Chain Gate Hostel, TLVSublet Jerusalem, Liora Studios Jerusalem gibi konaklama merkezlerini yolculuk öncesinde arayarak rezervasyon yaptırabilir, şehre geldiğinizde direkt olarak dinlenebilirsiniz. Bu seçenekleri kullanarak önceden ayarlayacağınız otellerde kalabileceğiniz gibi şehre geldikten sonra daha düşük maliyetli konaklama merkezleri bulabilir, butik otel ve pansiyon gibi seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Ne Yapılır?

Dinlerin ve uygarlıkların kesişim noktası olan Kudüs’e geldiğinizde yapılacaklar listeniz oldukça kabarık olacak. Bireysel olarak araç kiralama seçeneği ile şehri kendiniz gezebileceğiniz gibi bir turizm firmasıyla anlaşarak kafile ile şehir turu yapabilirsiniz. Mescidi Aksa’yı ziyaret ederek tarihe tanıklık ederken Muallak taşını ziyaret ederek şehrin geçmişine şahitlik edeceksiniz. Kudüs’ün mistik havasını teneffüs etmek için Kubbetüssahra ve Hz. Ömer Camii gibi özel noktaları ziyaret etmelisiniz. Lut Gölü’nü görmemek olmaz. Nativity Kilisesi, Kıyamet Kilisesi, Zeytin Dağı gibi özel noktaları ziyaret edebileceğiniz gibi peygamberlerin kabirlerini de ziyaret ederek Kudüs’te çok özel anlar geçirebilirsiniz.

Kudüs gezisi mi planlıyorsun?

Kudüs hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Kudüs gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Kudüs gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.