Gürcistan’ın ikinci büyük kenti olan Kutaisi ülkenin batı kesiminde İmereti bölgesinde yer alır.

Gürcistan’ın ikinci büyük kenti olan Kutaisi ülkenin batı kesiminde İmereti bölgesinde yer alır. Başkent Tiflis’e yakın olmasıyla da çok fazla ziyaretçi çeken bir kenttir. Şehir çok güzel bir görünüme sahip olan Rioni ırmağının her iki yakasında kuruludur. Tarihi mekanlara merakınız varsa doğru bir adrese geldiğinizi göreceksiniz. Antik dönem krallığı olan Kolheti’ye başkentlik yapan bu şehir çok sayıda arkeolojik buluntunun çıkarıldığı bir yerdir. Mitolojik hikayelere konu olan Kutaisi bu yapısıyla da gizemli bir yer olarak göze çarpıyor. İlerleyen yıllarda sırasıyla Kartli Krallığı ve İmereti Krallığına da başkentlik yaptığı biliniyor. Çarlık Rusyası tarafından işgal edilen kent 1991 yılında Gürcistan’ın bağımsızlığını ilan etmesiyle son halini aldı. Şehir Batum ve Tiflis’in biraz gölgesinde kalsa da önemli tarihi kalıntıları gerçekten görülmeye değer. Şehir birçok kavme başkentlik yaptığı için çok zengin tarihi kalıntılara sahip ve bu zenginliği Kutaisi gezilecek yerler arasında da görebileceksiniz. Günümüze kadar ulaşan bu eserler sizi o döneme alıp götürecek. Farklı bir dokusu olan bu şehri görmek için birçok sebebiniz olacak. Gürcistan’ın yeşil doğası Kutaisi şehrinde de görülüyor. Eğer şehir merkezinden sıkılacak olursanız biraz nefes almak için Kutaisi köylerine doğru güzel bir yolculuk yapabilirsiniz. Burada geçireceğiniz birkaç gün enerjinizi depolamanızı sağlayacak ve daha dingin bir şekilde Kutaisi şehrinin merkezindeki gezinize devam etmenizi sağlayacak. Kutaisi’de gezilecek yerler, saydıklarımızla sınırlı olmamakla birlikte, fikir sahibi olmanız için yol gösterici olacaktır.

En İyi Zaman

Kutaisi’de geçireceğiniz en güzel zamanlar şüphesiz tarihi eserlerle iç içe olacağınız zamanlar olacak. Şehirdeki tarihi yolculukta kendine önemli bir yer edinen Bagrati Katedrali Gürcü kralı III. Bagrat tarafından 11. yüzyılın başlarında inşa edilmiş. Oldukça eski bir yapı olan bu katedral dönemin mimarisini ve dini motiflerini o günkü canlılığıyla size yansıtacak. Bagrati Katedraline hoşça kal dedikten sonra yine başka bir dini yapı olan Kurucu Kral Davit tarafından 12. yüzyılda yaptırılan Gelati Manastırına doğru yol alacaksınız. Burada da tarihi kokuyu fazlasıyla hissedeceğinizi manastırın her bölümünde fark edeceksiniz. Kutaisi’de yaşam, bu ruhu size iliklerinize kadar hissettirecektir.

Ulaşım

Şehir, tarihi yapısını koruduğu için günümüz modern tekniklerine fazla rastlamıyoruz çoğu alanda. Kutaisi’de ulaşım da bundan nasibini almış gözüküyor. Kutaisi’de taksi, dolmuş ve otobüslerle rahatlıkla istediğiniz yere gidebilirsiniz. Fiyatların da son derece uygun olması sürekli gezme arzunuzu tetikleyecek. Ülkemize göre çok uygun ulaşım ücretleri uygulanıyor. Ayrıca kendi özel arabanızla geldiyseniz mazot fiyatlarının da ucuz olması sebebiyle deponuzu tam doldurup dilediğiniz yere gidebileceksiniz. Yani gezmek için cebinizi düşünmenize gerek yok. Mümkün olduğunda çok yere gitmek sadece size bağlı. Şehir bu açıdan gelen turistler tarafından çok seviliyor.

Alışveriş

Gürcistan genel olarak halkın fakir olduğu bir ülkedir. Bu sebeple Kutaisi şehrinde alışveriş yaparken çok fazla seçme şansınız olmayacak. Eski dokusunu koruyan şehirde kurulan pazarlarda birçok ihtiyacınızı karşılayacaksınız. Özellikle lezzetli peynirlerin bulunduğu bu pazarlardan aldıklarınızı bir an önce tüketmek isteyeceksiniz. Daha çok köylü kesimin yetiştirdiği ürünlerin satıldığı bu pazarlarda fiyatlar da oldukça uygun. Eğer pazar kültüründen hoşlanmıyorsanız şehirde bulunan market ve dükkanlardan ihtiyaçlarınızı alabilirsiniz. Çok özel süs eşyasına sahip olmayan şehirden herhangi bir hatırayı yanınızda getirmeniz biraz zor olabilir. Yine de şehirde bulunduğunuz sürece kendinize yeteceksiniz. Gürcistan turları ile şehri ziyaret edip alışveriş yapabilirsiniz.

Yeme İçme

Otel yerine evlerde kalmayı tercih edebileceğiniz bir şehir Kutaisi. Halkın gelir seviyesinin düşük olması bu tip uygulamaların çok olmasına sebep oluyor. Herhangi bir güvenlik sorunu olmayan bu evlerde sabah kahvaltısı ve akşam yemeği de bölge halkından size hediye olacak. Ağırlıklı olarak sebze kullanılan mutfakları ve meşhur pideleri Haçapuri karnınızın doymasına yetecektir. İçkiyle aranız iyiyse meşhur biraları Natakhtari’yi deneyebilirsiniz. Bunun yanında meşhur Gürcü şarapları da tatmanız için vitrinlerde size göz kırpıyor. Bazı yemeklerinde domuz eti kullanıldığı için tercih etmeseniz de sebze ağırlıklı yemekleri sayesinde sorun yaşamazsınız.

Konaklama

Kutaisi sahip olduğu birçok otel ile gelen misafirlerine yetecek kapasitede. Sairme Hotel, Hotel Kolkha, Mtsvane Kvavila Hostel, Gelati Guest House, Hostel Kutaisi ve Aeestes Palace Hotel bunlardan bazıları. Özellikle kalan misafirler son derece memnun olduklarını yaptıkları yorumlarda belirtiyor. Otelde kalmayı sevmiyorsanız daha sade ve doğal bir ortam arıyorsanız kiralan ev odalarını deneyebilirsiniz. İlk bakışta güvenli görülmeyen bu uygulama Kutaisi şehrinde gayet güvenli. Halk bu sayede kendilerine ekonomik gelir sağlıyor. Otel fiyatlarına göre daha ucuz olan bu yöntem eğer tercih ederseniz rahatlıkla deneyebileceğiniz bir yöntem. Verilen kahvaltı ve akşam yemekleri ile de bu dertten kurtulmuş olacaksınız.

Yapmadan Dönmeyin

Kutaisi şehri opera, bale ve tiyatro gibi kültürel etkinliklere çok önem veren bir şehir olarak dikkat çeker. Bu kültürel etkinliklere ayrılan ve diğer binalardan daha heybetli ve görkemli binalar şehirde kültürel yapının ne denli önemsendiğini gösteriyor. Şehrin tam ortasında bulunan opera binası Roma dönemi tapınaklarında olduğu gibi yüksek ve görkemli bir şekilde inşa edilmiş. Eğer kültürel etkinliklere meraklıysanız kesinlikle bu şehirden ayrılmadan bir etkinliğe gitmelisiniz. Daha önce gördüklerinizi unutacağınızı ve bu muhteşem yapılarda izlediğiniz tiyatro ve bale, dinlediğiniz opera sizde unutulmaz hatıralar bırakacak. Zamanınızdan biraz ayırıp bu ayrıcalığa ulaşmanızı tavsiye ederiz.

Kutaisi gezisi mi planlıyorsun?

Kutaisi hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Kutaisi gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Kutaisi gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.