Gelişmekte olan Kuveyt’te, dini emir ve görüşlere uygun bir yaşam düzeni kurulmuştur.

Gelişmekte olan Kuveyt’te, dini emir ve görüşlere uygun bir yaşam düzeni kurulmuş. Bu düzen için ne çok baskıcı ne de çok rahat bir düzen diyebiliriz. Erkeklerin 4 kadınla evlenebildiği bu şehirde, kadınların çok açık giyinmedikleri takdirde ne giydiklerine karışılmaz. Tarık Recep İslam Sanatları Müzesi, Kuveyt Bilim Merkezi, Kuveyt Kuleleri, Kuveyt Milli Müzesi, Mescid-i Kabir (Büyük Cami) gibi hem dini hem kültürel gezilecek, görülecek birçok yeri var. Kuveyt’i gezmek için 3 ya da 4 gün yeterli olur. Ayrıca büyük çoğunluk yabancı çalışanlardan olduğu için bir Türk ile karşılaşma olasılığınız çok yüksek. Kuveyt’te halkın resmi dili Arapça olmasına rağmen büyük çoğunluk İngilizceyi çok iyi konuşabilir. Ayrıca şehir oldukça pahalı. 1 KWD=9,5 TRY olarak hesaplanıyor. Tarık Recep İslam Sanatları Müzesi; yaklaşık 50 yıllık zaman diliminden kalma 30.000’i aşkın eser sergilenmekte. Eski İslam dönemlerinden kalan kıyafetlere kadar sergilendiği bu müze mutlaka ziyaret edilmeli. Kuveyt Bilim Müzesi; Körfez bölgesi olan Salmiya’da yer alan bu müze eğitim merkezi olarak kullanılıyor. İçerisinde 100 farklı canlının olduğu Ortadoğu’nun en büyük akvaryumu bu müze içerisinde. Kuveyt Kuleleri; 1979 da resmi bir törenle açılan kuleler şehrin sembolü olmuş. Son zamanlarda tekrar bir tadilata girip geri açılan bu kulelerden birinde çok şık bir restoran bulunuyor. Kuveyt Milli Müzesi; Tamamen Arap mimarisine uygun olarak yapılan, Arap tarihi, kültürü hakkında her şeyi barındıran bu müzeye girdikten sonra çıkmak istemeyeceksiniz. Mescid-i Kabir (Büyük Cami); Kubbesi Allah’ın 99 adıyla çevrili bu camide 10 bin kişi aynı anda namaz kılabiliyor. Bölgedeki en büyük camilerden olan bu camide üst katta 950 kişilik bayanlara ayrılmış bir alan bulunuyor.

En İyi Zaman

Kuveyt, yazları çok sıcak olan bir iklime sahip olduğundan, yaz dönemlerinde sıcaklık 40–45 dereceleri görüyor. İşte bu sebepten dolayı Kuveyt yazın gezmek için çok uygun bir yer olmayabilir. Kışın başlangıcından yaza kadar olan dönem yani kasım-aralık ve mart-nisan aylarında sıcaklık oldukça düşeceğinden bu tarihlerde Kuveyt’e gelip rahat rahat gezebilirsiniz.

Ulaşım

Haftanın her günü yaklaşık 3 saat süren Kuveyt–İstanbul seferleri düzenleniyor. Kuwait Public Transport Company (KPTC) en uygun ve en iyi ulaşım aracı bu araçlar olarak bilinir. Hızı ve dakikliği ile ünlü olan bu araçların ayrıca Hac ve Umre seferlerinin olduğunu biliyor muydunuz? Bu otobüsler dışında taksi, raylı sistem ve araç kiralama gibi klasik yöntemleri de şehir içinde ulaşım için kullanabilirsiniz.

Alışveriş

Kuveyt adeta bir alışveriş cennetidir. Fiyatlar aslında normal olmakla beraber size biraz fazla gelebilir. Şehrin her yerinde alışveriş merkezleri vardır. Bu alışveriş merkezlerinden en büyüğü Marina Mall’dır. Şehrin bizim kapalı çarşılarımıza benzeyen Souq adında oldukça turistik bir çarşısı var. İçerisinde kıyafet, baharat, hediyelik eşya binlerce şey olan bu çarşıdan sevdiklerinize ve kendine küçük küçük anılar alabilirsiniz. Başka kültürlere ait şeyleri sevenlerin buradaki her ürüne bayılacağına eminiz. Perşembe ve Cuma günleri resmi tatil olan Kuveyt’te mağazaların çoğu kapalı olur. Bazıları da Cuma günleri yarım gün çalışır.

Yeme İçme

Et ve türevi yiyeceklerin ön planda olduğu Kuveyt’in yemek kültürü oldukça zengindir. Bir Kuveyt’linin sofrasında mutlaka pilav olmalı. Pilavı sadece yemek olarak yemezler. Pilav mutlaka bir et yemeğinin yanına yan yemek olarak yapılır ve yenir. Yani bir Türk’ün Kuveyt’e gittiğinde aç kalması neredeyse mümkün değil. Sıkı yapılan sabah kahvaltıları ve kahveye olan özel ilgileriyle Türk kültürüne oldukça yakınlar. Restoranlarda bahşiş verme zorunluluğu yok. Ülkede Çin lokantasından İtalyan Lokantasına her kültürün lokantasını bulmak mümkün. Geleneksel Kuveyt yemeklerinin yapıldığı restoran, yemek yerleri yok denecek kadar azalmış ve ülkede katı kural olarak alkol kesinlikle yasak.

Konaklama

Kuveyt’in büyük bir kısmında oldukça lüks ve konforlu otellere rastlamak mümkün. Böyle lüks odalarda yaza özel soğuk kışa özel sıcak banyolar bulunuyor. Uygun fiyatlı otel bulmanın en zor olduğu şehirlerden biri olan Kuveyt’te gecelik oda fiyatları ortalama 150–250 lira arasında değişiyor.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kadınların açık saçık şort mini etek giymesi kesinlikle yasak bu şehirde. Özel havuz gibi yerlerde bikini giyilebilir ama halka açık alanlarda giyilemez. Kimsenin resmini izinsiz çekemezsiniz. Ramazan döneminde dışarıda yemek yerseniz yüklü miktarda para cezasına hatta hapis cezasına çarptırılabilirsiniz. Ayrıca devlet binalarının önünde arkasında sağında solunda yani herhangi bir yerinde resim çekilemezsiniz. Diğer körfez ülkelerine göre en muhafazakâr ülke olan Kuveyt’te bir erkek dört kadınla evlenebiliyor. Ayrıca Kuveyt’te yaşayan kimse vergi ödemiyor. Alkolün kesinlikle yasak olduğu bu şehirde lüks otellerde bile bulunmuyor. Kuveyt’te gece hayatı olmamakla beraber birçok yer 23:30’dan sonra kapanıyor.

Kuveyt gezisi mi planlıyorsun?

Kuveyt hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Kuveyt gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Kuveyt gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

7 YORUM YAZILMIŞ

  • Merhaba Kezban hanım,

   Keuveyt’te ev kiraları merkezi yerlerde tipik 2 oda 1 salon yaklaşık 200 Kuveyt Dinarı civarında. Ancak, merkeze uzak yerlerde bulunan evlerde ise kira ücreti 80-130 Kuveyt Dinarı şeklinde değişiyor.

 1. Ben birçok hikaye dinledim Kuveyt’e beş parasız gidip orada birçok şeye sahip olan insanları tanıdım. Ondan beni çok merak sardı hem Ortadoğu aslında diğer ülkelere göre daha avantajlı en azından hayat zor değil. Yani bu durumda ben gidemem değil mi vize olmadan? Çok sağ ol Fatih.

  • Merhaba Ayhan Bey,

   Kuveyt şehri, turistler için, ulaşım seçenekleri bakımından hiçbir eksikliğe sahip değil. Şehir içi ulaşım toplu taşıma araçları olan otobüs ve taksiler ile sağlanıyor. Bütçe bakımından da tasarruf etmeniz açısından toplu taşıma ile gezilecek yerlere gitmenizi tavsiye ediyorum. Otobüs taşımacılığı ucuz ve şehrin her yerine gitmekte. Zira otobüs güzergahlarının çoğu turistlerin ilgisini çekecek mekanlardan geçiyor. Otobüsler güvenli ve klimalı. Her on dakikada bir çalışıyorlar.

   Taksilerde ise genellikle, Kuveyt’teki taksiciler taksimetre kullanmazlar. Taksiye binmeden önce mutlaka taksiciyle pazarlık yapın. Kuveyt’te korsan taksicilikte yoğundur. Belirttikleri ücretler hiçbir düzenlemeye tabi değil ve bu nedenle onlardan kaçınmanız iyi olacaktır.

   Araba kiralama ise sizin gezinizden alacağınız keyfe ve verimliliğe bağlı. Eğer bütçeli gezen bir gezgin iseniz taksi önermem. Ancak ben rahatıma düşkünüm derseniz de Kuveyt’te gaz fiyatları ucuzdur dolayısıyla taksi de kiralanabilir ancak toplu taşıma ile yapacağınız gezintiler kadar ucuz olmayacağını söylemek isterim.

   Kuveyt şehri hakkında başka sorularınız olursa mutlaka yazınız. Sizlere yardımcı olmak için buradayım.

   • Ben öğrenciyim oraya gelip iş yapmak istiyorum nasıl bir yol izleyebilirim? Oradaki çalışma imkanları nasıl, hayat zor mu yoksa rahat mı? Bir de vize falan gerekiyor mu?

    • Merhaba Emir,

     Kuveyt, umuma mahsus (bordo) pasaportlar için vizeye tabidir. Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahipleri ise 90 güne kadar vizeden muaftır. Kuveyt oldukça pahalı bir ülke. Her ne kadar petrol zengini bir ülke olsa da, yaşam koşullarınız ters orantıda daha ekonomik olması beklenirken ne yazık ki uzaktan yakından alakası yok. Dilersen İnternetten Kuveyt’e iş seyahatleri yapmış blog yazılarını araştırabilirsiniz. Az önce bir bakayım dedim de pek iç açıcı bir yazı okumadım. 🙂 Dilersen başka ülkeleri araştırmaya bak. Farklı soruların olursa her zaman yazabilirsin.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.