YouTube üzerinden takip edin, gezi videolarını izleyin.
Kuzey Amerika Gezi Rehberi

Kuzey Amerika Gezi Rehberi

Asya ve Afrika kıtalarından sonra en büyük kıta olma özelliğine sahip olan Kuzey Amerika Kıtası kuzey yarım kürede yer almakta. Kuzey Amerika Kıtası dünyanın en kalabalık dördüncü kıtasıdır. Panama kanalı ile Güney Amerika kıtasına bağlanan kıta aynı zamanda Yeni Dünya adıyla da biliniyor.

Kuzey Amerika kıtası; kuzeyde Arktik Okyanusu, doğuda Atlas okyanusu, güneyde Karayip denizi ve kuzeybatıda Büyük Okyanus ile çevrilmiş bir konuma sahiptir. Kıta dört büyük bölgeye ayrılmaktadır. Meksika Körfezi-Kanada Arktiği arası Great Plains bölgesi, Rocky Mountains, Great Bas, California ve Alaska’yı kapsayan bölüm, Kuzeydoğuda yüksek ancak düz bölge olan Kanada, bir de Appalachian Dağlarını ve Florida yarım adasını bünyesinde bulunduran doğu bölgesidir.

Kıta Birleşmiş Milletler Üye Devletleri ve Bağımlı topraklar olmak üzere birçok ülkeyi barındırıyor. En başı ABD çekiyor. Sonrası ise Birleşik Krallık, Danimarka, Fransa, Hollanda ve Tartışmalı bölgeler olarak ayrılmaktadır. Kıta kozmopolit yapısı ile çok sayıda din ve dile de ev sahipliği yapmaktadır.