Kyoto’yu, Türkiye’nin eski başkenti İstanbul olarak görebilirsiniz.

Kyoto’yu, Türkiye’nin eski başkenti İstanbul olarak görebilirsiniz, çünkü Kyoto, Japonya’nın İmparatorluk döneminde, ülkenin başkenti olarak kabul edilmiş bir kentti ve toplamda 1.5 milyonluk bir nüfusa sahip, Japonya’nın en büyük şehirlerinden bir tanesi olarak bilinmektedir. Japonya biliyorsunuz ki metropol bir ülkeye dönüşmeye başlarken, metropol başkentleri olarak Osaka, Kobe ve Kyoto sayılıyordu, dolayısıyla Kyoto, bu metropol bölgenin başkenti olarak tanınmaktadır. Bu isim de aslında yakışıyor, çünkü Kyoto’nun asıl anlamı “başkentlerin başkenti” anlamına gelmektedir. Kyoto birçok konuda kendisini geliştirmiş bir şehirdir, fakat ayrıca üniversiteler ve eğitim kurumları olarak düşündüğümüzde de en çok eğitim kurumlarına sahip şehirlerden bir tanesidir. Kyoto ayrıca turizm açısından da çok büyük bir önem kazanmıştır ve özellikle yaşatmaya çalıştığı kültür ve gelenekleriyle, birçok turisti kendisine çekmektedir. Japonya aslında bir nevi şu bakımdan çok önemli bir ülkedir, çünkü kendi kültürünü ve geleneklerini her zaman korumaya çalışmıştır. Bu yüzden Japonya’nın aslında bütün şehirleri çok önemlidir. Kyoto ayrıca Japonya’nın Kansai denilen bölgeye daha fazla girmektedir ve bu bölgenin özelliklerini yaşatmaya çalıştığını, Kyoto’ya gittiğinizde hissedebiliyorsunuz. Japonya’nın Kansai bölgesine gitmeyi, Türkiye’deki Karadeniz’e gitmek gibi düşünebilirsiniz. Her yıl mutlaka yüz binlerce turist Kyoto’yu ziyaret etmek için Japonya’ya gelmektedir. Kyoto ve civarı, kültürünü ve tarihini yaşatmaya çalışan birçok yerlerle doludur. Dolayısıyla kendinize ne kadar zaman ayırmaya çalışırsanız çalışın, kesinlikle Kyoto’yu bitirmenize yetmeyecektir, çünkü gerçekten çok fazla görülecek yerler var. Bir defa Nijo Kalesi’ni mutlaka ziyaret etmeniz gerekir. Bunun dışında Fushima-inari Taisha Tapınağına gidebilirsiniz. Kinkaku-ji Golden Pavillion ziyaret edebileceğiniz yerler arasında yer alabilir. Kiyomizu-dera Tapınağı ziyaret etmeniz için muhteşem bir yerdir. Özellikle Kyoto İmparatorluk Sarayı’na gidebilirsiniz. Daha gidebileceğiniz nice yerler bulunmaktadır, fakat bunun için gerçekten kendinizi çok iyi ayarlamanız ve planlarınızı çok sağlam yapmanız gerekmektedir.

Gezilecek Yerler

Kyoto Japonya’nın en güzel şehirlerinden biridir ve her yıl yüzlerce turist Kyoto’yu ziyaret etmektedir. Japonya nemli bir iklime sahip. Bir ada ülkesi olarak deniz her zaman yakındadır ve dolayısıyla bu da havanın nemlenmesini sağlıyor. Japonya’ya gitmek için hava ve iklim açısından en zor olduğu dönemler, kışın ortası ve yaz aylarının ortası olmaktadır. Kışın ortasında hava çok soğuk olup kar yağışıyla beraber, soğuk ve nemli bir hava Japonya’da kalmanız açısından sizi zorlayabilir. Yaz aylarının ortasındaysa aynı şekilde bu sefer sıcak bir hava ve nemden dolayı Japonya’da durmaktan zorlanabilirsiniz. Japonya’ya gitmenin en iyi zamanı bahar ve sonbahar ayları veya yazın başlangıcında olmaktadır. Bu aylarda hava biraz daha yumuşak ve nemi de biraz daha az hissedeceğinizden, gezmeniz içinde daha uygun bir hava olacaktır.

En İyi Zaman

Kyoto Japonya’nın içinde olan bir şehir olduğundan, Kyoto’nun da diğer şehirler gibi nemli olacağını tahmin edebilirsiniz. Dolayısıyla Kyoto’yu ziyaret etmek isterseniz, en iyi dönem aslında bahar ve sonbahar ayları olmaktadır. Bu aylarda hava biraz daha yumuşak olup dışarıda gezmeniz açısından daha rahat olmaktadır. Aksi takdirde yazın ortasında veya yaz aylarında giderseniz, nem ve sıcaktan dolayı çok fazla terlemeler yaşarsınız ve kış aylarında giderseniz de, nemli ve soğuk hava ile karşılaşırsınız ki bu da gerçekten çok zordur. Kış sporlarını sevenler varsa, bazıları Japonya’da kayak yapmaya gidebiliyor. Dolayısıyla dört mevsim farklı şeyler görüp yaşayabiliyorsunuz.

Ulaşım

Japonya’nın diğer şehirlerinde de olduğu gibi, Kyoto ulaşım açısından kendisini çok geliştirmiş bir yer olmaktadır. Kyoto’da otobüs, tramvay ve taksi gibi birçok ulaşım araçları bulabilirsiniz. Toplu taşıma araçlarında önemli olan ve mutlaka dikkatinizi çekecek olan durum, toplu taşımaların her 10 dakikada bir sefer yaptıklarıdır. Dolayısıyla Japonya’da dakik olmak çok önemlidir. Sadece Kyoto değil, Japonya’nın her yerine artık tren yoluyla yolculuk yapabiliyorsunuz. Japonya’da en çok kullanılan tren ve uçak yolculuklarıdır. Kimi daha hızlı yolculuk yapmak istediği için uçak kullanabilir, kimisi de yolculuk yapmayı sevdiği için tren kullanarak biraz daha yolunu uzatabilir, ama Japonya’nın tren yolculukları inanılmaz hızlıdır ve dolayısıyla neredeyse uçak kadar hızlı varabiliyorsunuz.

Alışveriş

Kyoto’da birçok geleneksel ve Japon kültürüne özgü hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Özellikle Kyoto turistlerin çok geldiği bir şehir olduğu için, her köşede mutlaka birkaç tane hediyelik eşya dükkânı bulunmaktadır. Kyoto’da en çok insanların alışveriş yapmak için gittikleri yerlerden bir tanesi, Arashiyama istasyonunun çevresinde bulunan hediyelik eşyaları satan mağazalar ve geleneksel tatlı dükkânları olmaktadır. Ayrıca Geishaların yeri olarak adlandırılan Gion bölgesinde de yine sayısız hediyelik eşyaları satan yerler bulunmaktadır. Teramechi Caddesi ayrıca alışveriş için ziyaret etmek isteyebileceğiniz yerlerden bir tanesidir. Shijo-dori’de kapalı bir alışveriş caddesidir. Ayrıca Kyoto’un en önemli alışveriş bölgelerinden bir tanesi de Kiyomizudera’dır.

Yeme İçme

Kyoto’nun mutfağı o kadar zengin ki, gerçekten Kyoto’ya gittiğinizde mutfağın ne kadar leziz ve işine ve mutfak sanatına hâkim olduğunu görebileceksiniz. Kyoto’da öncelikle çay evleri çok iyi bilinir. Bütün çay evlerinde mutlaka Matcha adı verilen yeşil çay satılmaktadır ve bunun yanı sıra yeşil çaydan yapılmış dondurmada bulunmaktadır. Yatsuhashi bölgesinde ise aperitif yemekler yiyebileceğiniz birçok kafeler bulunmaktadır ve bu bölge genel olarak tatlıcıların bulunduğu bir yer olarak bilinmektedir. Elbette günümüzde sadece Japon lezzetleri değil, dünya mutfakları da Japonya’ya girmiştir, dolayısıyla Avrupa’nın farklı mutfaklarını, Amerika’nın mutfakları ve ayrıca fast food kültürünü ve hatta Türk lezzetlerini de bulabilmektesiniz.

Konaklama

Kyoto’da nerede kalacağınız, aslında Kyoto’da ne yapmak ve nereleri görmek istediğinize göre değişkenlik göstermektedir. Turistik mekânları görmek isterseniz, ona göre kendinize bir otel bulabilirsiniz, hatta bazı yerlerde Japonya’nın kültürünü yaşatan Ryokan adı verilen özel konaklama evleri bulunmaktadır. Tarihi yerleri görmek isterseniz ona göre konaklamanızı ayarlayabilirsiniz. Sizin için önemli olan aslında eğer çok fazla gezmeyi seven biriyseniz, ulaşımın size yakın olması gerekiyor. Kyoto’da bulabileceğiniz oteller, genel anlamda, Kamigayo Ward, Shimogaya Ward, Demizuchyo ve Sakuragichyo bölgelerinde olmaktadır. Japonya’da hangi şehirde olursanız olun, otelin fiyatları nereden konaklamak istediğinize göre değişkenlik göstermektedir.

Gece Hayatı ve Eğlence

Kyoto’da gece hayatı var mı? Evet var, fakat yerel kültüre göre yapılandırılmış gece hayatı yaşanıyor. Genel anlamda Kyoto’nun gece hayatı Orta Kyoto’da daha fazla yoğun olmaktadır ve burada Sanjyo ve Shijyo bölgeleri arasında gece hayatı yaşanmaktadır. Eğer ki ne olursa olsun, ben geceleri gece kulüplerine gitmek isterim derseniz, Kyoto’da sadece birkaç tane özel seçenekler bulunmaktadır ve bu seçeneği yaşayabilmeniz için Kyoto’ya en yakın olan Osaka’ya gitmeniz gerekiyor. Dolayısıyla buradan anlayacağınız üzere, Kyoto tamamen yerel kültüre bağlı gece eğlenceleri yaşatmaktadır. Yine bazı eğlence mekânları olarak; Bar Robbins Nest, Sake, Kyoto Fun ve Butterfly gibi yerlerde eğlenebilirsiniz.

Kyoto gezisi mi planlıyorsun?

Kyoto hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Kyoto gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Kyoto gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.