Laponya, Finlandiya’nın kuzey kısmında yer alan önemli bir yerdir.

Laponya, Finlandiya’nın kuzey kısmında yer alan önemli bir yerdir. Burada kış mevsiminde o kadar çetin hava şartları olur ki, şaşırmamak elde değil. Öyle ki burası kış mevsiminde –50 dereceyi bile görür. Burası bir şehir değil, bölgedir. Hem de gayet ünlü bir bölge. Burayla özdeşleşen öğeler var, bunlardan ilki Kuzey Işıkları, ikinci ise Husky Köpekleridir. Kuzey kutbunun alt kesiminde bulunan bu yer kış mevsimleri için inanılmaz görüntülere sahne alır. Ouli ili ayrılmış ve bu eşsiz bölge oluşmuştur. Burayı gezmek, dünyanın birçok yerini gezmekten çok daha farklı ve merak uyandırıcı olur. Bölgenin gezilip görülmesi gereken çeşitli yerleri var ve her yerde sanki yeni bir yer keşfediyor edası hissedilir. Rüya gibi bir kış gezintisi için buraya mutlaka gidin. Masalları andıran ren geyikleri, kar lalesi sizi çok şaşırtır. Kızak deneyimini buraya gitmişken mutlaka edinin. Kızak yapmak için kar küpü gibi bir yer olan bu bölgeden daha iyi bir yer yoktur. Laponya’da gezilecek yerler Levi Ski Resort, Santa Class Offise, Arktikum, Santa Claus Village, Rauna Zoo, Siida, Ice Kartig Levi ve Santa Park olarak sıralanabilir. Buraya gitmek için çeşitli Laponya turları var ve bu turlar fiyat açısından da gayet uygun. Ren geyikleri ile tur atmayı sakın unutmayın. Çeşitli adrenalini yüksek sporlardan da deneyin.

En İyi Zaman

Kabul edelim ki burası çok soğuk bir bölge ama güzelliği de tam bu noktada. Bu yüzden kış mevsiminde buraya gidin ve mümkün mertebe bunu yılbaşına denk getirin. Kar dolu yılbaşılar burası sayesinde masal olmaktan çıkar ve son derece hoş manzaralar oluşur. Kuzey ışıkları buradan görünüyor olduğundan aslında her mevsim gitmek uygundur. Turistlerin genel bir gitme mevsimi yok zaten. Kutup iklimi burayı sarmış durumda, bu nedenle mevsim ne olursa olsun gidip burada ilginç bir kar deneyimi yaşamak mümkün. Kış sporları için dünyanın en ideal yerlerinden biri olduğunu da unutmayın.

Ulaşım

Ülkemizden bu kente gitmek için aktarmalı uçuşlar var. Laponya’ya ulaşım için ilk olarak Finlandiya’ya gidilir ve ardından bu bölgeye geçilir. Burada araba kiralamak mümkün ve uygun olur. Yalnız bu noktada da dikkat edilmesi gereken hususlar var. Lastiklerin çivili olması çok önemlidir. Sonuçta buradaki tüm yollar buz kaplı. Hele ki kış aylarında yollar tamamen buz olur. Grup halinde olanlar için araba kiralamak çok iyi fikir olur. Bölgenin bazı yerlerine ulaşmak için Sampi Buz Kıran gemisi tercih edilir.

Alışveriş

Bu bölge yerel ürünler almak için çok ideal. Laponya’da alışveriş için bol seçenek mevcuttur. Haliyle dilediğinizce çeşitli alışveriş yapma olanağınız var. Tabi mağazalar büyük çaplı değil. Genel olarak küçük dükkanlar var, bir takım ihtiyaçlar için otellerin mağazaları da tercih edilir. bölgenin önemli figürlerinden olan ren geyiğinin derisinin kullanıldığı çeşitli ürünler var, onlardan satın alın ve sevdiklerinize hediye edin. Bıçaklar da hoş görünümlü ve hediyelik kategorisine giren ürünlerdendir. Çeşitli süs eşyaları alın, zaten burada aldıklarınız ahşap ham maddesi kullanılarak yapılır. Genel alışverişin yüksek ücretli olduğunu bilin ve ona göre hareket edin. Bölgede İngilizce bilenler çoktur, haliyle alışverişler için biraz İngilizce bilmek de yarar var.

Yeme İçme

Buraya gidip de Ren Geyiği eti yemeden gelmek olmaz. Kültür içinde önemli yere sahip olan Ren Geyiği, bölgenin en meşhur besin maddelerinden. Bölgenin her bir köşesinde size ren geyiği eti tattıracak yerler var. Patates ve kırmızı yaban mersini ile birlikte tüketilen bir besindir. Bu üçlünün oluşturduğu lezzet de takdire şayandır. Cloudberry adlı meyveyi tadın, üstelik bu meyve dünyanın en pahalı meyvelerinden biri olma özelliğine sahip. Tabi deniz ürünleri de bölge mutfağının vazgeçilmezlerinden . Deneyebileceğiniz çeşitli deniz ürünlerinden yapılan lezzetler var. Otellerin de oldukça hoş menüleri var, bunları da değerlendirin.

Konaklama

Bu kadar çok turist alan bir bölgede haliyle konaklama hizmetleri de çok gelişmiş. Bazı oteller ilgi çekici özelliktedir. Farklı deneyimler içi bu otelleri tercih edin. Bunlara örnek olarak Santa’a Apertment, Apertmet Kyemppi verilir. Lüks ve konforlu hizmet almak için de ideal oteller var. Bunlara da Kieppi Chalet ve Artic Light Hotel örnek verilir. Artic City Apertmen ve Apertmen Aurora ekonomik çapta hizmet veren otel örnekleridir.

Gece Hayatı ve Eğlence

Laponya gece hayatı ve eğlence merkezleri genel olarak kayak merkezlerinin olduğu yerdedir. Gece hayatının en etkin ögesi gece kulüpleridir. Özellikle ülke içinden gelen turistler, gece kulüplerinde dans etmeyi pek sever. İlginç yanı ise buralara orta yaşta olanlar ve daha da yaşlı olanlar gelir. Kuzey ışıklarını da izleyin ve buz zevkini oraya gitmişken mutlaka tadın. Klasik bir doğa olayı olan kuzey ışıklarını görenler, bu ana denk geldiği için şanslı demektir. Gökyüzünün muhteşem renk dansını görmek sizleri büyüleyecek ve unutulmaz bir seyahat deneyimi yaşatacaktır.

Laponya gezisi mi planlıyorsun?

Laponya hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Laponya gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Laponya gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.