Bakü’ye 268 km uzaklıktaki Lenkeran şehri Azerbaycan’ın gözde şehirlerinden biridir.

Bakü’ye 268 km uzaklıktaki Lenkeran şehri Azerbaycan’ın gözde şehirlerinden biridir. Bakü’den otobüs ve tren yolu ile ulaşım mümkündür. Azerbaycan içinde iklimi ve mimarisi ile hemen ayırt edilebilen bu şehir özellikleri ile bölgeye yapılacak seyahat listelerine görülüp gezilmesi elzem olan bir yer olarak eklenebilir. Şehir sahip olduğu doğayı bir manzara geçidine dönüştürecek kadar bol fotoğraf çekebileceğiniz doğal güzelliklere sahiptir. Bunu dışında tipik bir çay yetiştirici bölgesidir. Öyle ki çayları kendi bölgesi haricinde dünyaca ünlüdür. Lenkeran gezilecek yerler arasında ilk olarak şehrin girişinde yer alan dev semaver de bunun sembolüdür. Yine Lenkeran şehrinin bir bölümü Hazar Denizi kıyısında kalmaktadır ve bu denizin şifalı siyah kumları bu bölge içinde ilgi çekicidir. Haftonj ormanlarındaki ünlü Lenkeran Sanatoryumu da buraya değer katan bir başka sağlık turizmi merkezidir. Şifalı su kaynağı barındıran ormanı ile oldukça rağbet gören bir yerdir. Lenkeran Kalesi ve şehrin tam ortasındaki mimari şaheser Mirahmed Han’ın evi en önemli görsel zenginlikleridir. Bu ev Fransızlarca yapılmış olmasına rağmen geleneksel Azeri mimari özelliklerini tam anlamıyla yansıtan dev bir eserdir. Yine Haneka Külliyesi tarihteki önemi ile gezilecek yerler arasındadır. Lenkeran her dönemde gidilebilecek bir Azeri kentidir. Bu nedenle turizm aktivitesi bakımından oldukça hareketli bir şehirdir.

En İyi Zaman

Birçok Azeri şehrinin aksine Lenkeran hava durumu, sahip olduğu iklimi, doğası nedeniyle yılın hemen her ayında seyahat edilebilecek bir yerdir. Bu nedenle sadece buraya seyahat planlıyorsanız çok fazla sıkıntınız olmayacağı rahatlıkla ifade edilebilir. Diğer Azerbaycan şehirleri ile bir seyahat planı yapacaksanız yine mevcut durumu kontrol etmeniz gerekir. Gezilecek yerlerin bol oluşu ve ülkenin en canlı ve eğlenceli görüntülerine sahip şehri oluşu Lenkeran seyahatleriniz için size çok iyi birer nedendir. Güney Azerbaycan bölgesinin en büyük kenti olmanın avantajını turizm açısından fazlası ile kullanıyor.

Ulaşım

Lenkeran ulaşım bakımından bir çok noktadan gelen yolların birleşim noktası olması bakımından oldukça geniş bir ulaşım ağına sahiptir. Buraya dışarıdan çeşitli kültürel ve sağlık nedenleri adı altında turistlerin gelişleri oldukça yoğun olduğundan dolayı yol bakımı epey bir gelişmiştir. Gerek demiryolu gerekse karayolu bağlantıları ile örneğin Bakü şehrinden 6 saat civarındaki bir yolculukla buraya ulaşabilirsiniz. Ülkemizden birçok havayolu alternatifiyle Lenkeran’a ulaşmak mümkün. Şehir içinde otobüs ve taksi kullanabilirsiniz. Turistik bakımdan oldukça gelişen bir şehir olması nedeniyle bu konuda da fazla zorlanmayacağınız bir yerdir.

Alışveriş

Lenkeran turistik temasıyla alışveriş için de oldukça uygun fırsatları barındıran bir şehirdir. Bu şehirden alabileceğiniz ürünlerin başında dünyaca ünlü Lenkeran Çayı gelir. Mutlaka alıp denemelisiniz. Bu çayı almak için yollarda göreceğiniz seyyar satıcılara uğrayabilirsiniz ya da Lenkeran çarşısına gidebilirsiniz. Lenkeran’dan alınabilecek diğer şeyler egzotik meyvelerdir. Güney iklimi nedeni ile diğer tüm Azeri şehirlerinden farklı olarak birçok narenciye ürünün hasat edildiği Lenkeran bunları alabileceğiniz bir pazara sahip. Pazarı gezerken size ilginç gelen meyvelerin tadına bakabilirsiniz. Şehirle ilgili ufak tefek süs eşyaları da bulabilirsiniz.

Yeme İçme

Hazar Denizi’ne kıyısı olması Lenkeran’da balık kültürünü geliştirdiğinden balık olası yiyecek alternatiflerinizden biridir. Avlanmak ve av hayvanları da oldukça önemlidir. Lenkeran için tandır vazgeçilmez bir şeydir. Gerek ekmek yapımı gerekse yemekleri için vazgeçemedikleri tandırlar neredeyse tüm evlerde mevcuttur. Geleneksel lezzetlerini belki bu şekilde muhafaza ediyorlar. Bu nedenle tandırda pişen ve damak zevkinize uygun yemekleri tatmalısınız. Lenkeran’a özgü bir yemek olan Levengi balık veya tavuktan yapılır. İç dolgu malzemesi ceviz ve soğan olan bu yemek oldukça lezzetli ve geleneksel bir tattır.

Konaklama

Tamamen turistik bir yapıya entegre olduğundan dolayı konaklama açısından birçok alternatife sahiptir. Merkezdeki otelleri ve pansiyonları ile bütçenize uygun bir konaklama seçeneğini mutlaka bulacaksınız. Uzun süreli konaklamalarınıza indirimli fiyatlar uygulayan oteller veya apartlar size bu şehirde büyük kolaylık sağlayacaktır. Sakin ve huzurlu bir konaklama ama bir o kadar tezat canlı ve heyecan dolu bir gezi sizi bekliyor olacak. Lenkeran oteller arasında; Palmalife Lenkeran Resort, Şah Sarayı Oteli, Han Lenkeran arasında yapabilirsiniz. Merkezde veya Hazar kıyısında yer alan konaklama alternatifleri unutulmaz bir gezi için hizmetinizdedir.

Yapmadan Dönmeyin

Lenkeran geziniz boyunca yapmanız gereken en önemli şey doğanın, iklimin getirdiği nimetlerden sonunda dek yararlanmaktır. Muhteşem manzara fotoğrafları için ideal bir yer Lenkeran. Azerbaycan’ın turizm merkezlerinden biri olan bu şehirden ilginç egzotik meyveler, hatta onların suyundan yapılmış bir içecek olan feyhoa’yı denemeden ayrılmayın. Burada çay başlı başına bir kültürdür ve bunun keyfini yaşamadan da dönmeyin. Yemeklerde sarımsak kullanımına dikkat ediniz. Oldukça yoğun şekilde kullanılmaktadır. Sevmiyorsanız ya da koku vb. endişeniz var ise dikkatli olmalısınız. Şehrin içindeki anıt ve müzelere de uğrayın mutlaka!

Lenkeran gezisi mi planlıyorsun?

Lenkeran hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Lenkeran gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Lenkeran gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

2 YORUM YAZILMIŞ

    • Merhaba Aynur hanım,

      Lenkeran’da termal oteller bulunmakta. Egzama, boyun fıtığı, astım ve eklem ağrılarına iyi geldiği bilinen yerler mevcut. Dilerseniz booking vb. sitelerden bütçenize uygun otelleri filtreleyebilir ve size uygun olan otele rezervasyon yapabilirsiniz. Filtrelediğiniz otellerin termal özellikli olduğuna dikkat edin.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.