Portekiz’in en büyük şehri olan Lizbon, Tejo Nehri’nin oluşturduğu haliç üzerine kurulu ve Atlantik Okyanusu kıyısında yer almaktadır.

Portekiz’in başkenti olan Lizbon; Avrupa’nın gösterişli şehirleri, zenginliği, marka takıntısı, lüks mağazalarının aksine tarihini, mimarisini, kültürünü ve alçak gönüllülüğünü koruyan şehirlerdendir. Portekiz’in en büyük şehri olan Lizbon, Tejo Nehri’nin oluşturduğu haliç üzerine kurulu ve Atlantik Okyanusu kıyısında yer almaktadır. Nüfusu 757 bin kişi olan Lizbon’un, bulunduğu bölge olan ‘Lizbon Metropolitan Alanı’ ise 2.988.000 kişi civarında bir nüfusa sahiptir. Portekiz’in en zengin bölgesi Lizbon Metropolitan Alanı olarak geçmektedir. Lizbon gezilecek yerler listesi ile Avrupa’nın en renkli başkentlerinden biri olmasının yanı sıra Roma ve İstanbul gibi yedi tepe üzerine kurulmuştur ve 1260 yılından beri başkenttir. Eğer sizde tatilinizi hem ortaçağ mimarisinin korunduğu bir bölgede geçirmek hem de Arnavut kaldırımlı dar sokaklarda yürüyerek, görselliği şahane katedralleri eşliğinde nostaljik pastanelerin teraslarında vakit geçirmek istiyorsanız ve müzik sesleri sokaklara taşan çılgın ve eğlenceli gece hayatına dahil olmak istiyorsanız Lizbon’da gezilecek yerler kesinlikle sizin için biçilmiş bir kaftan. İster sevgilinizle romantik bir tatil planlamış olun isterse yakın dostlarınızla çılgın bir tatil planlamış olun, Lizbon her türlü eğlenmenize rehberlik edecektir. Sabahın ilk ışıklarına kadar süren gece eğlenceleri, yirmi dört saat kalabalık olan tarihi binaları ve katedralleri ile Lizbon kesinlikle uyumayan bir şehir.

En İyi Zaman

Avrupa’nın en gözde başkentlerinden olmak elbette ulaşım için çözüm sunduğu kadar kalabalıktan dolayı trafik problemine de sürüklemekte herkesi. Fakat üç gün içinde dolu dolu gezip, görüp, öğrenebileceğiniz Lizbon’da ulaşım, en iyi yürüyerek çözülür. Fakat yürüyüşün gezmek için iyi olduğunu söylesek de yokuşlar oldukça can sıkıcı ve yorucu olabilir. Eğer toplu taşıma araçlarından faydalanarak kenti gezmek istiyorsanız, toplu taşıma araçlarını kullanmaya başladığınızda fark edeceksiniz ki duraklar birbirine oldukça yakın bu sayede de yürüme ihtimalinizi zaten belediye minimuma indirmiş oluyor. Metro biletlerini tek gidiş, günlük ve aylık şeklinde satış noktalarından temin edebilirsiniz. Metrolar gece 1’e kadar hizmet vermekte olup tramvay kullanacaksanız eğer tramvay hattının turistler sebebiyle oldukça kalabalık olduğunu hatırlatalım.

Ulaşım

Lizbon Avrupa’nın en modern kentlerinden biri olduğu için bu modernlik hem kültürel hem de ekonomik hayatına yansımıştır dolayısıyla da şehirde çok sayıda alışveriş merkezi bulunmaktadır. İhtiyacınız olan her türlü ürünü Lizbon’da alışveriş merkezlerinden temin edebilirsiniz. Elbette ki dar Arnavut kaldırımlı sokaklarında bulunan çeşit çeşit pazarlarını ve ışıklı caddelerinin üzerinde bulunan birbirinden ünlü mağazalarını ve sokak arası dükkânlarını da unutmamak lazım eğer otantik bir şeyler bakıyorsanız bu ara sokakları ve küçük mağazaları es geçmeyin deriz. Şehirdeki en önemli alışveriş merkezi ise Vasco da Gama AVM diyebiliriz.

Alışveriş

Avrupa’nın en sıcak başkentlerinden birisi olan Lizbon’da tipik Akdeniz iklimi hâkimdir. İlkbahar ve yaz ayları oldukça güneşli ve sıcak geçer. En yüksek sıcaklık 35-40 santigrat derece arasında değişirken ilkbahar ve yaz aylarında görülen en düşük sıcaklık ise 15-20 santigrat derecedir. Sonbahar ve kış mevsimleri genelde yağmurlu ve rüzgârlıdır fakat güneşli günlerde gözlenmektedir. Sıcaklık çok nadirde olsa 5 santigrat derecenin altına düşmektedir. Kar yağışı ise Lizbon’da görülmeye pek alışılmış bir durum değildir. Fakat yıl içeresinde ortalama olarak 100 gün yağmurlu geçmektedir.

Yeme İçme

Adını şaraplarıyla duyurmuş olan Porto kenti her ne kadar daha çok bilinse de Lizbon mutfağı vazgeçilmezlerinden bahsederken şarabı göz ardı etmemeliyiz. Lizbon’a özel yetiştirilen üzümler sayesinde Lizbon’un kendine özgü şarapları da en az Porto kadar kulağa aşinadır. Deniz ürünleri tahmin edebileceğiniz üzere çok tüketilmektedir ama en meşhur yemekleri kesinlikle balıklardan yapılan yemeklerdir. Pasteis de bacalhu denen balık keklerinin lezizliğini denemeden Lizbon’da yemek yemiş sayılmazsınız. Ayrıca sardalye balığını mangalda denemenizi tavsiye ederiz bunun için tek yapmanız gereken sardinhas assadası menüden sipariş etmektir. En çok tüketilen ve sevilen balık morino olsa da Cozido à Portuguesa diye adlandırılan biftek yemeğini ve Feijoada isimli et, fasulye ve sosisten oluşan farklı bir tadı denemeden Lizbon’dan dönmeyin deriz.

Konaklama

Tahmin edebileceğiniz üzere konaklama kaliteye, şehir merkezine olan yakınlığı ve konforuna göre fiyatlandırılmaktadır. Konforun artması, şehir merkezine yakınlığın artması ve kalacağınız otelin ya da hostelin kalitesinin artması fiyatlarda da sizi artışa sürükleyecek gerçeklerdendir. Bairro Alto, Baixa, Rossio Meydanı, Ticaret Meydanı (Praca de Comercio) en çok tercih edilen konaklama alanlarından olmakla beraber kalitesiyle, şehir merkezine olan yakınlığı ve konforuyla göz doldursa da cebinizi biraz yorabilir. Dolayısıyla eğer kısıtlı bir bütçeyle Lizbon seyahati planlıyorsanız toplu taşıma araçlarından yararlanarak şehir merkezine ulaşabileceğiniz uzaklıkta ve daha düşük konfor ve kalitede konaklama alanları tercih etmeyi düşünebilirsiniz.

Gece Hayatı ve Eğlence

Lizbon gece hayatının en canlı bölgesi olan Bairro Alto bölgesinde şehrin kalbinin haftanın yedi günü ve günün yirmi dört saati devam ettiğini söyleyebiliriz. Lizbon gece hayatı oldukça hareketli, renkli ve eğlencelidir. Eğer sizde 19.yüzyıldan günümüze kadar gelmiş olan Portekiz halk müziği Fado tutkunuysanız Lizbon’un her köşesinde canlı olarak Fado dinleyebileceğiniz bar ve pub şeklinde mekânlar bulunmaktadır. Dahası Dockas Bölgesi olarak adlandırılan bölgede de eğlencenin tadına doyasıya varabilirsiniz. Şehirde bir de Fado müzesi bulunduğunu eklemeden geçmeyelim.

Lizbon gezisi mi planlıyorsun?

Lizbon hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Lizbon gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Lizbon gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.