Lombok Adası turizm devi ve turizm cenneti Bali’ye çok yakın bir konumda bulunmaktadır.

Lombok Adası turizm devi ve turizm cenneti Bali’ye çok yakın bir konumda bulunmaktadır. Lombok Endonezya’ya bağlı bir adadır. Adanın başkenti olan Mataram buradaki en önemli şehirdir. Liman, idari binaların bulunduğu kısım ve iş hayatının geçtiği kısım olmak üzere üç bölüme fiilen ayrılmıştır. Bu şehir yaklaşık 400 bin kişilik bir nüfusa sahip bir yer. Şehir oldukça karma bir millet yapısına sahip olsa da Müslümanlık din olarak tercih edilmiş. Birçok farklı kökenden insan ve Endonezyalılar birlikte yaşıyor bu adada. Lombok tarihte oldukça önemli bir adaydı ve Java’nın geçmişte en büyük şehirlerini barındırıyordu. Ne yazık ki, bu dönemde özellikle Mataram, oldukça düzensiz ve kirli bir şehir hüviyetindeydi. Lombok gezilecek yerler, Bali kadar geliştiremediği turizm gelirleri yüzünden biraz daha geride kalmış bu lokasyondaki diğer adalardan. Bali’ye oldukça yakın bu adayı havanın açık olduğu günlerde rahatlıkla Bali’den görebilirsiniz. Turizm konusundaki otoriteler önümüzdeki yıllarda bu adadan büyük bir hamle beklemekte ancak aradaki derin kültür ve din farkını hesaba katıyorlar mı bunu zaman gösterecek. Ancak Lombok adası gezilecek yerler arasında kendine özgü doğal güzellikleri tabi ki herkesi kendine hayran bırakacak kadar özel bir yer. Buraya gitmek için en önemli nedeniniz henüz sakin olması olabilir.

En İyi Zaman

Lombok Adası kendini fotoğraflarını görene hayran bıraksa da iklim açısından sıkıntılı bir yerdir. Sıcaklık ve yağışlar uygun dönemi kestirmenizi zorlaştırsa da Haziran ve Eylül en iyi alternatif olacaktır. Diğer dönemlerde aldığı yağışların bolluğu sizin için uygun fırsatların çıkmasına engel olacaktır. Bu nedenle Lombok Adasını kapsayan bir bölge turu yapacaksınız diğer noktalardaki hava durumu ile birlikte değerlendirebilirsiniz. Adanın doğal güzellikleri ve Bali’ye yakın oluşu gibi nedenler ile seyahat planına alınmasında belirleyici unsur doğa olayları olacaktır. Hemen her Güneydoğu Asya lokasyonu için bu geçerlidir.

Ulaşım

Lombok Adasına ulaşım konusuna gelince. Feribot ile ulaşım mümkündür. Bali’den ve Java adasından geçiş yapabilirsiniz. Feribotla gidebilmek için hangi noktadan geçecekseniz vize uygulamasına dikkat etmelisiniz. Mataram şehrine inen uçaklar da dışarıdan gelecek misafirler için uçuş alternatifidir. Selaparang Havaalanı bu konudaki durağınız olacaktır. Java adasından otobüsler, feribot ulaşımı, uçaklar bu yeni cazibe merkezi adaya sizi ulaştıracaktır. Şehir içinde gitmek istediğiniz yerler için otobüsler mevcuttur. Bisiklet veya motosiklet kullanabileceğiniz gibi Bemo adı verilen adaya özgü araçları da kullanabilirsiniz. Her haliyle sizin için eğlenceli ve unutulmaz bir seyahat olacak!

Alışveriş

Adanın başkenti Mataram’da istediklerinizi bulabilirsiniz. Bunun dışında kapalı pazar yerine giderek kendinize Lombok egzotik meyveler alabilirsiniz. Adaya özgü lezzetleri bulabileceğiniz bu pazar yeri sizde hayal kırıklığı yaratabilir. Dar bir yer ve biraz bakımsız olması alışveriş için sıkılmanıza yol açsa da alacağınız meyvelerin lezzeti ile kendinize tekrar gelebilirsiniz. Turizm bakından henüz gelişmemiş olması ve biraz kendi halinde bir yer olması Lombok için bu tarz konuların biraz kısıtlı kalmasına yol açsa da bu kadar farklı kökenden insanın yaşadığı ada da yine de aradığınızı bulmak mümkün. Merkezdeki marketlerden alışveriş yapabilirsiniz.

Yeme İçme

Lombok yiyecek içecek bakımından tipik Endonezya Mutfağı etkilerini taşısa da belirgin din farkı yemeklere de yansımış durumda. Özellikle et seçimleri ve içki konusunda Lombok Adası biraz daha farklı bu konuda. Turizm bakımından gelişmemiş olması ve tesislerin profesyonellikten biraz geride kalmış olması sizi daha çok kaldığınız otellerde yemek yemeye itecektir. Et türleri ve her zamanki gibi pirinç tabanlı yemekler sizleri bekliyor. Deniz ürünleri de oldukça yaygın olarak tüketilmektedir Lombok adası içinde. Asmara, Bumbu, Papaya, Rumah gidebileceğiniz mekanlardan.

Konaklama

Lombok içinde konaklama alternatifleri bakımından oldukça iyi mekanlar bulabilirsiniz. Bunları değerlendirmek için Lombok seyahatinizi sadece buraya mı ya da bölgenin bir kısmını kapsayacak şekilde mi yapacağınız oldukça önemlidir. Java Adası veya Jakarta bağlantılı bir seyahat için Jakarta’dan gelmek gibi bir çözüm de bulabileceğinizden veya Bali bağlantılı bir tatil planında oldukça yakın olan Lombok’a geçebileceğinizden uygun bir seçim yapmalısınız. Tatiliniz Lombok’ta başlayıp bitecekse Mataram ve Kuta Lombok daki oteller uygun olabilir. Bütçenizi zorlayabilirseniz beş yıldızlı tesislerde bir seçenek olacaktır.

Ne Yapılır?

Lombok adasında yapılacak en iyi şey sakin ortamında bembeyaz kumlar ve turkuaz mavisini size cam gibi hissettiren nefis denizin tadını çıkarmak olacaktır. Bunun için adresiniz Senggigi kasabasıdır. Adanın batısı daha turistik sayılabilir. Burada marketler, muhteşem plajlar yer almakta ve daha kolay bir Lombok tatili sunmaktadır. Gunung Sanat Pazarı gezilebilir ve buradan alışveriş yapılabilir. Komodo Milli Parkı UNESCO tarafından korunmaya alınmıştır. Parkta yöreye özgü dragonlar ve boyları 3 metreyi bulan kertenkeleler yaşamaktadır. Mayura Su Sarayı ve Gili Meno Kaplumbağa Koruma Alanını mutlaka gezip görmelisiniz.

Lombok gezisi mi planlıyorsun?

Lombok hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Lombok gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Lombok gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.