Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan Louvre Müzesi, devlet tarafından açılan ilk müzedir.

Fransa’nın başkenti Paris’te devlet tarafından açılan ilk müze olan Louvre Müzesi 1793 yılından itibaren yerli ve yabancı turistlere hizmet vermeye başlayan önemli müzelerden biridir. Dünyanın en ünlü ve en büyük müzelerinden biri olan Louvre Müzesi mutlaka gidip görmeniz gereken efsane yerler arasında bulunuyor. Louvre müzesi, aynı zamanda dünyanın farklı noktalarından en çok ziyaret alan bir sanat müzesidir. Adeta insan izdihamının yaşandığı müzede çok sayıda Türk’e rastladığınızda şaşırmayın.

Dünyanın En Popüler Turistik Müzesi: Louvre Müzesi

1204 yılında Philippe Auguste sayesinde hayata geçen yapı yıllar içerisinde çeşitli amaçlarla kullanılmış ve 1793 yılında da müze olarak hizmet vermeye başlamış. Birbirinden özel sanatsal yapılara heykel ve tablolara ev sahipliği yapan Louvre, saatlerce içerisinden çıkmak istemeyeceğiniz koleksiyonları bünyesinde barındırıyor.

Yedi farklı bölümden oluşan müzede çok sayıda görevli personel çalışıyor. Resimler, heykeller, Mısır’a ait sanatsal yapılar, Yunan sanat eserleri, desenler ve sanatsal yapılardan oluşan yedi bölüm gezmekle bitmeyecek devasa büyüklükte.

Louvre Müzesi, Paris
Louvre Müzesi, Paris

Leonardo Da Vinci’nin Şaheseri: Mona Lisa Tablosu

Tüm dünyanın yakından tanıdığı Leonardo Da Vinci tarafından yapılan Mona Lisa tablosunun orijinal hali de Louvre müzesinde sanatseverler için sergileniyor. Sizlerde bu orijinal halini görmek, çok daha özel olan tabloyu gözden geçirmek için mutlaka Paris’te ki bu devasa müzeye uğrayın. Çeşitli medeniyetlerin tarihsel sanatlarını ve objelerini bir arada barındıran ve toplam 400.000 adet farklı eser ve objenin sergilendiği dünyanın en büyük müzesidir. Müzede misafirler için hazırlanmış bir kütüphane, konferans salonu ve eğitim için ayrılmış salonlar, inceleme laboratuvarları ve müze okulu gibi farklı bölümleri de içerisinde barındıran alanlar mevcut. Sizlerde müzeyi ziyaret için gittiğinizde ne kadar kapsamlı ve faydalı bir müze olduğunu gözlerinizle göreceksiniz. Müzeye giriş yaptığınız andan itibaren her bir objeye, sanat eserlerine bir bir bakmanız tam olarak 2 gününüzü alıyor. Bu nedenle müzeyi gerçekten baştan sona gezip görmek isterseniz toplam 2 gününüzü burada geçirmeyi göze almanız gerekiyor. Müze turistik yerler arasında en çok ziyaretçi alan mekânlardan biri. 9 milyon kişinin akın ettiği müzede Türkiye’den birçok kişiyi kolayca bulabilirsiniz.

Ayrıca Okuyunuz: Paris Gezi Rehberi

İran Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey!

Louvre Müzesi’ni enine boyuna gezmek için sabah 09.00 saatleri ila akşam 18.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Çarşamba ve Cuma günleri ise 21.45 saatlerine kadar müzede gezme imkânı bulabilirsiniz. Salı günleri müze tüm gün kapalı ve hizmet vermiyor. Erken saatlerde gelenlere ücretsiz müze plan kitapçığı dağıtımı yapılıyor. Louvre Müzesi, giriş için bilet fiyatları ise 12 EUR’dan başlıyor.

Louvre Müzesi’ne gittiniz mi? Peki, sizi etkileyen eser hangisiydi? Louvre Müzesi deneyimlerinizi yorumda bulunarak paylaşın.

KAYNAKParis Gezi Rehberi
Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun. Size yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.