Lozan, İsviçre’nin en büyük beşinci şehridir.

Lozan, İsviçre’nin en büyük beşinci şehridir. Şehir, Cenevre Gölü’nün kuzey kıyısında kurulmuştur. Şehrin kuzeyinde Jura Dağları vardır ve Orta Çağ’da savunması rahat olması amaçlanarak şehir bu bölgeye kurulmuştur. Bir tarafının Cenevre Gölü, bir tarafının da Jura Dağları ile çevrelenmesi sonucunda Lozan, doğal güzellikleri ile ziyaretçilerini büyüleyen bir şehir olarak hafızalara kazınmıştır. Doğal güzelliklerinin yanı sıra ülkenin tarihi dokusu ve müzeleri de görülmeye değerdir. Eski bir yerleşim bölgesi olan Lozan’da gezerken tarihin içinde kaybolacaksınız. İsviçre’deki çoğu şehirde görülen köprüleri Lozan’da da görebilirsiniz. Seyahatinizi ayarladıktan sonra Lozan’da gezilecek yerler listesine bakacak olursak, orta çağdan kalan ihtişamı ile uzaktan bile dikkatleri üzerine toplamayı başaran Lozan Katedrali (Cathédrale Notre-Dame de Lausanne), yine orta çağdan kalan Aziz François Kilisesi (Place Saint–François), Rönesans mimarisine güzel bir örnek olan Rumine Sarayı (Palais de Rumine), Lozan Katedrali’ne oldukça yakın bir konumda bulunan Aziz Maire Şatosu (Château Saint–Maire), isminde Hôtel olsa da yapımı bittiğinden beri Belediye binası olarak kullanılan Hôtel de Ville listenizde mutlaka bulunması gereken duraklardır. Hôtel de Ville yakınlarındaki şehrin önemli meydanlarından olan Place de la Palud’daki Adalet Heykeli de ilginizi çekebilir. Ayrıca meydana yakın olan “Escaliers-du-Marche” merdivenleri de sıcak ve keyifli bir görüntü ortaya koyuyor. Tarihi yapıların yanı sıra Lozan’da gezebileceğiniz çok sayıda müze de bulabilirsiniz. İlginizi çekecek bir müzeye rastlamanız büyük bir olasılık.

En İyi Zaman

Lozan, ılıman iklimi olan bir şehirdir. Genellikle Avrupa’da görülen tipik karasal iklime benzer bir iklimi vardır. Şehrin kuzeyinde yer alan Jura Dağları nedeniyle Lozan’da görülen yağış miktarı İsviçre’nin diğer şehirlerine oranla daha fazladır. Hava sıcaklıkları hiçbir zaman çok yüksek ya da çok düşük olmaz. Yağışların en fazla görüldüğü dönem Mayıs ve Haziran aylarıdır, en kurak ay ise Şubat ayıdır. Genel olarak yaz aylarında sıcaklıklar, 20–23 santigrat derece arasında seyreder ve güneş de yaz aylarına kendisini göstermekten çekinmez. Lozan’da en iyi zaman için, seyahatinizi yağışların en seyrek olduğu Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında planlamak doğru olacaktır.

Ulaşım

Lozan’da uluslararası uçuşlar için kullanılan bir havalimanı yoktur. Lozan’a ulaşmak için Cenevre, Zürih ya da Bern’e uçabilir ve bu şehirlerden tren ya da otobüs kullanarak Lozan’a ulaşabilirsiniz. Şehirdeki ulaşım metro, tren, otobüs, taksi ve bisiklet ile sağlanmaktadır. Lozan’da şehir içi ulaşım ağları çok gelişmiştir, istediğiniz her yere toplu taşımayla ulaşabilirsiniz. Toplu taşımada kullanmak için biletlerinizi duraklarda bulunan otomatlardan edinebilirsiniz. İster tek binişlik isterseniz de günlük kullanıma uygun biletleri otomatlardan alabilirsiniz. Ayrıca şehirde gezmek için bisiklet kiralama alternatifini de değerlendirebilirsiniz. Şehirde 100’ün üzerinde bisiklet kiralama istasyonu olduğunu bilmek size kolaylık sağlayacaktır.

İran Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey!

Alışveriş

Lozan’da büyük alışveriş merkezleri ya da mağazalara rastlayamazsınız ancak saat, giyim ve el yapımı ürünler alabileceğiniz ufak ve çeşitli butik mağazalar bulabilirsiniz. Bu mağazalar genel olarak Place Saint–François meydanı, Rue de Bourg ve Rue Caroline bölgelerinde yer alırlar. Bu bölgelerde İsviçre’nin genelinde de sıklıkla rastladığınız saatlere rastlayacaksınız. Çok geniş yelpazede olmasa da çok çeşitli modellerde saat, giyim ve el yapımı ürünler bulabileceğiniz Lozan’da alışveriş yapmak da ayrı bir keyif verecektir. Hem bütçenize hem de zevkinize uygun bir şeyler mutlaka bulabilirsiniz.

Yeme İçme

İsviçre mutfağı, Fransız ve Alman mutfağının da etkilerini taşıyan bir mutfaktır. Şarküteri ve mandıra ürünlerinin yoğun olarak tüketildiği İsviçre’de özellikle peynir, sosis ve et yemekleri yaygın olarak göreceğiniz lezzetlerden olacaktır. Sebze yemeği olarak çok çeşitle karşılaşmasanız bile, mantar, patates, bezelye, ıspanak, havuç ve karnabahar gibi kışlık sebzeler İsviçre mutfağında kullanılan sebzelerdir. Genel olarak Avrupa mutfağı ile benzer olan İsviçre mutfağında, size çok da yabancı gelmeyecek tanıdık tatlara rastlayabilirsiniz. Yemek yemek için yerel tatların yanı sıra dünya mutfaklarından lezzetler de deneyebilirsiniz. Restoranlarda farklı mutfaklardan yemekler bulabilir ve keyifle yemek yiyebilirsiniz. İsviçre mutfağının belki de en önemli parçalarından birisinin çikolata olduğunu unutmamak lazım. 18. yüzyıldan beri çikolata üretimi yapan bir ülkede mutlaka çikolata da yemelisiniz.

Konaklama

Lozan’da konaklama için birçok alternatife sahipsiniz. Oteller, hosteller ya da pansiyonlarda konaklama yapabilirsiniz. İsviçre’nin genel olarak pahalı bir ülke olmasından dolayı, kalacağınız otellerin fiyatları da biraz yüksek olacaktır. Mevsimlere bağlı olarak da konaklama ücretlerinde artışlar ya da indirimler olabilir. Konaklama seçenekleriniz arasında şehir merkezi, Cenevre Gölü kıyısı ve Ouchy Bölgesi yer almaktadır. Gezinizde uğrayacağınız duraklar bu bölgeler etrafında toplandığı için, ulaşımda da sorun yaşamayacağınızı söyleyebiliriz. Konaklamanızı önceden ayarlamanız, hem bütçeniz için hem de rahatınız için önemli bir ayrıntı olacaktır.

Gece Hayatı ve Eğlence

Lozan’da gece hayatı çok eğlenceli ve aktiftir. Sabahlara kadar süren eğlenceli gece hayatını tecrübe edebileceğiniz Lozan’da çok sayıda gece kulübü, bar, disko ve pub bulabilirsiniz. İster sakin bir akşam geçirmek için dışarı çıkın, isterseniz doyasıya eğlenmeyi amaçlayın, kendinize uygun bir mekan bulmanız garantidir. Lozan’da eğlence mekanlarının büyük bir çoğunluğu Cenevre Gölü kıyısında toplanmıştır. Gündüz gezmek ve geceleri de eğlenmek için çok ideal bir şehir olan Lozan’da, en azından bir iki gece, dışarı çıkmalısınız. Hareketli, eğlenceli, keyifli ve upuzun bir gece sizi bekliyor.

Lozan gezisi mi planlıyorsun?

Lozan hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Lozan gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Lozan gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun. Size yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.