Avrupa Birliği’ne üye olması ve Avrupa Birliğinin birçok kurumunun bu ülkede olmasından dolayı önemli bir yere sahiptir.

Kuzeybatı Avrupa da yer alan Fransa, Almanya ve Belçika’ya komşu olan bu ülkenin denize kıyısı bulunmaktadır. Avrupa Birliği’ne üye olması ve Avrupa Birliğinin bir çok kurumunun bu ülkede olmasından dolayı önemli bir yere sahiptir. Lüksemburg şehrinde Alzette ve Petrusse nehirlerinin üzerine kurulu olmasından dolayı görmeyi ve yaşattığı farklı havayı hissetmek için sabırsızlanacaksınız. Yarım milyondan fazla nüfusa sahip olan ülkede Lüksemburg şehri gezilip görülecek ve oldukça anlayışlı bir şehirdir ve her dönem yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle 23 Haziran Ulusal Günde burada bulunmanız daha avantajlı olacaktır. Çünkü bu ulusal gün farklı ve renkli bir havada geçmesinden dolayı tam da Lüksemburg için gezilecek bir gündür. Bu tarihe denk gelen gezileriniz de harika zaman geçireceksiniz. Yaz aylarının biraz daha serin geçmesinden dolayı gezi tarihinizi yaz aylarına getirmeniz daha iyi olacaktır. Ville Haute  ve Ville Basse kesinlikle görülmesi gereken yerlerdendir. Doğa turizmi ile ön plana çıkan ülke doğa tatili yapmak isteyenler için vazgeçilmeyecek kadar güzel ve tam bir cennet görüntüsüne ev sahipliği yapmaktadır. Vianden, Clerf ve Bourscheid kaleleri sizi büyüleyecek olan diğer doğal güzelliklerdir. Vianden kasabasında bulunan ünlü kaleyi de görmeniz gerekmektedir. Lüksemburg’da gezilecek yerler arasında Schengen köyü yine bu ülke de görülmesi gerekenler arasında yer alır. Kesinlikle görmek için daha fazla beklemeyin.

En İyi Zaman

Lüksemburg ılıman okyanus iklime sahip olduğu için özellikle yaz aylarında bu ülkeyi gezip görmek daha uygun olacaktır. Yaz aylarında bile çok sıcak olmayan ülkeye mevsim seçimi doğru yaparak giderseniz harika görsel şöleni görme imkanınız olacaktır. Kış ayları ılık ama sürekli yağışlı geçtiği için bu mevsim de çok fazla gezme imkanı bulmayabilirsiniz. En doğru mevsim serin geçen yaz ayları olacaktır. Hem yaz aylarında festivaller ile eğlenme imkanınız da olacaktır.

Ulaşım

Türkiye’den Lüksemburg’a Türk Hava Yollarının her gün seferi bulunmaktadır. Şehir içi ulaşımı ise genellikle otobüs ile sağlanmaktadır. Otobüsler için ayrı bir şeridin bulunduğu şehir de trafik ne kadar yoğun olursa olsun zamanın da istediğiniz noktaya varabilmektesiniz. Ayrı bisiklet kullanımının fazla olduğu şehirde bisiklet kiralayabilirsiniz. Gezi sırasında Lüksemburg ulaşım konusunda bir çok noktaya bisiklet ile ulaşabilir bu sayede de bir çok yeri rahat bir şekilde gezebilirsiniz.

Alışveriş

Lüksemburg’da bütün markaların ve bu markaların mağazalarını bulabileceğiniz bir şehir olmasından dolayı modayı buradan takip edebilir ve çok farklı ürünler satın alabilirsiniz. Alışverişin adresi olan şehir de mağazalar genellikle trafiğe kapalı caddelerde bulunmaktadır. Oldukça gösterişli ve şık mağazaların bulunduğu caddelerden en önemlisi ise Esch–sur–Alzette caddesidir. Grand Rue caddesinde yine özel butiklerin bulunduğu ve şıklığı yakalayabileceğiniz bir caddedir. Ayın belirli günlerinde kurulan pazarlarda ise antik eşyalar alabilir ve Place d’Armes caddesinde farklılıkları görebilirsiniz. Alışveriş yapmak için gidenlerin vazgeçemeyecekleri ve alışverişe doyamayacak güzellikte ki mağazalar ve pazarlar yerli ve yabancı bütün turistlere açıktır.

Yeme İçme

Lüksemburg çok uluslu yapıya sahip bir şehir olmasından dolayı da yemek kültüre de bir o kadar çeşitlidir. İtalyan, Japon , Alman ve Fransız mutfağı oldukça yaygındır. Herkesin damak tadına göre yemek bulacağı bu şehirde bir çok farklı mekanda hem yemekleri ile hem de yapısal güzelliği ile dikkat çekmektedir. Kamakura; Japon mutfağından bir çok lezzeti bulabileceğiniz bir mekandır. Özellikle özel sunumları ile misafirlerine adeta görsel bir şölen yaşatmaktadır. Chıggeri; bu mekanda en çok şarap çeşidinin bulunması ve restoran–kafe–bar üçlüsünü bir arada bulabileceğiniz mekanda harika ötesi şarapların tadına bakabilirsiniz. Mosconi ise Lüksemburg restoran tercihleri arasında en lüks olan ve konumundan dolayı çok tercih edilen hem de ünlü şeflerin muhteşem yemeklerinin tadına bakabileceğiniz bir mekandır.

Konaklama

Lüksemburg’da konaklama için bir çok seçenek bulunmaktadır. Hamilus meydanına yakın bir yerde konaklama yeri seçmeniz şehrin her noktasına ulaşımınız için rahat olacaktır. Kalabileceğiniz oteller ise Albert Premier Otel hem şehir merkezine en yakın otel olmasından hem de en şık ve en lüks otel olmasından dolayı çok tercih edilmektedir. Romantik gecelerine farklılık katmak isteyenler ise Hotel Chatue De Schengen tam da aradıkları yer olacaktır. Şato şeklinde ki dizaynından dolayı da en çok genç çiftler tarafından özellikle tercih edilmektedir.

Gece Hayatı ve Eğlence

Lüksemburg gece hayatı ve eğlence açısından tam da aranılan özellikleri içinde barındıran mekanlara sahiptir. Gece kulüpleri, diskolar ve barların bir arada bulunması ve şehir merkezine yakın yerlerde olmasından dolayı rahatça ulaşabileceksiniz. Akşamın ilk saatlerinden başlayıp eğlenceler sabahın ilk ışıklarına kadar sürmektedir. Dj’leri ile ünlü olan şehrin eğlence hayatında bir çok farklılıkları ve sürprizleri bir arada bulabilirsiniz. Eğlencenin tadını çıkarabileceğiniz bir şehirde bulunmaktan zevk alacaksınız.

Lüksemburg gezisi mi planlıyorsun?

Lüksemburg hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Lüksemburg gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Lüksemburg gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.