Ukrayna’nın batısında bulunan Lviv şehri yaklaşık 950 bin kişilik bir nüfusa sahiptir.

Ukrayna’nın batısında bulunan Lviv şehri yaklaşık 950 bin kişilik bir nüfusa sahip olup, bu nüfusun %88’i Ukraynalı, %8’i Rus ve %1’i de Polonyalıdır. Tarihi şehir merkezi, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Lviv’e günde 200 bin kişi giriş yapmaktadır ve bu ziyaretçilerin büyük bir çoğunluğu turisttir. Leopold Von Sacher-Masoch, Apteka Museum-Ecza Müzesi, Armenian Cathedral-Ermeni Katedrali, Arsenal Museum, St. Peter and Paul Church of the Jesuit Order, Lviv Tarih Müzesi, Dominican Katedrali ve Manastırı, The Assumption Church, Rynok Meydanı, Opera House, Bira Müzesi, Memorial Museum, St. George Katedrali, Danylo Halytsky Heykeli, Dzyga Sanat Galerisi, Bernardine Kilisesi, Latin Katedral, Pinzel Müzesi, Boim Chapel, Shevchencko Folk Art Open Air Museum, Potocki Sarayı, High Castle-Vyosoky Zamok, Belediye Binası, Striski Pazarı, Lychakiv Mezarlığı, Taron, Mon Pius, Lviv Fashion Club, Mon Chef, Bruderšaft, Pid Zolotoju Rozoju, Jerusalem, Coffee Manufacture, Lviv Chocolate Factory, Svit Kavy Cafe, The First Lviv Grill Restaurant, Strudel Haus ve Dzyga Sanat Evi Lviv’e olan ziyaretiniz sırasında kesinlikle gitmeniz gereken yerler arasında yer almaktadır. Dahası Lviv’in en güzel özelliklerinden biri Rynok Meydanı, Mickiewicz Meydanı, Svobody Caddesi ve Danylo Halytskoho Meydanı tamamen sınırsız wi-fi hizmeti sunmaktadır. Şehir her ne kadar Ukrayna’nın batısında yer alsa da Ukrayna’nın geneline hâkim olan karasal iklimin etkileri Lviv şehri içinde geçerlidir. Lviv’e tatil için gideceğiniz zaman dilimi ise tamamen sizin keyfinize bağlı olmakla beraber Lviv’i ne zaman ziyaret edeceğinizi kararlaştırmanız gereken kış aylarını mı yoksa yaz aylarını mı daha çok sevdiğinize karar vermek yönünde olacaktır.

En İyi Zaman

Eğer sıcak havalardan hoşlanıyorsanız Mayıs ve Eylül ayları arasında Lviv’i ziyaret edebilirsiniz. Bu aylarda sıcaklık ortalaması 20 santigrat derecedir. Bu dönem aralığında yapacağınız bir Lviv gezisi seyahatinizi oldukça renkli kılacaktır. Eğer soğuk havalardan hoşlanıyorsanız Ekim ve Nisan ayları arasında Lviv’de sıcaklık sıfırın altına kadar düşmekte ve sizin için bu aylarda gitmek kar kaplı şehrin Arnavut kaldırımlı sokaklarında yürürken tatilin tadını doyasıya almanızı sağlayacaktır.

Ulaşım

Şehir içinde toplu taşıma araçlarını kullanma ihtiyacını pek hissetmeyeceksiniz fakat yürümeyi sevmeyenler için önerimiz otobüs, tramvay, troleybüs ve marshrutka olacaktır. Bu toplu taşıma araçları şehir içinde istediğiniz yere ulaşımınızı sağlamanıza yardımcı olacaktır. Otobüs biletleri Türkiye’ye oranla oldukça ucuz olmakla beraber eğer şehir içini otobüs ile gezmek istiyorsanız günlük biletlerden, haftalık ya da seyahatinizin uzunluğuna göre aylık otobüs biletleri almanız siz seyahat severler için oldukça uygun bir fiyata mal olacaktır. Tramvay, araç kiralama ya da taksi ise diğer şehir içi ulaşım seçenekleriniz arasında yer alabilir. Fiyatları otobüse göre daha pahalı olacaktır fakat çok daha hızlı olduklarını da göz ardı etmemelisiniz.

İran Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey!

Alışveriş

Pravda B Gallery, King Cross Leopolis, Kolektsiya Jewellery Boutique, Dzyha Art Association, Leopolis, Shop Under Kumpel, Opera Passage, Shopping Center Magnus, Gothic Hall Antique and Modern Art Shop, Something Interesting ve Crimea Wines Lviv’e gittiğinizde kesinlikle uğramanız gereken alışveriş mekânlarıdır. Eğer alışveriş için butik dükkânları, pazar ve panayırları tercih edenlerdenseniz şehir meydanına paralel sokaklarda alışverişinizi yapabilirsiniz.

Yeme İçme

Asya ile Avrupa mutfağını kendi yerel lezzetleriyle birleştirmiş olan Lviv mutfağı oldukça leziz olmakla beraber fiyatları da oldukça uygundur. Baczewski Restaurant, The First Lviv Grill Restaurant of Meat and Justice, Strudel Haus, Veronika Confectionery-Restaurant, Kumpel, Kryjivka, The Most Expensive Galician Restaurant, Cukernia, Amadeus, Gasova Lampa, Dim Legend, Culinary Studio Kryva Lypa, Atlas, Kumpel Gastropub, Puzata Hata ve Kafe Jerusalem restoranları bu lezzetleri deneyimleyeceğiniz eşsiz yeme içme mekânlarıdır. Lviv’de şarap içmeyi ve yerel pazarlardan böğürtlen almayı kesinlikle es geçmemelisiniz.

Konaklama

Hostel Comfort, Bumerang Hotel, Hotel Solomiya, Hotel Plazma ve Delice konaklama mekânları şehir merkezinde bulunmasının yanı sıra uygun fiyatlarıyla da dikkat çekmektedir. Fiyatları 20 TL ile 150 TL arasında değişmekte olan bu otellerde cebinize uygun olanı tercih edebilir ve bu tercihten dolayı da lüks ve konfor beklentinizi ödeyeceğiniz ücrete göre ayarlayabilirsiniz. Bu hosteller hem şehir merkezinde yer alan hem uygun fiyatlı hem de fiyatına göre oldukça konforlu konaklama merkezleridir. Şehir merkezinde kalmak ulaşım probleminizi de çözeceğinden kesinlikle tatil planından önce bu otelleri bir düşünün deriz.

Gece Hayatı ve Eğlence

Lviv’de gece hayatı yok denecek kadar az olmakla beraber en çok tercih edilen ve en gözde mekânlar Fashion Club ve Rafinad gece kulüpleridir. Türkiye’deki gece kulüpleriyle kıyasladığımızda fiyatları oldukça uygun olan bu gece kulüplerinin ikisi de şehir merkezi civarında bulunduğu için ulaşım imkânlarınızı çok zorlamadan çılgınca eğlenebilirsiniz. Eğer daha sakin bir eğlence anlayışınız var ise şehir meydanı etrafındaki barları tercih edebilir ucuz ve kaliteli içkilerinizi yudumlarken dart ve bilardo oynayabilirsiniz.

Lviv gezisi mi planlıyorsun?

Lviv hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Lviv gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Lviv gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun. Size yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.