Malabo şehri, Ekvator Ginesi’nin başkentidir.

Malabo şehri Ekvator Ginesi’nin başkentidir. Ayrıca Ekvator Ginesi’nin en büyük şehridir. Son sayımlara göre Malabo şehrinde 100.000 kişi yaşıyor. Malabo’da halkın geçim kaynağı balıkçılıktır. Bunun sebebi ise Malabo’nun bir liman kenti olmasıdır. Malabo turizm yönünden her sene kendini geliştiriyor. Malabo denizin ortasında kocaman bir adada bulunan Ekvator Ginesi’nin en güzel liman kentidir. Bu adada doğal yaşam çok güzeldir. Malabo’yu gezdikçe içiniz açılacak. Malabo’da hava sıcaklığı en düşük 27 derece en yüksek ise 31 derecedir. Yıl boyunca sıcaklıkta pekte fazla bir şey değişmemektedir. Bu şehir tropikal iklime sahiptir.  Malabo’da birçok otel, restoran, doğal yaşam ortamları vs. daha pek çok yer bulunmakta. Malabo’ya 3 km uzaklıkta bulunan Santa Isabel Uluslararası Havalimanı dünya ile bağlantısını sağlıyor. Malabo çok gelişmiş bir şehir değildir. Şehirde alışveriş yapmak istediğinizde mutlaka yanınızda para taşımanız gerekmekte. Çünkü Malabo’da kredi kartı kullanımı daha hayata geçmemiş. Her ne kadar şehir gelişimi yavaş da olsa Malabo mutfağı çok gelişmiştir. Dünya mutfaklarından birçok çeşidi mutfağına sokan Malabo restoranları bu lezzetlerle birçok kişinin gönlünü kazanmıştır. Malabo’da ayrıca birçok kafe ve barda bulunmakta. Malabo’yu ziyaret etmek için vize almanız gerekiyor. Aralık, Ocak ve Şubat ayların da yağış olmadığından en güzel gezilecek zamanlar bu aylardır. Malabo’ya direk uçuş olmadığından aktarmalı olarak gidilebiliyor.

En İyi Zaman

Malabo’da en güzel zamanı doğa parklarında ve ormanlarda geçirebilirsiniz. Malabo çok büyük bir şehir olmadığından yürüyerek burayı dolaşmanız mümkün. Bu doğa parklarında Afrika’nın zengin ekolojisini görebilirsiniz. Eğer hareketli bir yer istiyorsanız liman bölgesinde ve çevresinde dolaşabilirsiniz. Ormanlar da gezerken vahşi hayvanlarla karşılaşabilir ve onları tanıyabilirsiniz. Bunların dışında Monte Allen Ulusal Parkı, Bioko Biodiversity Protection Program ve Ekvator Ginesi Üniversitesi’ni de gezebilirsiniz. Malabo’da bulunan ormanlar da gezerken kendinizi bulacaksınız. Çünkü o doğal harikalar insanın ruhunu işlemekte. Bu şehirde zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacaksınız. Sanki burada zaman duracak sizin için.

Ulaşım

Malabo’da ulaşım yürüyerek yapılmakta. Şehir fazla büyük olmadığından çok fazla araç kullanımı yapılmamakta. Araç kullanmak istediğiniz de ise taksiler bulunmakta. Burada taksi ücretleri gerçekten çok ucuz. Havaalanından bile şehir merkezine en fazla 28 Tl’ye gidebiliyorsunuz. Şehir içinde ise 2 Tl’ye ulaşımı sağlayabilirsiniz. Taksiler hem uygun fiyatlı hem de güvenilirdir. Malabo’ya uçakla doğrudan gelme şansınız yok. Buraya aktarmalı gelebiliyorsunuz. Malabo’dan diğer şehirlere dilerseniz feribotla da gidebilirsiniz. Feribotla giderken de ayrıca diğer şehirleri de görme şansınız olacaktır. Şehir merkezin de yapacağınız yürüyüşlerle de merkezde bulunan alışveriş yerlerini rahatça görebileceksiniz.

Alışveriş

Malabo’da alışverişlerinizi merkez de bulunan butiklerden veya alışveriş merkezlerinden yapabilirsiniz. Malabo’da alabileceğiniz en güzel hediyeler ise; Afrika’ya özgü kumaş ve giysiler, aletler, ahşap oymalar ve seramiklerdir. Bu ahşap oymaları Malabo halkı kendi elleri ile yapıyorlar. Malabo halkının bazıları bu işe kendilerini vererek sadece bu ahşap oymalarını yapmaktalar. Bu ahşap oymalarda genel de hayvan figürleri yer alıyor. Ahşap oymalar hem emek verildiği hem de ahşaptan olduğu için çok değerlidir. Halkın bazı kesimi bu ahşap oymacılıktan geçimini sağlamakta. Malabo’da alışveriş yapmak çok zevklidir. Burada herşey rengarenk ve doğal.

Yeme İçme

Malabo’nun kendine özgü mutfağı yoktur. Daha öncesinde İspanya’nın egemenliği altında oldukları için İspanya’dan çok etkilenmişlerdir. Bu yüzden de mutfaklarında İspanyol mutfağının ve Afrika Mutfağının karışımını sunmaktadırlar. Malabo’da özellikle Fas, Fransa, Asya, Çin, Avrupa ve yerel mutfakların kullanıldığı birçok restoran bulunmakta. Malabo’da en çok kızartılmış muz, tavuk ve tavuk yemekleri, son olarak da acı biber yer alıyor. Şehirde mayonez kullanımı da çok fazla olmakta. Malabo’da en çok tercih edilen restoran ise Deme’s Favorite Chicken Place’dir. Bu restoran da birçok mutfağı ve birçok lezzeti bir arada bulabilirsiniz.

Konaklama

Malabo’da konaklama yapacağınız pek çok otel bulunuyor. Malabo’da hem lüks otel hem de uygun fiyatlı otel bulabilirsiniz. Otellerin çoğu sahil kenarlarındadır. Konaklama yapabileceğiniz bazı oteller ise; Hilton Malabo, Ibis Malabo, Sofitel Malabo Sipopo Le Golf, Mango Suites, Sofitel Malabo, Fini Hotel Bobende, Hotel Seme Beach, Pullman Douala Rabingha, Hotel Sawa, Ibis Douala, Westbery, Hotel Akwa Palace, Planet Hotel, Hotel Prince de Galles, Hotel Residence La Falaise, Hotel Palace Bano, Vallee des Princes, Hotel Le Chateau, La Villa des Fees vs. birçok otel bulunuyor. Malabo otelleri çok avantajlıdır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Malabo’ya giderken birçok şeye dikkat etmeniz gerekiyor. Malabo’nun tropikal iklime sahip olmasından dolayı havaların sıcaklığı insanları bunaltmakta. Bundan dolayı orayı ziyarete giderken hafif giysileri tercih etmelisiniz. Ülkede gelir dağılımındaki eşitsizlikten dolayı birçok hırsızlık olayı olmakta. Bundan dolayı hırsızların dikkatini çekecek üzeriniz de herhangi bir şeyin olmamasına dikkat etmelisiniz. Ülkede temiz su kaynağı olmadığından mutlaka şişe sularını tercih etmelisiniz. Aksi takdirde hastalık kapabilirsiniz. Ülkede en çok sarıhumma ve sıtma hastalıkları baş gösterdiğinden Malabo’ya giderken aşılarınızı ve ilaçlarınızı mutlaka almalı ve yaptırmalısınız. Yanınızda böcek spreyi ve cibinlik getirmeniz de büyük önem taşımaktadır.

Malabo gezisi mi planlıyorsun?

Malabo hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Malabo gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Malabo gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.