Maldivlerin bir bakıma küçük ve sevimli aynı zamanda kalabalık başkentidir.

Maldivlerin bir bakıma küçük ve sevimli aynı zamanda kalabalık başkentidir. Başkente bağlı olan birkaç ada bulunmaktadır. Bu adalar Villingili ve Hulhumale adaları olarak bilinmektedir. Ayrıca Male’de havaalanı bulunmaktadır. Burası North Male Atolü olarak adlandırılır. Bu havaalanının bulunduğu yerden ayrılmış olan tatil köylerine rahtlıkla ulaşım sağlanabilmektedir. Şehir eski tarihlerde surlarla kaplıydı. Bununla beraber monarşinin yıkılması ile birlikte kraliyet sarayı yenilendikten sonra kaleler ve burçlarda imha edilmiştir. Şehir 2 km uzunluğunda ve toplam olarak 1 km genişliğindedir. Nüfus 70 bin civarıdır. Özellikle gezmek adına avantajlı bir durumdur. Yabancı ziyaretçiler için oldukça uygun yerleşim yerleri bulunmaktadır. Havaalanından şehrin merkezine yaklaşırken çok güzel görünen şehrin siluetini mutlaka izlemelisiniz. Şehrin gelişen yüzünü izlemek oldukça güzel olacaktır. Lüks arabaların ve elektronik eşyaların bulunduğu birçok mağaza olmakla beraber internet alanları ve uluslararası yayın yapan teknolojileri takip edebilirsiniz. Şehrin dar sokakları uzun ve canlı iskeleleri, camisi, teknolojik alanları, otantik ve modern restoranları ile şehri keşfedebilirsiniz. Şehirde ulusal çiçek olarak pembe gül bulunmaktadır. Genelde ziyaret edenler şehrin gelenek ve inançlarını yansıtan bir takım bayrakları ve çeşitli sembolleri gözlemlemekteler. Siz de bunlara göz atabilirsiniz.

Gezilecek Yerler

Çelenk şeklinde uzanan adaların orta noktasındadır. Male şehri içinde üniversitede barındırır ve şehrin parlak ve aydınlatıcı ilgi çekici ışıklarının deneyimine burada varmalısınız. Birçok gezilecek yer bulunmaktadır. İlginç yerler gezilmelidir. Yürüyerek birçok yer gezilebilir. Görülmesi ve incelenmesi açısından şehrin birçok detayı 15 dakikalık mesafededir. Hediyelik eşya dükkanları, restoranlar ve ayrıca dini yerleri gezebilirsiniz. Deniz için doğal olarak oluşturulmuş kumsal alanı yoktur. Denizin doldurulması neticesinde yapay kumsalları yaşayabilirsiniz. Bu gezileri en iyi zaman olarak gündüz saatlerinde yapabilmek çok daha yararlı olacaktır.

Ulaşım

Ada şeklinde bir şehir olmasından dolayı deniz ulaşımı gelişmiştir. Burada yaşayanlar ancak adanın denize ulaştığı yer açısından yaşayabilme ihtimali olduğundan genelde yaygın bir şekilde bu yerleri görebilirsiniz. 10.000 den fazla araç bulunmaktadır. 600 civarında taksi bulunmaktadır. Yağışlı havalarda dikkat edilmelidir. Taksi bulunması zorlaşmaktadır. Bununla beraber uygun fiyatlarda taksi hizmeti alınmaktadır. Sürat tekneleri kiralayarak bulunan adadan bir başka yere geçilebilir. Ayrıca bir adadan diğerine genel olarak sınır değişikliği yapılınca genel izin alınmalıdır.

İran Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey!

Alışveriş

Male’de bilinmesi gereken özellikle şehirde teknolojik ve yeni yerleşim yerlerinin gelişmesidir. Böylelikle yeni alışveriş merkezleri ve lüks alanları görmelisiniz. Şehre havaalanından geldikçe ve merkezi gördükçe gerekli sistemi yakından takip edebileceksiniz. Birçok yeni ürünlerin bulunduğu mağazalarda yakından takip edilmelidir. Bilinmektedir ki buralarda hediyelik eşya ve bu tip ürünler uygun fiyata bulunmaktadır. Ayrıca bu şehirde gerekli olan alışveriş alanlarının da merkez de olduğu ve gerek görülen alışverişin buradan yapılabileceği mümkündür.

Yeme İçme

Özellikle Asya yemek kültürü ile tanışmalısınız. Otantik ve besin zinciri olarak sağlıklı yiyeceklerin tadına burada bakılabilmektedir. Okyanus etkisinin ve deniz ürünlerinin sıklıkla kullanıldığı restoranlar tercih edilmelidir. Sıcak ve geleneksel yemeklerin fazlalığı göze çarpmaktadır. Bununla beraber Hindistan cevizi ve genel olarak patates kızartmasının fazla olduğu ve tadılması gerektiği bilinmelidir. Geleneksel balık çorbaları ve genel deniz ürünlerinin fazla olması okyanus avantajı nedeniyle sağlanmaktadır. Genel ziyaretler sonrası bu ürünlerin tadılması gereklidir. Otel ve restoranlarda ya da açık yerlerde domuz eti ve içki pek bulunmamakla beraber içki temin edilir. Bu alanlarda restoranlarda sipariş yöntemi ile içki siparişi vermelisiniz.

Konaklama

Burada iki farklı yapıda konaklama türünün olduğu bilinmelidir. Genel olarak bu iki türde konaklamalısınız. Bu konaklama türleri otel diğeri ise resort olarak bilinir. Bunlardan birini tercih etmelisiniz. Oteller genelde merkeze yakındır özellikle bu yönde her şeyi yakından takip etmek isteyenler otelleri seçebilirler. Kurulu bungalovlarr Maldivler’de en meşhur olan konaklama çeşididir farklılık isteyenler mutlaka bunları denemelidir. Resort seçimi yapılırken dikkat edilecek olan husus merkeze ve adalara genel uzaklık olmalıdır. Mutlaka yakın yerler tercih edilmelidir. Yoksa ulaşım açısından zorluk çekilebilir.

Gece Hayatı ve Eğlence

Burayı ziyaret edenler bilmelidir ki gece hayatı geleneksel dini nedenler ve genel inanışlar neticesinde çok fazla gelişmemiştir. Genel olarak gece kulübü ve alkol satış yerleri bulunmamakla beraber içki sipariş ile elde edilebilmektedir. Kafe ve restoranlar bu eksikliği kapatma alanıdır. Bunları mutlaka ziyaret edip gezmelisiniz. Saat olarak gece yarısından sonra 01:00 de bu alanlar kapanmaktadır. Mutlaka bu saatlere uyum sağlayın. Fakat genel olarak otellerde parti ve genel kutlama şenlikleri yapılmaktadır. Ziyarete gidenlerin bunları takip etmesi gerekmektedir.

Male gezisi mi planlıyorsun?

Male hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Male gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Male gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun. Size yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.