Malmo, Göteborg ve başkent Stockholm’den sonraki İsveç’in üçüncü büyük şehirdir.

Malmo, Göteborg ve başkent Stockholm’den sonraki İsveç’in üçüncü büyük şehirdir. İsveç’in güneyinde yer alan bir liman şehridir. Malmo, İsveç ve Danimarka’yı kara yoluyla birbirine bağlama özelliğine de sahiptir. Øresund Köprüsü ile Danimarka’yla İsveç’in bağlanmasını sağlayan proje, çok büyük bir hayalin gerçekleşmesini sağlamıştır. Malmo, 17. yüzyıla kadar Danimarka’nın bir şehri olmuştur ancak 17. yüzyılda yapılan bir antlaşma sonucunda İsveç’e bağlanmıştır. İsveç’in en güneyinde kalan bu şehirde gezilecek çok yer olduğunu söyleyebiliriz. Eski bir yerleşim olmasından dolayı tarihi dokusuyla etkileyici bir bölge olan eski yerleşim, Malmo Kalesi, şehir parkı Pildammsparken, ünlü meydanları ve modern mimariyi de sergileyen ve burgulu yapısıyla gökdelen mimarisinde yeni bir akıma ön ayak olmuş “Turning Torso” mutlaka gezilecek yerler listenizde olması gereken noktalardır. Turning Torso, 190 metre uzunluğunda bir gökdelendir ve bu gökdelen Kopenhag’dan da görülebilmektedir. Doğa parklarının ve yeşilin baskın olduğu Malmo gezilecek yerler turuna başladıktan sonra, gezerken fotoğraf çekmek doğal bir hareket halini alacaktır. Manzarası ve doğal güzellikleriyle bu şehir, gelen ziyaretçilerini büyülemek gibi bir etkiye sahiptir. Kuzey ülkelerine oranla biraz daha ılıman bir havaya sahip olan Malmo, belki de bu özelliği nedeniyle oldukça fazla göç alan bir şehirdir. Farklı dinlere mensup çok sayıda vatandaşı olan Malmo’de kiliselerin yanı sıra diğer dinlerin ibadethanelerini de görebilirsiniz.

En İyi Zaman

Gulf Stream sıcak su akıntısının şehre olan etkilerinden ve şehrin İsveç’in güneyinde bulunmasından dolayı, havası yağmurlu ve kapalı da olsa, Malmo’de hava durumu, kuzey ülkelerinin geneline oranla daha ılıman olma özelliğine sahiptir. Yağışlı olan hava yaz aylarında yağmur, kış aylarında ise kar olarak düşer. En sıcak geçen yaz mevsiminde, Temmuz ve Ağustos aylarında sıcaklıklar 22 santigrat derece civarında olur. Kış aylarında ise –1 santigrat derece civarında olur. Mevsimlerde çok büyük ısı farklılıkları olmadığı için Malmo aslında her mevsim ziyaret edilebilecek bir şehirdir. Ancak genel olarak bakacak olursak, turistlerin ziyaret için tercih ettikleri dönem, Mayıs ve Ağustos ayları arasındaki dönemdir.

Ulaşım

Malmo’de gezilecek yerler turu öncesinde, şehre ulaşımda Türkiye’den direkt uçuş bulunmamakla birlikte, en kısa sürede ulaşabilmek için Kopenhag’daki havalimanına inip buradan alt kısmı tren, üst kısmı da otomobil ve otobüsler için inşa edilmiş olan Øresund Köprüsünü kullanarak şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Ya da İsveç’teki Türkiye uçuşları olan bir havalimanına iniş yaparak, tren yolu aracılığıyla Malmo’ye ulaşabilirsiniz. Şehir içi ulaşıma bakacak olursak, araç ve bisiklet kiralamak oldukça yaygın olarak yapılmaktadır. Ayrıca, şehirdeki toplu taşımacılık da oldukça gelişmiştir. Toplu taşımacılığı kullanmak için yetişkin ve çocuklar için olmak üzere, ister iki günlük, isterseniz de üç günlük kartlar edinebilirsiniz.

İran Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey!

Alışveriş

Alışveriş yapmak için biraz pahalı olan Malmo’de çeşitlilik oldukça fazladır. Şehir merkezinde ziyaret edebileceğiniz çok sayıda alışveriş merkezi bulabilme şansına sahipsiniz. Bu alışveriş merkezlerindeki mağazaların yanı sıra eski yerleşim bölgesinde de alternatifler bulabilirsiniz. Hatta İsveç’in meşhur cam ürünlerini almak istiyorsanız, mutlaka eski yerleşime uğramalısınız. Çeşidin çok olduğu Malmo mutlaka sizin bütçenize uygun ve hoşunuza gidecek bir ürünle karşınıza çıkacaktır. Eğer alışveriş yapmayı düşünmeseniz bile en azından neler olduğuna bakmak için alışveriş merkezlerine uğrayabilir, özellikle de hava kötüyse en azından biraz ısınabilirsiniz.

Yeme İçme

Malmo’de mutfaklar zengin lezzetler barındırır. Özellikle Malmo’nun liman şehri olması sebebiyle deniz ürünleri konusunda çok çeşit bulabilirsiniz. Eğer deniz ürünlerini seviyorsanız, lezzetli ve tazecik deniz mahsullerinden tatmak sizin için çok keyifli olacaktır. Bölgede özellikle ringa balığı ve somon balığı ile yapılan yemeklere rastlamanız mümkün. Deniz ürünlerinin yanı sıra et ürünlerinin de karşınıza çıkacağı bu mutfakta genellikle tütsülenmiş et çeşitlerini yaygın olarak görebilirsiniz. Sebzelerle, Türk mutfağında olduğu gibi yemek çeşitleri yapılmasa da sunulan et ve deniz ürünlerinin yanında garnitür olarak mutlaka sebzeye rastlayacaksınız.

Konaklama

İsveç genelinde olduğu gibi Malmo’de gelir düzeyi yüksek bir şehirdir. Şehir yerleşim açısından beş farklı bölgeye ayrılmıştır ve bu bölgelerde azımsanamayacak sayıda konaklama imkanınız vardır. Norr, Vaster, Innerstaden, Öster ve Söder olarak anılan bu beş bölgede en yoğun konaklama imkanı merkezde bulunan Norr bölgesindedir. Oteller, apart oteller, hostel ve pansiyon tercihinize göre ödeyeceğiniz ücret değişiklik gösterecektir. İyi bir araştırma sonucunda uygun fiyatlı hosteller ya da apart oteller bulabilirsiniz ancak genel olarak konaklama için ayıracağınız günlük meblağın çok da düşük olmayacağını hesaba katmanızı öneririz.

Gece Hayatı ve Eğlence

Her ne kadar pahalı olsa da Malmo’de gece hayatı oldukça renkli ve eğlencelidir. Pek çok bar, pub ve gece kulübüne rastlayabilirsiniz ancak bu mekanların giriş fiyatları oldukça yüksektir. Giriş fiyatlarının yanı sıra alacağınız alkollü içkilerin de fiyatları el yakacak kadar yüksektir. Her gece dışarı çıkmasanız da en azından bir geceliğine bütçenizi ayarlayarak bu eğlenceli ve renkli gece hayatını tecrübe etmelisiniz. Malmo şehri İsveç’in genelinde olduğu gibi pahalı bir şehir olduğu için zaten gezinizin bütçesini de bu gerçeğe göre ayarlamak sizi zor anlar yaşamaktan kurtaracaktır.

Malmo gezisi mi planlıyorsun?

Malmo hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Malmo gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Malmo gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun. Size yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.