Brezilya’nın kuzeyinde bulanan bir kent olan Manaus, Amazonas eyaletinin merkezidir.

Brezilya’nın kuzeyinde bulanan bir kent olan Manaus, Amazonas eyaletinin merkezidir. Rio Negro Nehri ve Solimoeş Nehri’nin kıyısında, bu ırmakların kavuşup Amazon Nehri’ni oluşturduğu mevkinin çok yakınında bulunan Manaus, 2014 yılında FIFA Dünya Kupasının bazı maçlarına ev sahipliği yapan kenttir. Manaus, Kuzey Brezilya’nın merkezi durumdadır. Kent aynı zamanda Amazonas eyaletinin başkentidir. Şehirde çok uzun bir dönem karayolu ulaşım bağlantısı olmamıştır. Bu nedenle şehrin hem doğası hem de kültürel yapısı korunmuştur.  Bu nedenle, Manaus Amerika yerlisi Brezilyalıları ve bunların kabilelerinin günlük yaşamları ve kültürü korunmuştur. Manaus’un Amazon yağmur ormanına yakın olması ve şehirde birçok doğa parkının bulunmasından ötürü bir çok vahşi hayvan ve bitkiler gayet çok türde ve çok yaygın olarak bulunmakta. Ayrıca  bu kent ve civarında bulunan değişik türde bitki, ağaç, böcek, kuş, balık türleri dünyanın bir çok bölgesinde bulunmaz. Sadece bölgeye özgü hayvan ve bitki türlerine ev sahipliği yapmaktadır.  Örneğin, dünya üzerinde soyu tükenmekte olan primat türlerinden olan Pied Tamarın adlı canlı Manaus şehrinde ve etrafında çok fazla sayıda koruma altında yaşıyor. Manaus, 1.8 milyon nüfusa sahiptir. Brezilya’nın en kalabalık şehirlerinden biri olan kent, Rio de Janeiro Negro ve Solimoes nehirlerine ev sahiplği yapmaktadır. En çok turist çeken bölge olan bu iki nehirden Rio Negro Nehri ile kahverengi su akıtırken Solimos nehrinden beyaz su akıyor. Bu iki nehir bir noktada birleşiyor ve kilometrelerce birbirine hiç karışmadan iki ayrı renk olarak akıyor. Bu nedenle merak uyandırmakta ve turistlerin uğrak yeri olmakta. Nehir üzerinde feribotlar ile turistik geziler düzenleniyor. Dünyadaki en büyük ve en yoğun yağmur ormanları olan Amazon yağmur ormanları bu bölgede bulunmakta ve turist akınına uğramaktadır. Şehir de görmeniz gereken diğer noktalardan biri de Amazon Opera binası ve Rio Negro Sarayı’dır. Bunlar mutlaka Manaus’ta görülecek yerler listenizde yer almalıdır.

En İyi Zaman

Manaus’ta sadece iki mevsim bulunmaktadır. Yaz mevsimi ve kış mevsimidir. Yaz ayları yüksek sıcaklıkta ve kurak geçmektedir. Sıcaklık 40 dereceye kadar yükselir ve Eylül kasım ayları yaz aylarıdır. Bu ayları tercih etmenizi hiç önermeyiz. Kış ayı da bizim ülkemizde olduğu gibi soğuk geçmez. Bu dönemde sık sık yağmurlar görülür. Sonuç olarak bu Manaus için en iyi zaman “Ağustos” ayıdır. Bu dönemde; ormanlar, akarsular, şelaleler ve nehir plajları gezebilmeniz ve keyfini çıkarabilmeniz için en uygun zamandır.

Ulaşım

Dünyanın en büyük yağmur ormanlarının şehir merkezinde olması nedeniyle, Manaus’ta ulaşım sadece hava yolu ve deniz yolu ile yapılmaktadır. Brrezilya’nın Sao Paulo şehrinden buraya ulaşmak için 4 saatlik uçuş yapmak gerekiyor. “Edoardo Gomes” isimli Havaalanı şehir merkezine 14 km uzaklıktadır. Ulusal ve uluslararası havayolu bağlantıları ve sürekli iyileşme gösteren otelciliği sayesinde kentin turizmi de gelişmiştir. Çeşitli kara yolları ve nehir üzerinde kısa seyahatlerle Amazon ormanlarını görmek için çok sayıda turist geliyor. Turistik feribotlar ve krūvazör gemileri ile nehir üzerinde turistik geziler yapıyor.

Alışveriş

Şehir Merkezi’nde bulunan Amazon Gallery yöreye özgü bir şeyler satın almak için en ideal yerdir. Burada yerli kabilelerin el emeği ürünleri satılıyor. Manaus’da alışveriş konusunda en iyi yerler Amazon Gallery ve Rua Costa Azevedo bölgesinde bulunuyor. Bunun dışında “Mercado Adolfo Lisboa Belediye Pazarı” alışveriş meraklıların mutlaka uğraması gereken bir yer. Yöreye özgü her şeyi burada bulabilirsiniz. Balık, meyve, sebze, baharat ve Amazon otantik gıdaları bulup satın alabilirsiniz. Amazon yerlileri el sanatları ürünleri yapmaktadır. Aksesuarlar, tekstil, süs eşyaları, sepetler, seramikler ve renkli birçok tür el sanatı ürünlerini satın alabilirsiniz. Bunları şehrin merkezindeki meydanlarda kolayca bulabilirsiniz.

Yeme İçme

Herkesin tahmin edebileceği gibi, şehirin yemek kültüründe balık bulunuyor. Bölgede Amazon balıkları servis ediliyor ve 2000 farklı balık çeşidi bulunuyor ve bu balıkların hepsi pişirilerek servis ediliyor. Manaus, şehir merkezinde yemek yemek için çok güzel restoranlar bulunuyor. Yemeklerde genellikle zencefil ve yoğun baharat kullanılıyor. Turistler için hazırlanan “Gisela Tacaca” mutlaka tadılması gereken bir lezzet. Siz de mutlaka denemelisiniz. Diğer yerel yemekleri arasında, “Uarini un” ve “Guarana” bulunmaktadır. Ancak önerimiz Amazon balıklarının tadına bakmanız yönünde.

Konaklama

Manaus’da konaklama imkanları çok fazladır. Çok sayıda otel Rio Negro nehrinin sol yakasında toplanmıştır. En uygun fiyatlı oteller ve pansiyonlar ise, Joaquim Nabuco Caddesi’nde bulunmaktadır. Ancak bu bölge geç saatlerde tehlikeli olabilecek bir caddedir. Bu nedenle tercih ederseniz dikkatli olmalısınız. Orta seviyede bir otel arıyorsanız, Rua Ramos Ferreira Caddesi daha uygundur. İrraduba ise Yağmur Ormanlarının hemen yanındadır.

Gece Hayatı ve Eğlence

Şehirde “Mayıs” ayında gerçekleştirilen, opera festivali ve ülkenin çeşitli yerlerinden gelen klasik müzik orkestraları ile renkli bir festival gerçekleştiriliyor. Bunun dışında Manaus, renkli ve eğlenceli bir gece hayatına sahiptir. Barlar, Teatro Amazons çevresinde toplanmıştır. Bar Do Armando en ünlü barıdır. Ayrıca bütün barlar Havaalanı yolu üzerine uzanmıştır. Parao do Alemao ünlü bir mekandır. Rock konserleri meşhurdur. Sabahın ilk ışıklarına kadar devam eden gece hayatında eğlenceli saatler geçirebilirsiniz.

Manaus gezisi mi planlıyorsun?

Manaus hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Manaus gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Manaus gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.