İngiltere’nin kültürel ve ekonomik açıdan en dikkat çeken şehirlerinden biri olan Manchester, ülkenin kuzey batı tarafında bulunur.

İngiltere’nin kültürel ve ekonomik açıdan en dikkat çeken şehirlerinden biri olan Manchester, ülkenin kuzey batı tarafında bulunur. Irwell Nehri’nde bulunan nadide şehirlerden biridir. Büyük Britanya adasının göz alıcı ve çok sayıda gezilip görülmesi gereken yeri olan şehirlerdendir. Her köşesinde İngiliz kültürünün izlerini görmeniz mümkün. Buraya gitmeden önce para biriminin Paund Sterlin olduğunu bilmekte yarar var. Resmi dili İngilizce olması nedeniyle gitmeden işe yarayacak birkaç kelime öğrenin. Ülkemiz ile arasında saat farkı yaklaşık olarak 2 saattir. Manchester, 1853 yılında hızlı gelişim göstererek şehir statüsüne ulaşmayı başarmıştır. Birleşik Krallık içinde Komünizm ve Kapitalizm akımlarının başlangıç noktasıdır. Nüfusu oldukça yüksek olan bu şehir, ülke genelinin en kalabalık 6. şehri konumundadır. Bir Beta Dünya şehridir ve ülkenin gelişmişlik açısından 3. sırasında bulunur. Yani bu şehre gittiğinizde sizi oldukça modern ve gelişmiş bir dünya kenti bekler. Şehirde sizi bekleyen güzellikleri mutlaka değerlendirin. Sayıları oldukça fazla olan gezilip görülmesi gereken mekanlara uğramaya çalışın ve gezinizi mümkünse tek bir güne sığdırmaya çalışmayın. Zaten tek bir güne sığdırırsanız, hevesiniz kursağınızda kalır. Şehrin mimari, kültürel, bilimsel, müzikal ve sosyal özellikleri hayranlık uyandıracak derecededir. Manchester Üniversitesi, Manchester Metropolian Üniversitesi ve Kraliyet Northern Müzik Koleji şehirde eğitimin kalbinin attığı yerlerdir. Manchester’da gezilecek yerler son derece fazladır.

En İyi Zaman

Manchester İngiltere içinde yağışlı ve kasvetli havaların çok sık görüldüğü bir yerdir. Yaz mevsimi İngiltere’nin bu muazzam güzellikteki şehrini gezmek için en ideal mevsimdir. Fakat buranın tipik bir İngiltere kenti olduğunu, bu sebep ile de her an bir yağmurun başlayabileceğini unutmayın. Giderken bunu göz önünde bulundurmanız ve her türlü ihtimale karşı hazırlıklı olmanızda yarar var. Yaz mevsiminde bile sürpriz yağışların olduğu bu şehre, kış mevsiminde gidildiğinde hazırlıklı olmak gerekir. Manchester’da en iyi zaman diyeceğimiz ay veya mevsimler bile size bolca yağış vaat edecektir.

Ulaşım

Manchester’da ulaşım oldukça gelişmiş olup rahat bir şekilde sağlanır. Şehirde 3 hattan oluşan ücretsiz otobüs hatları vardır. Gezmek için dışarıdan gelen biri için bu hatlar son derece idealdir. Bunlardan birincisi Çin mahallesi, John Dalton Street, Marks Spencer ve Cross Street gibi güzergahlardan geçer. İkinci hat ise Deansgate, Oxford Road Station, Bilim ve Endüstri müzesi gibi önemli yerler üzerinden geçer. Ücretsiz hatların sonuncusu Portan Street, Chapel Street, Albert Square ve Gay Village gibi yerlerden geçerek ilk güzergahına döner. Tramvay ve otobüs hatları şehir içi ulaşım için idealdir.

Alışveriş

Markt Street, İngiltere’nin Manchester adlı şehrinin alışveriş kalbidir. Bu yüzden buraya mutlaka uğrayın. Trafiğe kapalı bir alan olması, işinizi kolaylaştırır. Sizi burada cadde boyunca çeşitli alanlarda hizmet veren mağazalar bekler. Giyim ve teknoloji mağazalarına mutlaka girin. Primark ucuz ve keyifli alışverişin adresi konumundadır. Megastore ve Old Traford hediyelik ürünler satın almak için ideal yerlerdir. Şehirde bunların yanı sıra lüks ve konforlu alışveriş merkezleri bulunur. Bunlara Harvey Nichols, Arndale Alışveriş Merkezi ve Lowry Outlet Alışveriş Merkezi örnekleri verilir. Buralardan İngiliz kültürüne ait ve size iyi hatıralar katacak eşyalar alın.

Yeme İçme

Bu şehirde sizi tipik bir İngiliz mutfağı karşılar. Ağır ve gösterişli olmasa da bu mutfak kültüründen güzel seçenekler bulunur. Çok sayıda lüks ve nezih hizmet sağlayan restoran bulmak mümkün. Bunlarda en çok göreceğiniz menülerden biri, Fish Cips olur. Bu yemek İngiliz yemekleri arasında oldukça tipiktir. Çok sayıda fast food tarzı menüler bulunan restoranlar görürsünüz. Buralardan damak zevkinize uygun çeşitleri seçin. Aynı zamanda bu şehirde Çin, Japon, İtalyan ve Fransız mutfağı tadında restoranlar bulunduğunu aklınızdan çıkarmayın. İngiltere şehrine gidip Japon yemekleri yemek ayrı bir havalı olur.

Konaklama

Yıl boyu turist ağırlayan bu şehirde konaklama sorunu yaşanmaz. Sayısız otel ve pansiyon hizmet halindedir. Paranız çok ise lüks hizmet sunan İngiliz otellerine gidin. Citi Place, The Merchants Hotels, Premier Inn Manchester City Centre bunların en gözde örnekleri arasında yer alır. Sakin ve huzurlu bir yerde konaklamak istiyorsanız, kuzeybatı kısmındaki Castlefield otellerine gidin. Gezilecek yerlere yakın olsun diye şehir merkezinde kalmak isteyenler, Piccadilly bölgesi otellerini tercih etsin. Eğlence merkezleri bol ve gece hayatı yoğun yerde konaklamak isterseniz de Northern Quarter iyi seçim olur.

Gece Hayatı ve Eğlence

The Mint Lounge, Artisan, Lawn Club ve Soup Kitchen gibi popüler mekanlar eğlence hayatı severler için iyi seçenekler olur. İngiltere’nin bu meşhur şehri, gece hayatının oldukça hareketli şekilde geçtiği bir şehirdir. Bu yüzden bu şehirde sıkılmak aklınızın ucundan bile geçmesin. Barlar, canlı müzik mekanları ve büyüklü küçüklü eğlence yerleri sayısı oldukça fazladır. Ülke genelinde olduğu gibi bu şehirde de pub kültürü hakimdir. Manchester gece hayatı için Printswork ve Deansgate ideal olur. Burada eğlence merkezleri günlük hayatın herhangi bir figürü niteliğindedir. Yani Manchester sokakları size doyasıya eğlence ve doyumsuz zevkler tattırır.

Manchester gezisi mi planlıyorsun?

Manchester hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Manchester gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Manchester gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.