Filipinler’in başkenti Manila oldukça kalabalık bir şehir ve bu özelliği ile dünyanın sayılı başkentleri arasında yer almaktadır.

Filipinler’in başkenti Manila oldukça kalabalık bir şehir ve bu özelliği ile dünyanın sayılı başkentleri arasında yer almaktadır. Türkiye üzerinden direkt olarak Manila’ya uçmak mümkün ve Hong Kong aktarması iyi bir alternatif. Ancak, ikisinde de toplam süre bakımından oldukça uzun bir yolculuğu göze almak lazım Manila için. Filipinler tarihi bakımından eskilere M.Ö yıllara kadar uzanan bir geçmişe sahiptir. Filipinler’in ve dolaysıyla Manila’nın keşfi Macellan’a dayanır. Keşif için Mactan Adasına ulaşan Macellan burada yerlilerin lideri tarafından öldürülünce İspanya Kralı 2. Philip tarafından buranın ele geçirilme süreci başlatılır. Ülkenin adı kralın adından gelmektedir. İspanyollar adaya geldiklerinde ilk Cebu da koloni hareketleri başlasa da kısa süre sonra Manila bu işin merkezi olur. İspanyolların istilasından evvel bölgede Müslümanların yaşadığı ve Raha Süleyman liderliğinde bu istila sonrasında adanın güneyine çekildiği bilinmektedir. Manila gezilecek yerler arasında Intramuros Kalesi ve bölgesi oldukça önemlidir. İspanyollar tarafından yapılan bu çıkarma tabi ki sadece yönetim ve toprak egemenliğiyle bitmemiştir. Din adına da yürütülen misyonerlik faaliyetleri ile de Hristiyan bir toplum oluşturma çabaları da hız kazanmıştır. Bugünkü Filipinler’e gelinen tarihi geçmiş kısaca böyledir. 1571 yılında İspanyolların ganimetlerini sakladıkları Intramuros Kalesi mutlaka gezilmelidir. Manila aynı zamanda büyük depremlerin yaşandığı bir kuşakta yer alıyor.

En İyi Zaman

Manila Pasifik Okyanusu içinde Filipinler’i oluşturan adaların en büyüğü Luzon da yer alır. Luzon özellikle 2. Dünya Savaşı esnasında maruz kaldığı Japon bombardımanından büyük zarar görmüştür. Manila seyahatiniz için de iklim konusu bu lokasyonlar için en önemli konu olması hasebiyle son derece belirleyici olacaktır. Okyanus konumu, tropikal iklimi nedeni ile yağışların olmadığı dönem sadece Aralık–Mayıs arası dönemdir. Manila seyahat planı yapmanız için bu durumu mutlaka göz önüne alınız. Bir ipucu da, sıcaklıkların yıl boyu ortalama 30 dereceyi aşmadığıdır.

Ulaşım

Manila ulaşım için Türk Hava Yolları 13 saat süren direkt bir uçuş imkanı sunarken, birçok aktarmayı kullanmak mümkün. Ülkemizden veya başka şehirlerden Manila’ya aktarma seçenekleri uygun fiyatları ile cazip gelse de süre oldukça uzayabilir. Yine de değerlendirmeye almalısınız. Manila şehir içinde oldukça yaygın ve gelişmiş bir ulaşım ağı ile sizi karşılamasa da gideceğiniz her yere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Otobüs, tren, taksi gibi araçlar ile yolculuk yapabilirsiniz. Tren oldukça yaygındır ve üç renk ile hatlar ayrılmıştır. Sarı, mavi ve mor hatlar farklı yerlere sizi ulaştırır.

Alışveriş

Alışveriş konusunda hiç sıkıntı çekmeyeceğiniz bir yerdir Manila. Oldukça fazla sayıda Manila’da alışveriş imkanı veren yer mevcuttur. En büyüğü Mall of Asia hem en büyüğü hem de eğlence merkezi bakımından en önemlisidir. Çoğunlukla bu tip yerler Metro Manila bölgesinde toplanır. Metro Manila Bölgesi dünya için de önemli bir yerdir. Dünyadaki en büyük ticaret bölgesi listesinde ilk on da yer alır. Bunun dışında daha makul fiyatlı ve Filipinler’e özgü birçok şeyin satıldığı Divisoria da mutlaka gitmeniz gereken bir alışveriş merkezi olarak Manila Seyahati planlarınızda yer almalıdır.

Yeme İçme

Filipinler mutfağı oldukça karma bir mutfaktır. Birçok ülkenin etkisinde kalmıştır. En önemlileri İspanyol ve Çin mutfağıdır. Deniz ürünleri bakımından oldukça zengin olan şehir ve ülkenin mutfağında bu konuda yok yok dense yeridir. Manila da yerli halk da turistler de deniz ürünleri konusunda her zaman oldukça şanslı tüketicilerdir. Yılın her dönemi taze ürünler bulmaları mümkün olmaktadır. Mutfağın diğer et çeşitlerinin başında domuz eti gelir. Sebze grubu fasulye ve patates ile temsil edilirken, Manila egzotik meyveler de tüm çeşitleri hatta daha fazlası ile yer alır.

Konaklama

Manila Konaklama alternatifleri açısından sizi çok uzun bir liste ile karşılayan yerlerden biri. 500 e yakın irili ufaklı farklı tarzlarda Manila konaklama imkanları seçim yapmanızı zorlaştırsa da, seçimlerinizi daraltmak adına merkez veya merkeze yakın uygun fiyatlara bakmanız gerekir. En lüks ve pahalı konaklama yerleri ticaretin merkezi Makati bölgesinde yer alırken yine Metro Manila bölgesi de ondan aşağı kalmayan tesisleri ile şehrin merkezinde konaklama alternatifi sunuyor. Oldukça standart bir konaklama imkanı bütçeniz var ise BM Meydanı ve Paco Parkı bölgesinde yoğunlaşmalısınız.

Gece Hayatı ve Eğlence

Şehir merkezi yani Metro Manila bölgesi eğlencenin ve Manila Gece Hayatı mekanlarının kalbidir. Oldukça geç saatlere kadar süren bir gece hayatına sahip olan Manila da pek çok lüks restoran ve bilinen gece hayatı eğlence merkezleri şehir merkezinde konumlanmış olsa da, Makati bölgesi de çok sayıda dans gösterisi ve dans etme imkanı sağlayan mekanlara sahiptir. Manila seyahatinizde böylesi bir eğlence anlayışı ile farklı ve keyifli saatler yaşamak istiyorsanız Manila şehrindeki Plato, Rooftop, Hobbit House vb. mekanlar sizin için iyi birer seçim olacaktır.

Manila gezisi mi planlıyorsun?

Manila hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Manila gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Manila gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.