Marakeş şehri ülkenin ilk başkenti olma özelliğine sahiptir.

Marakeş şehri Fas’ın orta kısmında bulunmaktadır. Marakeş şehri ayrıca ülkenin ilk başkenti olma özelliğine de sahip. Marakeş Arapçada (Kırmızı Şehir) olarak biliniyor. Berberi dilinde ise (Tanrının Ülkesi) olarak bilinmekte. Marakeş’de son sayımlara göre 1.036.500 kişi yaşamakta. Marakeş şehrinde çöl iklimi hakimdir. Yazları çok sıcak ve kurak kışları ise ılık geçmekte. Marakeş’de ayrıca ilkbaharda kum fırtınaları oluşuyor. Marakeş’i ziyaret etmek istediğinizde en güzel mevsim sonbahardır. Böylelikle daha rahat bir şekilde gezinizi tamamlayabilirsiniz. Marakeş’e doğrudan uçuş bulunmuyor. Bundan dolayı aktarmalı olarak Marakeş’e ulaşabilirsiniz. Aktarmalı olarak 5 saat 30 dakika da Marakeş’de olursunuz. Marakeş’de gezebileceğiniz bir çok yer bulunuyor. Çarşıları, sarayları, medreseleri, hamamı, müzesi ve bahçeleri ile gezilmeye değer bir yerdir. Marakeş’de hayat sabah, öğle ve akşam her anıyla başka güzel. Her gün farklı bir eğlence her gün farklı gezilecek yer. Ayrıca Marakeş’de konaklayabileceğiniz birçok yer var. En lüks otelinden en uygun fiyatlı otele kadar burada konaklama şansınız var. Marakeş’de her eğlence tarzına hitap eden bir yer bulmak mümkün. Doğal parkları ve çarşılarını gezerek hem doğadan güzel bir nefes almış olursunuz hem de alacağınız hediyelerle sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz. Marakeş’de yaşamak çok güzel olacaktır. Yapabileceğiniz o kadar çok şey var ki.

En İyi Zaman

Marakeş’de zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacaksınız. Gezilecek o kadar çok yer var ki. En başta gezmeniz gereken yerler arasında Jemaa el Fna (şehir meydanı) geliyor. Sonrasında sarayları, medrese, bahçe ve müzeleri gezerek zamanı en iyi şekilde geçirebilirsiniz. Şehirde mutlaka görmeniz gereken yerler ise; Menara Bahçeleri, Palmiye Koruluğu, El Badi Sarayı’dır. Marakeş’de gezilecek birçok yer var. Size sadece gezilecek bu yerleri planlama yaparak gezmek kalıyor. Marakeş’de Jardin Majorelle bahçesinde çok güzel bir vakit geçirebilirsiniz. Les Bains de Marrakech’de masaj yaptırarak şehrin en güzel spa merkezinde kendinizi rahatlatabilirsiniz.

Ulaşım

Marakeş’e ulaşım biraz zor olmakta. Marakeş’e direk uçuş bulunmamakta. Bunun için aktarmalı olarak ulaşabilirsiniz. Aktarmalı olarak Kazablanka’da bulunan Mohammed V. Havaalanına gidebilir oradan da Marakeş’e gelebilirsiniz. Kazablaka ile Marakeş arası 226 km. Marakeş’e özel transfer araçları ile veya tren yolculuğu ile ulaşabilirsiniz. Özel transfer araçları tren yolculuğuna göre daha pahalı olmakta. Tren yolculuğunda en pahalı bilet bile 50 Tl. Bu yüzden özel transfer araçlarını çok fazla tercih eden olmamakta. Marakeş’de toplu taşıma araçları ve taksiler ile gideceğiniz yere ulaşım sağlayabilirsiniz. Halk genelde toplu taşıma araçlarını tercih ediyor.

İran Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey!

Alışveriş

Marakeş’de alışveriş hem çok zevkli hem de çok uygundur. Çünkü Marakeş’de Fas’ın en büyük geleneksel pazarı olan Souk bulunmakta. Burada aradığınız her ürünü rahatlıkla bulabilirsiniz. Afrika’nın dört bir tarafından gelen bütün ürünler bu pazar da satılmakta. Alışverişinizi çok rahat bir şekilde bu pazarlarda yapabilirsiniz. Yalnız unutmamanız gereken bir şey bulunmakta. O da alışverişlerinizde pazarlık yapmak. Fas’da bulunan bütün şehirlerde olduğu gibi Marakeş’de de alışveriş yaparken pazarlık mutlaka yapılmalı. Çünkü bu pazarlıklar halk için önemlidir.

Yeme İçme

Marakeş’de Fas mutfağını göreceksiniz. Çeşnileri ile çeşitli birçok yemek bulunmakta. Marakeş’de daha çok taze ve kuru meyveler yemekler de kullanılmakta. Burada özellikle et, balık ve sebze yemekleri en çok tercih edilen ve yapılan yemeklerdir. En önemli yemeklerinden biri (pastille) dır. Pastilla baklava hamuru ile yapılan bir çeşit tatlı ve tuzlu börektir. Marakeş mutfağında pek fazla zorlanmayacaksınız. En çok kullanılan et kuzu eti, koyun, tavuk ve güvercin etidir. Yemeklere en güzel tadı veren ise kullandıkları çeşitli baharatlar. Bu baharatlar ile yapılan yemekler harika bir tat almakta.

Konaklama

Marakeş’de konaklayabileceğiniz bir çok otel bulunmakta. Bunların içinde lüks olanları ve uygun fiyatlı olanları da bulunmakta. Marakeş’de konaklayabileceğiniz otellere gelince; Riad Charai Suites & Spa, Riad Bahja, Dar El Qadi, Riad Slima, Rainbow Marrakech, Amour d’Auberge, Riad Farnatchi, Ryad Amiran, Riad Zarka vs. birçok otel. Hem merkeze yakın hem de uygun olmasını isterseniz Casa Taos, Riad Hikaya’yı tercih edebilirsiniz. Sadece uygun fiyatlı olması sizin için yeterli olacaksa Riad Dahir, Les Suites de Marrakech-1, Riad Habiba otellerini deneyebilirsiniz. Gezebileceğiniz yerlere yakın olan otelleri tercih ederek siz de rahat bir tatil geçirmiş olursunuz.

Gece Hayatı ve Eğlence

Marakeş’de gece hayatı çok renkli ve ünlüdür. Burada her eğlence tarzına hitap eden yerler bulabilirsiniz. Ayrıca tiyatro gösterileri ve konserlere de katılarak gece hayatının tadını çıkartabilirsiniz. Gece hayatını en güzel yaşayacağınız yer Jeema el Fna meydanıdır. Bu meydan da canlı performans sergileyen sanatçılar, kafeler ve yan yana sıralanmış yiyecek tezgahları ile çok canlı ve eğlenceli ortamlarda eğlenebilirsiniz. Marakeş’de ki en iyi bar ve gece kulüpleri Gueliz’dedir. Barlarda ve gece kulüplerine herhangi bir kıyafet zorunluluğu bulunmamakta. Marakeş’de hem gece hem de gündüz çok eğleneceksiniz.

Marakeş gezisi mi planlıyorsun?

Marakeş hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Marakeş gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Marakeş gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun. Size yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.