Slovenya’nın kuzeydoğusunda bulunan Maribor, Avusturya’nın Graz kentine 50 km uzaklıktadır.

Slovenya’nın kuzeydoğusunda bulunan Maribor, Avusturya’nın Graz kentine 50 km uzaklıktadır dolayısıyla hem kültürel hem de iklimsel olarak Avusturya ile ortak noktaları bulunmaktadır. Doğu Avrupa mimarisinin en belirgin özelliklerini Maribor şehrinin şehir meydanlarında, Arnavut kaldırımlı sokaklarında, sokak çeşmelerinde, kiliselerinde çok net bir şekilde görebilirsiniz. 150 bin nüfusu olmasına rağmen Slovenya’nın ikinci büyük şehri olma unvanını taşımaktadır. Slovenya’nın incisi Maribor’da yaz ayları sıcaklık 2 santigrat derece ile 17 santigrat derece arasında değişmekte, kış aylarında ise -2 santigrat derece ile 6 santigrat derece arasında değişmektedir. Maalesef ki Maribor’a Türkiye’den direkt uçuş bulunmamaktadır dolayısıyla Maribor’a ulaşabilmek için önce hava yoluyla Ljubljana’ya ulaşmalı ve buradan da karayoluyla Maribor’a geçiş yapmalısınız. Karayollarından yapacağınız geçiş için tren, otobüs ya da taksi tutabilirsiniz bütçenize uygun olarak. Söylemeden geçmemeliyiz ki üzüm bağları, şarap imalathaneleri ve şaraplarıyla oldukça ünlü olan Maribor’da eşsiz şarap tatma deneyimleri yaşayabilirsiniz. Şehrin ortasından geçen Drava Nehri’nde yapacağınız gezintiler, Franciscan Kilisesi, Maribor Kalesi, Maribor Müzesi, Old Vine House’da edineceğiniz şarap deneyimi, Main Square ve Castle Square meydanındaki yürüyüşlerle kültür dolu bir gezi deneyimleme şansınız olacaktır. Yaz aylarında oldukça yağış almasına rağmen ilkbahar yaz aylarında bir gezi planlamanız Maribor’a sizin için unutulmaz bir deneyim olacaktır.

En İyi Zaman

Yaz aylarında bile sık sık yağış alan bir iklime sahip olan Maribor’da yaz aylarının bile 2 santigrat derece ile 17 santigrat derece arasında değiştiğini düşündüğünüzde Maribor’a seyahat etmek için seçeceğiniz zaman diliminin ilkbahar yaz aylarında olmaması gerektiğini düşünebilirsiniz. Fakat ilkbahar ve yaz aylarında yağan yağmur kış aylarına oranla az olduğundan ve bu yağmur miktarı sizi seyahat takviminizden geri bırakmayacağı için minik bir şemsiye ve ince bir yağmurluğu bavulunuza ekleyip seyahate öyle başlamak isteyebilirsiniz.

Ulaşım

Maribor’da şehir Drava Nehri tarafından ikiye ayrılmış durumdadır ve şehir ufak olduğu için Drava Nehri’nin bir tarafındayken dilediğiniz yere yürüyerek gidebilme şansınız bulunmaktadır ve şehrin bir ucundan diğer ucuna yürüyerek yaklaşık 25 dakikada ulaşabilirsiniz. Ayrıca ulaşımınızı otobüs veya taksiyle de sağlayabilirsiniz fakat söylemeliyiz ki taksi tarifeleri Türkiye’deki gibi değil duraktan durağa fiyatlar değiştiği için aynı mesafeye farklı duraklardan farklı ücretlerde gidebilirsiniz. Kaldı ki yoldan taksi çevirme gibi bir durumunuzda söz konusu olmayacaktır taksiye binebilmek için mutlaka bir taksi durağına gidip taksiye binmelisiniz.

Alışveriş

Europark Maribor ve City Maribor en büyük alışveriş merkezlerinden fakat yapmak istediğiniz alışveriş ister giyim ister hediyelik olsun Arnavut kaldırımlı sokaklarda bulunan minik butiklerden, Main Square ve Castle Square meydanındaki dükkânlardan, pazarlardan ya da panayırlardan yapabilirsiniz. Söylemeliyiz ki Maribor her ne kadar ufak bir şehir olsa da burada özellikle giyim Türkiye’ye kıyasla daha pahalı fakat Avrupa geneline göre daha ekonomik kalmakta. Eğer çok acil bir ihtiyacınız olan durumda değilseniz şehri ve alışveriş imkanınız olan mekanları biraz gezdikten sonra alışverişe başlamanızı tavsiye ederiz.

Yeme İçme

Slovenya’nın incisi Maribor’un kendine özel yemek listesi kabarık desek sizi yanlış yönlendirmiş oluruz fakat hemen her yemeklerinde domuz eti kullandıklarını söylemeliyiz ki eğer vejetaryenseniz veya domuz eti yememekte ısrarlıysanız sipariş ettiğiniz yemeğin içeriği hakkında garsonunuza aklınızdaki tüm soruları sormalısınız deriz. Dahası eğer domuz eti yememe durumunuzu tamamen garanti altına almak istiyorsanız Türkiye’den de aşina olduğunuz fast food restoranlarını tercih etmelisiniz. Son olarak demeliyiz ki burada yemek ve içmek oldukça ucuz dolayısıyla eğer domuz eti yemek sizin için o kadar problem değilse tavsiyemiz, deneyebildiğiniz kadar yemek deneyimlemeniz yönünde olacaktır.

Konaklama

Hotel Tabor, Hotel City Maribor, Best Western Plus Hotel Piramida, Hotel Lent, Hotel Orel ve Habakuk Wellness Hotel konaklama için tercih edebileceğiniz eşsiz konaklama mekânlarındandır. Fiyatları 140 TL ile 270 TL arasında değişmekte olan bu hotellerde cebinize uygun olanı tercih edebilir ve bu tercihten dolayı da lüks ve konfor beklentinizi ödeyeceğiniz ücrete göre ayarlayabilirsiniz. Bu hosteller hem şehir merkezinde yer alan hem uygun fiyatlı hem de fiyatına göre oldukça konforlu konaklama merkezleridir. Şehir merkezinde kalmak ulaşım probleminizi de çözeceğinden kesinlikle tatil planından önce bu otelleri bir düşünün deriz.

Gece Hayatı ve Eğlence

Luft Bar, Rooster Lent ve Biljard Klub Gomes gece hayatı için tercih edeceğiniz mekânlardan olabilir. Elbette ki bu minik ve şirin şehirde çılgın partilerle dolu gece hayatı deneyiminiz olacak desek abartmış oluruz fakat samimi insanları ve kaliteli ama bir o kadar da ucuz içki menüsü sizi kesinlikle cezbedecektir. Birçok bar ve benzeri mekanda bilardo ve dart oynama imkanınızın olması tatile çıktığınız arkadaş grubunuzla ya da gecelik düzenlenen turnuvalarda tanışacağınız insanlarla eğlencenin tadını çıkarma şansı sunmaktadır. Şimdiden iyi tatiller dileriz.

Maribor gezisi mi planlıyorsun?

Maribor hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Maribor gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Maribor gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.