Fransa içindeki en eski kent olan Marsilya, görülmeye değerdir.

Fransa içindeki en eski kent olan Marsilya, görülmeye değerdir. Foçalı Greklerin kurduğu bu kent, şimdilerde Fransa’nın güzelliği ile büyüleyen kentlerinden. Tüm Akdeniz’in en büyük ticari limanı bu şehirde. Haliyle kentin gelirinde limanın yeri çok büyüktür. Şehirde farklı etnik gruplar dikkat çeker. Resmi dili Fransızca olmak ile birlikte, bu şehrin para birimi de Euro’dur. Çocukla gezmeye müsait olan kent, ailecek gidilecek eşsiz bir yer. Bu şehri gezmek için ihtiyacınız olan yaklaşık gün sayısı 2’dir, bunun yanı sıra bu şehirde ne kadar çok kalınırsa o kadar çok keyifli vakit geçer. Zaten güzelliğine kısa sürede kapılmak mümkün ve bu şehirden çıkmayı kimse istemez. 57 km sahil boyu ile takdire şayan bir yer. Nüfus bakımından ülkenin en büyük ikinci kenti burasıdır. Marsilya’da gezilecek yerler,  Calanqunes National Park buraya gittiğinizde gezi rotanızda yer alsın. Notre-Dame De La Garde, Marseille Katedral, Fort Saint, Abbey Of St. Victor, Marseille History Museum, La Vieille ve Palais Longchamp olarak sıralanabilir. Aynı zamanda buraya gittiğinizde 2017 yılının Avrupa spor başkenti olacak olan bir şehre gittiğinizi unutmayın. Yani bu kentin dünya üzerindeki konumu da oldukça iyi durumdadır. Aynı zamanda yıllardır Dünya Su Konseyi’nin merkezi olma özelliği var. Marsilya gezilecek yerler arasında bulunması gereken şehirlerdendir.

En İyi Zaman

Akdeniz ikliminin baskın olduğu bir kenttir burası. Haliyle en iyi zaman dilimi buna göre belli olur. Yaz mevsimi gayet sıcak olurken kışlar da çok soğuk değil ve ılık olur. Bu durumda her mevsim Marsilya’ya gitmek için uygundur. Yazın ortalama sıcaklıklar 20–30 derece arasında olur. Kış mevsiminde ise tam aksine 5–15 derece arasıdır. Görüldüğü üzere kış mevsiminde gitseniz dahi çok üşümezsiniz. Burada yılın çoğu günü güneşli olur. Marsilya’da en iyi zaman nedir sorusuna verilecek cevap, her daim gezmeye uygun olduğudur. Denize girmek için yaz ayında gitmek uygun olur. Kışın böyle bir imkan olmadığını bilin.

Ulaşım

Bu kentte ulaşım ağını RTM sağlar. Bu hatlar çok sayıda yolcu taşır. Genel olarak kullanılan toplu taşıma araçları, çoğu ülke ve şehirde olduğu gibi tramvay, otobüs ve metrodur. Kentin çevresinde çok sayıda ada mevcut. Haliyle şehre gelenler buraları da ziyaret etmek ister. Bunun için de feribotlar kullanılır. Bu şehre gittiğinizde bu deneyimi siz de mutlaka yaşayın. Günlük olarak 210 bin yolcu taşıyan tramvayın da toplu taşımadaki rolü büyük tabii ki. Havaalanı ve şehir arası çeşitli ulaşım şekilleri olsa da, en mantıklısı otobüstür. Çünkü en ucuz toplu taşıma hizmeti budur.

İran Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey!

Alışveriş

Paris kadar olmasa da Alışveriş konusunda çoğu Avrupa kentinden popülerdir. Ne de olsa Fransa’nın en büyük kentlerinden biri. Burada alışveriş tutkunuzu doyasıya yaşamanız mümkün. Alışverişin ana merkezleri popüler olan caddelerdir. Bu caddelerde kendinizi kaybedip alışverişe vermeniz an meselesi. Rue Saint Forreol, Rue de Rome ve Rue Paradis alışverişin en yoğun ve en işlek olduğu caddelerdir. Buradan kente özgü ağaç figürü ve sabun almayı sakın unutmayın. Kentin meşhur sabunlarından hediye olarak alın. Grand Littoral, Four Des Navettes ve Les Terrasses du Port gibi alışveriş yerlerine mutlaka uğrayın.

Yeme İçme

Burası öyle bir kent ki, Fransa’nın en kaliteli mutfak kültürlerinden örnekler burada yer alır. Yemeklerin lezizliğine doyum olmaz. Marsilya yeme içme dendiğinde hem Fransız mutfağı hem de Akdeniz mutfağı bir arada sunulur. Böylece sizi zengin sofralar bekler. Yani yeme içme konusunda sıkıntı yaşanmaz. Fazla yemeyi sıkıntı olarak görmüyorsanız tabi . Soupe au pistou, Loup der mer, daube de boeuf, bourride ve pieds et paquets lezzetlerinden mutlaka birini tadın. Ratatoille adındaki kentin meşhur sebze yemeğini de es geçmeyin. İçinde bol çeşit var. La Table, Le Grain Se Sel, Chez Miczel ve Le Cafe Des Epices yemek yenilen ideal restoran seçeneklerinden bazılarıdır.

Konaklama

Marsilya’ya gidildiğinde konaklamak için en ideal yerler otellerdir. Haliyle otellerin sayısı fazladır. Burada farklı bütçe tarzlarına uygun Marsilya konaklama yerleri bulmak mümkün olur. Bir de kiralık daireler düşünmekte yarar var. Tabii ki bu seçenek biraz fazla kalmak isteyenler için ideal olur. Vieux Port Bölgesi, La Canebierre, Belsunce Meydanı ve Le Panier Bölgesi konaklamanız için en uygun seçenekleri size sunan yerlerdir. Buralardaki oteller diğerlerine oranla mantıklı ve doğru seçim olur. Hotel Mercucere Marseille Centre Vioux Port, Hotel İbis, Hotel Pullman Marseille Palm Beach lüks ve konforlu hizmet alabileceğiniz otellerden bazılarıdır.

Gece Hayatı ve Eğlence

Burada Akdeniz usulü bir gece hayatı olduğu görülür. Gecenin geç saatlerinde tehlikeli olan sokaklar vardır. Hatta ara sokaklara girmeyin. Sahilde müzik çalan birileri olur ve barlar oldukça eğlenceli zaman geçirilen yerlerdir. Burada sadece Fransızlar yok, Kuzey Afrika’dan göç ile çok kişi gelmiş. Haliyle onların da etkisi ile gece hayatı oldukça renkli geçer.

Marsilya gezisi mi planlıyorsun?

Marsilya hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Marsilya gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Marsilya gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun. Size yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.