Dünyanın en yaşanabilir şehirleri arasında çoğu kez ilk sırayı alan Melbourne, bu unvana hakkını veren bir kent.

Dünyanın en yaşanabilir şehirleri arasında çoğu kez ilk sırayı alan Melbourne, bu unvana hakkını veren bir kent. Sidney’den sonra ülkenin ikinci büyük metropolü olan Melbourne, Avutralya’nın Victoria eyaletinin başkentidir. Filip Körfezi çevresinde geniş bir alana yayılmış olan kent, ülkenin endüstri ve ticaret yaşamında çok önemli bir yere sahiptir. Oldukça planlı gelişen kent, düzenli yapısı ile örnek bir şehir niteliğindedir. Yolları, parkları, tarihsel, kültürel ve sanatsal yapılarıyla ziyaretçilerine eşsiz bir kent silueti sunar. Melbourne tarihi yapılardan ziyade modern mimarisi ile ön planda olan bir şehirdir. Şehrin en yüksek binası olma özelliğini taşıyan Rialto Towers, ziyaretçiler tarafından en ilgi çeken yerler arasındadır. Ülkenin en büyük sanat merkezi olan Victorian Arts Centre’de seçkin birçok sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapan bir yerdir. Ulusal galeri, konser ve tiyatro salonlarını içinde barındıran bu kompleks yapı yerli ve yabancı bir çok turistin ziyaret ettiği bir alandır. Şehrin merkezinde yer alan St. Paul Katedrali yine en çok ilgi gören yapılar arasındadır. Ayrıca Melbourne Müzesi ve Melbourne Akvaryumu, kentte en çok ziyaret edilen yerler arasındadır. Alışveriş olanaklarının da oldukça fazla olduğu kentte, her zevke ve bütçeye uygun farklı alternatifte ürünler bulmak mümkündür.

En İyi Zaman

Ilıman bir iklimin hakim olduğu Melbourne, ülkedeki diğer yerlere göre sıcaklığın biraz daha düşük olduğu bir şehirdir. Kış aylarında belirgin yağışların görüldüğü zamanlar oldukça fazladır. Yıl boyunca görülen en düşük sıcaklık 10 derece civarındadır. Tatil planlarının yaz aylarına yönelik yapılması, kışın yaşanabilecek herhangi bir olumsuz hava koşuluna karşı daha iyi olacaktır. Ayrıca, birçok turisti kente çeken sahilleri, yaz aylarında çok daha güzel ve hareketlidir.

Ulaşım

İstanbul’dan 2 ya da daha fazla aktarma ile ortalama 1 günlük bir sürede Melbourne’e ulaşmak mümkün. Melbourne Uluslararası Havaalanı’na gelen yolcular, birden fazla alternatif ulaşım imkanı ile şehir merkezine rahatlıkla gidebilirler. Melbourne’de şehir içi ulaşım imkanları da oldukça fazladır. Özellikle toplu taşıma alternatiflerinin fazlalığı, şehir içerisinde bir noktadan diğerine ulaşımı oldukça kolaylaştırmakta. En çok tercih edilen toplu taşıma araçlarından tramvay, şehir merkezini keşfetmek isteyenlerin ücretsiz olarak kullanabilecekleri bir ulaşım aracıdır. Ayrıca, otobüs, taksi, araç kiralama hizmetleri de ulaşım için kullanılabilecek bir diğer şehir içi alternatiflerdir.

Alışveriş

Faklı alışveriş alternatiflerini bir arada sunan Melbourne’de aradığınızdan fazlasını bulabilirsiniz. Birçok dünya markasının yanı sıra ünlü tasarımcıların butiklerinin de yer aldığı alışveriş mekanlarını gezmeye doyamayacaksınız. Queen Victoria Market ve Degraves Street bu anlamda ziyaret edebileceğiniz ilk iki yer. Ayrıca, Melbourne Central, Emporium Melbourne ve Royal Arcade’de farklı bütçe ve tarzda ürünleri bulabileceğiniz diğer ünlü alışveriş yerleridir.

Yeme İçme

Melbourne oldukça zengin bir mutfak anlayışına sahiptir. Dünya mutfağından en özel seçmeleri dahi kolaylıkla bulabileceğiniz yerel restoranlar, yemek konusunda size geniş bir alternatif sunmaktadır. Etten, balığa, sebzeden, tropik birçok meyveye kadar farklı ürünü her daim taze olarak tüketebileceğiniz şehirde, kesinlikle damak tadınıza uygun bir lezzet bulacaksınız. Tabii ki okyanus kenti olmanın avantajı ile deniz ürünlerine yönelik sunulan seçenekler daha fazladır. Bu sebeple her noktada, balık restoranı görmeniz olası. Ponyfish Island Café, Sezar, Sofitel Melbourne, Fomo Melbourne, Shalom Melbourne, TimeOut Melbourne ve SugarBun Melbourne en çok tercih edilen restoranlardan sadece birkaçı.

Konaklama

Melbourne’de her bütçeye uygun, konforlu ve kaliteli hizmet sunan bir otel bulmak mümkün. Dünyaca ünlü zincir otellerin yanı sıra yerel konaklama imkanları da oldukça fazla. Şehir genelinde gelişmiş olan toplu taşıma olanakları, kent genelinde her bölge için otel tercihinde bulunabilmenizi mümkün kılmaktadır. Fakat şehir merkezini tercih etmeniz, gezi için daha çok yere plan yapabilmeniz açısından avantaj sağlar. Nourt Melbourne, Docklands, St Kilda, Albert Park, Carlton ve Fitzroy konaklama için tercih edebileceğiniz bölgeler arasında.

Gece Hayatı ve Eğlence

Melbourne geceleri çok renkli ve hareketlidir. Şehirde farklı tarzda birçok eğlence mekanı bulabileceğiniz gibi sokak partilerine de katılabilirsiniz. Alternatif yat turları seçeneği ile de okyanus üzerinde sabaha kadar eğlenebileceğiniz partiler, gece eğlencesi anlayışınıza farklı bir boyut kazandıracak. Paris Cat Jazz Club, Whisky & Alement, The Palms at Crown ve The Lui Bar uğrayabileceğiniz kaliteli mekanlar arasında.

Melbourne gezisi mi planlıyorsun?

Melbourne hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Melbourne gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Melbourne gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.