Yucatan yarımadası ve eyaletinin başkentidir.

Yucatan yarımadası ve eyaletinin başkentidir. Meksika’nın en doğusunda bulunan şehirlerdendir. Yarım adada bulunması ile denize kıyısı bulunan bir Meksika şehridir Merida. Hem koloni zamanlarından kalma hem de Maya döneminden kalan birçok tarihi merkeze ev sahipliği yapıyor. Ayrıca Maya uygarlığından kalma birçok tarihi eseri yerinde görebilecek ve gün yüzüne çıkarılmamış birçok konu hakkında bilgi alabileceksiniz. Amerika’nın keşfinden önce Amerika kıtasında yaşayan yerliler hakkında detaylı bilgiler alma şansına sahipsiniz. 16. yüzyıldan sonra ki keşiften sonra bile Mayaların etkisi günlük yaşamda hala hissediliyor. Günümüz de mayalarla ilgili birçok etkinlik ve festival yapılıyor. Hacienda Sotuta de Peon,  Paseo de Montejo, Ruta Puuc, Mayapan Mayan Ruins, Dzibilchaltun Ruins ve Merida Cathedral sayabileceğimiz tarihi ve turistik yerlerden bir kaçıdır. Saydığımız bu tarihi ve turistik yerlerden bazıları şehrin merkezinde bazıları ise şehirden uzak bir konumdadır. Bu yerlere gitmek için özel turlardan yararlanabilir ya da bireysel olarak buraları ziyaret edebilirsiniz. Milyonluk bir şehir olan Merida’da gezilecek yerler, gün içinde şehir içi trafiğinde sıkıntı yaratabilmektedir. Bunun için toplu taşıma araçlarını kullanmanızı tavsiye ederiz. Şehir yürüyerek gezmek için açık hava müzesini andırıyor ve basitçe hazırlanmış sokak numaralarıyla rahatça gezebiliyorsunuz. Maya kültürünü yakından tanımak için şehrin dışında bulunan sit alanına gitmeniz gerekiyor. Şimdi şehri yakından tanıyalım.

En İyi Zaman

Merida’ya gidilecek en iyi zaman Kasım-Mayıs ayları arasıdır. Şehrin yıl boyu hava sıcaklığı 25 derece civarı seyrediyor. Ancak kış aylarında etkili olan yağışlar nedeniyle şehri rahatça gezemeyebilirsiniz. Merida’dan keyif almak için yaz aylarında şehre gitmenizi tavsiye ederiz. Merida, tropikal ve kuru bir iklime sahiptir. Haziran ve Ekim şehre en çok yağış düşen dönemdir. Bu tarihler arasında şehri ziyaret etmek isteyenlere yağmurluklarını ve şemsiyelerini yanlarına almalarını tavsiye ederiz. Yaz ayların da şehri ziyaret edeceklere ise güneşe karşı korunmak için şapkalarını almalarını söyleyebiliriz.

Ulaşım

Merida şehrine ülkemizden direkt olarak ulaşım söz konusu değildir. Ülkemizden direkt uçuş olmamasına rağmen aktarmalı uçuşları kullanarak şehre gidebilirsiniz. Aeropuerto Internacional Manuel Crescencio Rejón adında bir Uluslararası havalimanına sahiptir. Ülkemizden direkt olarak Mexico City’ye 12 saatlik bir uçuşla gittikten sonra, şehirlerarası uçuş yaparak 2 saat’de Merida’ya ulaşabilirsiniz. Araç yoluyla Mexico City’den Merida’ya gitmenizi tavsiye etmeyiz, çünkü 2 şehir arasında 1000 km’den fazla bir yol yapmanız gerekiyor. Şehri toplu taşıma araçları, özel turlar ve taksi yardımıyla ya da araç kiralayarak gezme şansına sahipsiniz. Ama biz yürüyerek şehri gezmenizi tavsiye ederiz.

Alışveriş

Merida’da alışveriş meraklıları için sayısız hediyelik eşya dükkânı bulunuyor. Ayrıca alışveriş merkezleri, sanat galerileri, bit ve sokak pazarları ve köy ürünlerini almak isteyenler için köylü pazarları kuruluyor. Merida’da tüm hediyelik eşya dükkânlarında bulabileceğiniz ürün hamaktır. Ama dikkatli olun aldıktan sonra mutlaka kontrol edin. Hediyelik eşya dükkânlarından Meksika’ya özgü Şapkalar ve acı sos alma şansına sahipsiniz. Uxmal de taxco, B&G Atelier, El Estudio ve Taller Maya hediyelik eşya alabileceğiniz yerlerdir. Çokta aramanıza gerek yoktur. Çünkü turistik her yerin yanında hediyelik eşya satan yerler ile mutlaka karşılaşma şansına sahipsiniz.

Yeme İçme

Merida’da ne yenir diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Merida mutfağı Meksika mutfağından farklılık gösteriyor. Eski maya kültürü, Karayipler, Meksika, Avrupa ve Orta Doğu kültüründen çok sayıda farklı lezzet içeriyor. Çok farklı tatları Merida’da tatma şansına sahip olacaksınız. Sayabileceğimiz bazı yemek çeşitleri ise şöyledir; Salbutes, hindi eti, marul ve avokadonun birlikte pişirilmesi ile hazırlanan bir yemektir. Quesso Relleno, Domuz eti içeren bir yemektir. Domates ve Peynir sosuyla servis edilir. Domuz eti yemeyeceklerin bu yemeğe dikkat etmelerini söyleyebiliriz. Tavus en Relleno Negro, Hindi etinin kavrulmuş biberle harmanlandıktan sonra siyah bir macun ile pişirilmesi sonucu ortaya çıkan bir yemek çeşididir.

Konaklama

Merida’da da konaklama için çok sayıda seçenek vardır. Oteller, pansiyonlar ve kiralık yazlıklar arasından hesabınıza uygun olanı tercih edebilirsiniz. Oteller arasından almak istediğiniz hizmete ve kaliteye göre değişiklik gösteren 20 lira ile 1000 lira arasında otel seçenekleri vardır. Pansiyon fiyatları çok sayıda dünya ülkesinin aksine otel fiyatlarıyla çok yakındır. Rahatça tatil yapmak istiyorum derseniz otelleri tercih etmenizi tavsiye ederiz. Ama Merida’lılar ile iç içe bir tatil yapmak için pansiyonları tercih etmelisiniz. Kalabalık bir şekilde gidecekseniz kiralık yazlıkları tercih etmeniz menfaatiniz icabıdır. Çok uygun fiyatlara yazlık evleri kiralayabilir ve güzel bir tatil geçirebilirsiniz.

Gece Hayatı ve Eğlence

Çok sayıda eğlence mekânı şehirde yoktur ama bulabileceğiniz kaliteli mekânlar mevcuttur. Azul Picante, Slavia, El Cielo, El Pache, KY60, Pancho’s ve El Trovodor ziyaret edebileceğiniz eğlence mekânlarından bazılarıdır. Meksika müziği ile eğlendiren mekânların yanı sıra, dünya da popüler olan müziklerle eğlendiren kulüpler de vardır. Ayrıca tiyatro izlerken yemek servisi yapılan mekânlarda vardır. Rancho Tierra Bonito Horse Show & Lunch bu mekânlardan birisidir. Merida şehrinde festivallerde yapılıyor, festivallerin genel teması maya uygarlığı ile ilgilidir. Festivallere katılarak hem eğlenebilir hem de kültürel bir etkinliğe katılabilme şansına sahip olabilirsiniz.

Merida gezisi mi planlıyorsun?

Merida hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Merida gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Merida gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

1 YORUM YAZILMIŞ

  1. Mart ayında Meksika gidiş Küba dönüş bileti almak istiyorum. Nasıl bir rota izleyeyim ve her şehirde kaç gün kalmalıyım (13 gün için)? Chichen Itza’ya nasıl gidebilirim ve Cancun’a gitmeli miyim? Teşekkürler.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.