Katskhi Pillar, Gürcistan

Mart ayının ortalarında (16-24) Doğu Karadeniz ile Gürcistan’ın Batum ve Kutaisi şehirlerini keşfetmek için yola çıktım. Güzel bir havada sıcacık insanları, köklü tarihin izleri ve birbirinden eşsiz lezzetleriyle geçen zamanı anlatmak mümkün mü? Bu süre boyunca birbirinden güzel yerler gördüm ve tadına doyulmaz lezzetleri tattım. Hepsini bir yazıda anlatmak mümkün değil ama birini anlatmadan geçmemek gerekir.

Katskhi Pillar, Gürcistan

İlk durağım Batum. Bir gece kaldıktan sonra Kutaisi’ye geçtim. Daha sonra tekrar Batum’a geçip bir gece daha kaldıktan sonra Sarp Sınır Kapısı’ndan ülkeye giriş yaptım.

Özelde Doğu Karadeniz’de genelde ülkemizde Batum’u bilmeyen yok. Yüzlerce, binlerce yazıya ve TV programına konu olduğundan dolayı bu yazıda ayrıca bahsetmeye gerek yok. Kutaisi ise Batum kadar bilinmemektedir. Batum ve Kutaisi için ayrı ayrı yazılar yazmak gerek.

Gezide ikinci durağım Kutaisi oldu. Kutaisi, gezmesi çok kolay bir şehir. Şehir Sovyetler döneminde sanayi yoğunluğunu yaşamasına karşın çözülmeden sonra terk edilmiş görüntüsüne rağmen doğal ve tarihi dokusunu korumuş bir bölge. Kutaisi, Gürcistan’ın başkenti Tiflis’ten sonraki ikinci büyük şehirdir. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Gelati Manastırı ve Bagrati Katedrali şehrin tarihi zenginliklerinden ikisidir. Bunların dışında Prometheus Mağarası, Sataplia, Mağarası, Okatse Kanyonu ve müzeleri görülmeye ve sokaklarında kaybolmaya değer.

Katskhi Pillar, Gürcistan

Batum–Kutaisi arasında her saat ulaşım var. Yaklaşık olarak 2 saat 30 dakika sürmektedir. Yollar iyi ve rahat. Gürcistanlı sürücüler oldukça tehlikeli araç kullanmakta olup yol boyunca yüreğiniz ağzınıza gelebilir. Her an bir kaza olmaması şansımıza. Bunu yazıyla anlatmak mümkün değil. Batum–Kutaisi arası 15 Lari deniyor ama pazarlıkla 10 Lari’ye gidebilirsiniz.

Poti-Kutaisi Yolu

Gürcistan’ın batı kesiminde, İmereti bölgesinde, Chiatura (Çiatura) kasabası yakınlarındaki Katskhi (Katshi) köyünde kireç taşından yekpare doğal dikit. Dikitin üzerinde küçük bir kilise yer almaktadır. Dikitin adı Katskhi Pillar olarak tanımlanmaktadır. 40 metre yüksekliğinde ve 150 m2 genişliğindedir. Katskhi Pillar, Kvirila nehrinin sağ kolu olan Kasthura vadisine hakim durumdadır.

Katshki Pillar, Gürcistan

Kutaisi’ye 60 km mesafede bulunan Katskhi Pillar mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Gürcistan’ın batı bölgesindeki Katskhi Köyü’nde yer alan Katskhi Pillar, 40 metre yükseklikte dik bir kayanın üzerinde bulunmaktadır. Kayanın üzerinde bulunan kilisenin geçmişi 7. yüzyıla dayanmaktadır. 1945’e kadar harap ve unutulmuş olan kilise 1955’de restore edilerek yeniden hizmet verir hale getirilmiştir. Kilisenin Gürcü rahibi Maxime Qavtaradze (Tanrı’ya daha yakın olma isteğiyle) 20 yıl burada yaşamış olup mezarı da burada bulunmaktadır.

Katshki Pillar, Gürcistan
Katshki Pillar, Gürcistan
Katshki Pillar, Gürcistan

Erkek ziyaretçiler merdivenle zirveye çıkmalarına karşın kadınların tırmanmasına izin verilmemektedir. Ziyaretimiz sırasında kaya tırmanmaya kapalıydı. Bu nedenle kayaya çıkamadık. Vadiden kayanın görünümü oldukça etkileyici. Dik kayanın tepesinden Katskhura Nehri ve vadinin manzarası da doyumsuz güzellikte olmalıdır.

Katshki Pillar, Gürcistan

Chiatura, Tiflis’e 200 ve Kutaisi’ye 60 km uzaklıktadır. Katskhi Pillar’a gerek Kutaisi gerekse Tiflis’ten ulaşmak için yollar çok iyidir. Özel araç veya turlarla burayı ziyaret etmek mümkündür. Özel araçla ulaşım bir saat sürmektedir.

Ayrıca Okuyun: Havada Asılı Manastırlar – Meteora

Katskhi Pillar, Yunanistan’da bulunan ünlü Kalambaka bölgesindeki Meteora manastırlarıyla benzerlik taşımaktadır.

Katshki Pillar, Gürcistan
Katskhi Pillar, Gürcistan

Yolunuz Gürcistan’a düşerse, Katskhi Pillar’ı mutlaka görün. İnsanın yaşamında göreceği ve unutamayacağı özel yerlerden biridir.

Veli Yalçın
11.12.1963 Küçük Yapalak Köyü Elbistan, Kahramanmaraş’ta dünyaya geldi. İlkokulu Eskişehir, ortaokulu Adana ve liseyi İstanbul’da bitirdi. Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi Sosyal Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bölümüne 1982 yılında girdi ve 1986 yılında bitirdi. 1988 yılında Sivas ve Ağrı Patnos’ta askerlik görevini kısa dönem olarak yaptı. Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sosyoloji Bölümlerinde yüksek lisans bölümlerine devam etti. Ocak 1989 yılında Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’nda (şimdiki adı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı) Sosyal Hizmet Uzmanı olarak Sivas, Gaziantep, Ankara, Batman, Kilis ve Aydın’da çalıştı. Gaziantep Çocuk Yuvası ve Gaziantep Yetiştirme Yurdu’nda Müdür olarak görev yaptı. Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (daha sonra SES ile birleşti) kurucularındandır. Haziran 2014 ve Mayıs 2015 tarihleri arasında Aydın Efeler Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü olarak görev yaptı ve Mart 2016 tarihinde emekli oldu. Şiirleri Fransız Postası, Alleben, Sanat ve Hayat, Bizim Dergi, Sosyal Hizmet, Sosyal Hizmet Sen. ve Gerçek Sanat gibi yurt içi ve yurt dışında ve “yersiz yurtsuz” ve “süje” İnternet dijital dergilerinde yayımlandı. Bugüne kadar 23 ülke, 72 şehir dolaştı. Ülkemizde ise 81 ilin 70’ine gitti. Aydın Denge Gazetesi’nde gezi yazıları yayımlandı. Halen Gaziantep Sabah Gazetesi’nde haftada iki gün ve hadigez.com İnternet sitesinde gezi yazıları yayımlanmaktadır. Veli Yalçın’ın yayımlanmış kitapları: * Kuşlar Su İçti Dilinden (Şiir, Favori Yayınları 2017) * Gezdim Gördüm Yazdım (Gezi Notları, Favori Yayınları 2018) * 1961 Yılından Bugüne Sosyal Hizmet Dergileri (Sabev Yayınları 2022)

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.