Ekvator kuşağında bulunan şehir, Meksika’nın en büyük şehri ve başkentidir.

Ekvator kuşağında bulunan şehir, Meksika’nın en büyük şehri ve başkentidir. Modern yapısının yanında ziyaret edilebilecek birçok yapıya ev sahipliği yapıyor. Sanatsal ve kültürel olarak birçok aktiviteyi yapabileceğiniz bir şehirdir. Dünya çapında ünlü müzeleri, restoranları ve parklarını gezerek, güzel vakitler geçirebilirsiniz. Kalabalık nüfusu nedeniyle trafik sıkıntısı yaşayabilirsiniz. Onun için gezmek istediğiniz yerlerin planını yaparken buna dikkat etmelisiniz. Peki Meksika’da gezilecek yerler nelerdir? Milli Antropoloji Müzesi, Meksika Güzel Sanatlar Sarayı Müzesi, Chapultepec Kalesi, Coyoacan, Basilica de Santa Maria de Guadalupe ve Ballet Folklorico de Mexico gezebileceğiniz yerler arasında ilk sıralara yazmanız gereken yerlerden bir kaçıdır. Buraları turistler için özel olarak turlar sayesinde gezebilirsiniz. Ayrıca gelişmiş bir ulaşım altyapısına sahip şehir sayesinde ister taksi ile isterseniz metro ve tramvay ile isterseniz de otobüs hizmetleri ile şehri gezme şansına sahipsiniz. Tarihi, sanatı, eğlenceyi sonuna kadar yaşayabilir ve unutulmaz bir tatil geçirebilirsiniz. Meksika gezilecek yerler listesi dışında bir de tadılacak lezzetleri not almanızı tavsiye ederiz. Dünyaca ünlü Meksika mutfağı yemeklerinin tadına bakabilir, dünyaca ünlü Meksika acı sosunu yerinde tatma imkânına sahip olabilirsiniz. Dünyaca ünlü tiyatro salonlarına gidebilir, ünlü sanatçıların konserlerine katılabilir ve ayrıca Meksika karnavallarının ortasında kendinizi bulabilirsiniz. Dünyaca ünlü Zoologico Zacango hayvanat bahçesini gezebilir. Ayrıca 3000 yıllık Aztek tarihinin günümüze bıraktıklarını yerinde görebilme şansına sahip olabilirsiniz. Şimdi şehri yakından tanıyalım.

En İyi Zaman

Şehir 4 mevsim turist ağırlayan bir hava durumuna sahiptir. En soğuk ayları Aralık ve Ocak aylarında yaşıyor. En sıcak ayları ise Haziran ve Temmuz aylarıdır. Bu aylarda yağışlar da yaşandığı bilgisini sizlere verelim. Mexico City’ye gidilebilecek en iyi zaman Nisan ve Mayıs aylarıdır. Her mevsim canlı gidilip görülebilecek bir yer. Gideceğiniz mevsimine göre giyinmenizi tavsiye ederiz. Ne aşırı sıcak ne de aşırı soğuk bir şehirdir. İklimsel olarak ülkemize yakın bir yapısı vardır. Gideceğiniz tarih aralığı kışa geliyorsa kazağınızı almalı, yaz aylarına denk geliyorsa rahat kıyafetler tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Ulaşım

Şehir merkezine çok yakın olan Mexico City International Airport sayesinde 10-12 saat arasında bir yolculuk ile ulaşabilirsiniz. Havalimanının şehir merkezine uzaklığı yaklaşık 6 km’dir. Metro hattı, taksiler, otobüsler ve araç kiralama firmalarından araç kiralayarak şehir merkezine kolayca ulaşabilirsiniz. Çok gelişmiş bir havalimanı olması nedeniyle şehre birçok uçuş yapılmakta olup istediğiniz saatler de şehre ulaşabilirsiniz. Şehir içi ulaşım altyapısı gelişmiştir. Gelişmiş bir metro ağına sahiptir. Gideceğiniz birçok yere bu sayede ulaşabilirsiniz. Ayrıca otobüs, taksi ve tramvay hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Şehir için de rahatça seyahat edebilirsiniz.

Alışveriş

Mexico City’de çok sayıda sokak pazarı vardır. Bu pazarlarda birçok ahşap el işlemeleri ve takılar bulabilirsiniz. Mexico City’nin en ünlü sokak pazarı Mercado de Artesanias de la Ciudadela’dır. Ayrıca Karayipler bölgesine yakınlığı nedeniyle pek çok simgesel hediyelik eşyayı alma şansına sahip olacaksınız. Meksika denince akla iki şey geliyor. Meksika şapkası ve meşhur acı sosu. Sokak pazarlarından bu şapkalardan istediğiniz renkte ve şekilde olanı alabilirsiniz. Ayrıca meşhur acı sosu için Habanero’yu almanızı tavsiye ederiz. Şehir alışveriş merkezi sevenler içinde birçok AVM’ye ev sahipliği yapıyor.

Yeme İçme

Meksika denince akla ister istemez acı geliyor. Ama merak etmeyin acıları bizim acılarımızdan çok da farklılık göstermiyor. Günün her saati yemek yeme şansına sahipsiniz. Kozmopolit yapısı sayesinde dünya mutfağından birçok seçenek de bulabilirsiniz. En zengin yemek kültürü ise sokak yemekleri konusundadır. Dünyaca ünlü atıştırmalık yemeği Taco’yu yerinde tatmadan kesinlikle gelmeyin. Şehir de turistler için hazırlanmış yemek turları vardır. Bu turlar sayesinde birçok Meksika yemeğinin tadına bakma şansına sahipsiniz. Eat Mexico Culinary Tours ve Mexican Food Tours bu turlar arasında en ünlü olanlarıdır.

Konaklama

Meksika’da konaklama konusunda gelen ziyaretçilerine birçok seçenek sunuyor, Mexico City. İstediğiniz kaliteye, hizmete ve şehre uzaklığı, yakınlığına göre istediğiniz otelde kalabilirsiniz. 30 TL ile 1800 TL arasında değişen çok sayıda otel seçeneği mevcuttur. Ayrıca pansiyonlar, kiralık yazlıklar ve müşteri çekmek için özel teklifler sunan oteller mevcuttur. Pansiyon fiyatları otel fiyatlarına göre daha uygundur. 30 TL’den 900 TL arasında değişen birçok pansiyon seçeneği vardır. Önemli olan Mexico City tatilinizde sizin konaklamaya ne kadar para ayırdığınızdır. Gerisini çok kolay bir şekilde halletme şansına sahipsiniz.

Gece Hayatı ve Eğlence

Mexico City gece hayatı renkli ve hareketli olan bir şehirdir. Özel gece kulübü turlarının düzenlendiği şehirde, sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenebilirsiniz. Dünya müziklerinin tercih edildiği mekânların olduğu gibi, Karayip müzik kültürünü canlı olarak çalan mekânlarda vardır. Bar La Puerta de Alcala Polanco, Walther Nightclub, Jules Basement, Bang Bang, Zinco Jazz Club şehirde en çok dikkat çeken gece eğlence merkezleridir. Mexico City’de eğlenmek için konserlere gidebilir, kültürel etkinliklere katılabilir daha sonrasında eğlence mekânların da sabahlara kadar eğlenebilirsiniz.

Mexico City gezisi mi planlıyorsun?

Mexico City hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Mexico City gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Mexico City gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.