Midilli Adası, Yunan Adaları arasındaki en büyük üçüncü ada olarak kabul edilmektedir.

Midilli Adası, Yunan Adaları arasındaki en büyük üçüncü ada olarak kabul edilmektedir. Midilli Adası, aynı zamanda meşhur şairler Alcaeus ve Sappho’nun memleketi olarak bilinmektedir. Midilli Adası’nı ayrıca Türkiye ile karşılaştırdığınızda ise, Ayvalık ve Burhaniye ilçelerine benzemektedir. Ada, Osmanlı dönemini de ayrıca görmüş bir bölge olarak, aynı zamanda 1467 yılında, Barbaros Hayrettin Paşa’nın doğumuna şahitlik etmiş bir ada olmaktadır. Mytilene’nin başkenti Midilli Adası’nın eski adı Lesvos olarak bilinmektedir. Midilli Adası, doğasıyla bütün ziyaretçilerini büyülemektedir. Denizi ve doğası ile ayrıca Ege adaları arasındaki incisi olarak ta tanınmaktadır. Ayrıca diğer adalara oranla ormanlık alanlarının daha fazla ve geniş olmasıyla, Zümrüt olarak ta ismi geçen bir adadır. Midilli Adası sadece Yunanistan’daki değil, dünyada bulunan adalar arasındaki en güzel ve ziyarete değer adalardan bir tanesidir. Bir defa gittiğinizde her zaman gitmek isteyeceksiniz. Midilli Adası o kadar özeldir ki, lakabı takılmış olan bütün isimlerini en güzel şekilde taşımaktadır. Midilli Adası’na gittiğinizde buna en yakın şekilde şahit olabilirsiniz. Midilli’de geçireceğiniz hiçbir gün için pişmanlık duymayacak ve aksine sadece tekrar gitmek isteyeceksiniz. Birçok kişi Yunan adalarından ev sahibi olarak, her yıl yaz aylarında Yunanistan’da bulunmaktadır. Yunanistan elbette gezilmeye değer bir ülkedir, fakat Midilli Adası gerçekten de görülmeye değer ve eğer hayatınızda hiç gitmediyseniz, imkânınız varsa, gitmeniz tavsiye edilmektedir.

En İyi Zaman

Bir ada ülkesi içerisinde bulunan ada kenti olarak, tahmin edebilirsiniz ki Midilli Adası nemli bir havaya sahip kenttir, fakat öyle bir havası var ki, nemini bile hissetmeden yaşayabiliyorsunuz. Özellikle Midilli Adası’na gitmek için en iyi zamanlar, Mayıs ve Eylül ayları arası olmaktadır. Bu aylarda hem güneşli bir havada gezebilirsiniz, hem de denize girip nemli havadan da uzak durabilirsiniz. Her ne kadar Mayıs ve Eylül ayları arası denilse bile, birçok kişi yılın her ayında Midilli’yi ziyarete gidebilmektedir. Midilli hayatınızda ziyaret edebileceğiniz, hatta her mevsim gidebileceğiniz en güzel yerlerden bir tanesidir.

Ulaşım

Midilli Adasına gitmek çok kolaydır. Türkiye’den gideceğiniz zaman, en kolay yolu Ayvalık’tan her yaz, sabah saatlerinde kalkan feribotlar bulunmaktadır. Hangi saatlerde kalktığını öğrendiğiniz sürece, Ayvalık’tan rahatlıkla gidebilirsiniz. Bu feribotlarla yolculuğunuzu gerçekleştirdiğiniz sürece, çok uygun fiyatlara Midilli’ye gidip dönebiliyorsunuz. Hem kara yollarını kullanarak, hem deniz yolu, hem de hava yolları ile Midilli’ye ulaşmanız mümkündür, fakat özellikle kara yolları için aktarmalı olarak gitmeniz gerekmektedir. Malum hem kara yollarını kullanacaksınız, hem deniz yoluyla devam etmeniz gerekmektedir. Yolculuğunuz bile muhteşem geçecektir ki bundan emin olabilirsiniz. Şimdiden Midilli’ye giden deniz yolları seferlerini araştırmaya başlayabilirsiniz.

İran Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey!

Alışveriş

Midilli’de alışveriş yapmanın en güzel yeri Ermu Caddesi olmaktadır. Burada birçok hediyelik eşyalar ve istediğiniz şeyleri bulabilirsiniz. Yunanistan’ı ziyaret edenlerin çoğu özellikle Yunanistan’ın yerel içkisi olan Uzo’yu hem kendilerine hem de sevdiklerine hediye olarak alabiliyor. Yine küçük dükkânlar bulunmaktadır ve bu dükkânlarda el sanatları hediyelik eşyaları ve benzeri birçok şeyler bulabilirsiniz. Yunanistan bir nevi Türkiye’nin kardeş ülkesi olarak, Anadolu ve Osmanlı’ya benzer sanat ürünleri bulmanızda mümkün olmaktadır. Midilli Adası’nda özellikle pazarlardan ve küçük dükkânlardan alışveriş yapmanız gerekiyor, çünkü ancak o şekilde alışveriş yaptığınızı hissedebiliyorsunuz. El sanatları açısından Midilli gerçekten çok özel bir kent olmaktadır. Bu sebeple el sanatlarını veya sanatı sevenlerde Midilli’yi ziyaret etmektedir.

Yeme İçme

Midilli’de yiyebileceğiniz özellikle deniz mahsulleri yemeklerinin tadı mutlaka damağınızda kalacaktır. Limanın çevresinde ve özellikle ara sokaklarda, sayısız restoranlar, kafeler ve hatta tavernalar bulabilirsiniz. Midilli’de bulunan restoranlarda ağırlıklı olarak Türk ve Yunan mutfak kültürlerini bulabilirsiniz. Dolayısıyla Türkiye’den Midilli’ye veya Yunan Adalarını ziyarete gidenler kesinlikle özellikle yemek konusunda sıkıntı yaşamayacaklar. Salatalar, kalamar dolması, kalamar tava, karides saganaki, kabak çiçeği dolması ve kabak çiçeğinin içinde peynir dolu kızartmalar, sardalya balıkları ve daha birçok tadabileceğiniz özel lezzetler bulunmaktadır. Bunların dışında İngilizcede Greek Salad olarak adı geçen salata, klasik bir Yunan salatası olmaktadır. Bunun yanında, Türkçede bildiğimiz cacık, Yunanlılarda Zaziki olarak bilinmektedir. Izgara ahtapot mutlaka denemeniz gereken lezzetler arasında yer alır. Feta saganaki, musakka ve döner veya Yunancada gyros olarak geçen yemek muhteşem lezzetlere sahip olmaktadır.

Konaklama

Midilli’de konaklamak için birçok otel seçeneklerine sahip olmaktasınız. Midilli’ye gelen turistlerin sayısından dolayı, özellikle konaklama konusunda çok dikkat etmeniz gerekir. Ada ülkesi olduğundan, bazı oteller normal karayı görürken, bazıları ise deniz manzaralı olup muazzam bir görüntüye, ferahlığa ve rahatlığa sahip olmaktadır. Herkese uygun konaklama mutlaka bulunur ve gitmeden önce araştırmanızı yaparsanız, mutlaka kendinize ve sevdiklerinize uygun fiyatlarda konaklayacak yerler bulabileceksiniz. Daha sonrası ise sadece sizin seçeceğiniz yere kalacaktır. Midilli’in merkezinde bulunan ve birçok kişinin tercih ettiği otellerden bir tanesi Plomari olmaktadır. Ayrıca limanda Sea Horse Otel adında özel bir otel bulunmaktadır.

Gece Hayatı ve Eğlence

Midilli Adası’nın gece hayatı çok eğlenceli, renkli ve hareketli olmaktadır. Yunan Adalarının çoğu bu şekilde gece hayatını yaşar. Midilli’de gece hayatınızı en güzel şekilde yaşayabileceğiniz mekânlardan bir tanesi Monkey’dir. Gecenin geç saatlerinde ve sabahın erken saatlerine kadar birçok insanları burada görebilirsiniz. Eğer beach barları tercih ederseniz, en çok sevilen yerlerden bir tanesi Pluz’dır. Birçok sakin bir gece geçirebileceğiniz yerlerde vardır. Midilli’de uzun bir süre kalacaksanız, Panellenion Cade, Molly’s Bar, Calypso, Cavos, Parko, Money, My Club, Imetean ve Caldo Club seçenekleriniz arasında yer alabilmektedir. Midilli’nin gece hayatı Avrupa veya Amerika’daki gece hayatı gibi olmamaktadır, fakat kendisine özgü renkli ve hareketli bir gece hayatına sahiptir.

Midilli gezisi mi planlıyorsun?

Midilli hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Midilli gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Midilli gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun. Size yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.