Mombasa şehri Kenya’nın doğusunda ki kıyı şeridini oluşturmaktadır.

Mombasa şehri Kenya’nın doğusunda ki kıyı şeridini oluşturmaktadır. 1.200.000 nüfusu olan mombasa şehri plajları ile de çok ünlüdür. Mombasa şehrinde bulunan oteller yüksek standartlarda yapılmıştır. Her yaş grubuna uygun olarak gezilebilecek yerleri olan Mombasa şehri Afrika’nın en güzel şehirlerinden biridir. Mombasa da iklim tropikaldir. Her mevsim Mombasa’da hava sıcaktır. Hava sıcak bile olsa yağış olmaktadır. Mombasa şehrine direk uçuş bulunmuyor. Uçakla Nairtobi’ye gidebilir ve oradan dilerseniz karayolu ile Mombasa’ya ulaşabilirsiniz. Ya da aktarmalı olarak Mombasa’ya ulaşım sağlayabilirsiniz. Mombasa şehrine en güzel yağışın az olduğu Ocak ve Şubat aylarında gitmek en güzeli olacaktır. Tatilinizi daha rahat ve eğlenceli bir şekilde yapabilirsiniz. Mombasa şehri parkları, bahçeleri, müzeleri ve en önemli ve en güzel olan plajları ile Afrika’nın en güzel şehirlerinden biridir. Mombasa şehrinde ayrıca festivaller ve fuarlarda düzenlenmekte. Mombasa şehrinde gündüzleri güvenle gezdiğiniz gibi geceleri bir o kadar dikkatli olmanız gerekiyor. Çünkü Mombasa şehri geceleri pek güvenli olmuyor. Bunun dışında Mombasa şehrinde plaja gittiğiniz de eşyalarınıza sahip çıkmanız gerekiyor. Mombasa şehri her yönden gelişmiş bir şehirdir. Fakat güvenliği fazla sağlayamamakta. Mombasa şehrinde dilediğiniz gibi gezebilir eğlenebilirsiniz. Bu şehirde denizin keyfini doyasıya çıkartabilirsiniz. Mombasa’da denize girmek bambaşka oluyor. Keyifli bir tatil geçirmek istiyorsanız Mombasa’yı tercih edebilirsiniz.

En İyi Zaman

Mombasa’da zamanı değerlendirebileceğiniz birçok aktivite bulunmakta. Bunların en başında Mombasa plajlarına giderek denizin keyfini çıkartabilirsiniz. Bunun dışında macera arayanlar için safari turları düzenlenmekte bu turlara katılarak vahşi yaşamı yakından görebilirsiniz. Doğa parklarında da aynı şekilde vahşi yaşamı tanıyabilirsiniz. Bunların dışında müzeleri, halk pazarlarını, pek çok dine ait olan ibadet yerlerini de gezerek zamanınızı değerlendirebilirsiniz. Gezebileceğiniz en önemli yerlerden birkaç tanesi ise; Haller park, Nyali Beach, Old Town, Gedi Ruins, Jumba la Mtwana, Mamba Village, Ngomongo Villages vs. daha pek çok yer bulunmakta.

Ulaşım

Mombasa şehrine direk uçuş bulunmuyor. Buraya dilerseniz aktarmalı olarak gidebilir veya Nairtobi’ye uçarak oradan da karayolu ile Mombasa’ya gidebilirsiniz. Mombasa şehrinde toplu taşıma ile ulaşım sağlanmakta. Bunun dışında taksi ile de gitmek istediğiniz yere ulaşım sağlayabilirsiniz. Mombasa’da ulaşım çok kolaydır. Gidebileceğiniz her yere ulaşım sağlayabileceğiniz taksiler ve toplu taşıma araçları bulunmakta. Eğer ki rahat bir yolculuk istiyorsanız taksi ile daha uygun fiyatlı ulaşım istiyorsanız toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Havaalanından Mombasa şehrine dilerseniz servislerle dilerseniz de taksi ile ulaşabilirsiniz. Mombasa’da safari yaparken de ayrı bir ulaşım aracı kullanmaktasınız.

Alışveriş

Mombasa şehrinde alışveriş çok renklidir. Mombasa şehrinde bulunan alışveriş merkezleri ve halk pazarlarında dilediğiniz ürünü bulabilirsiniz. Umed Mode adlı alışveriş merkezinde hem Afrika halkının yerel kıyafetlerini hem de safari için giyilmesi gereken kıyafetleri bulabilirsiniz. Mombasa şehrinde halk pazarlarında ve bu pazarların dışında Afrika’ya özgü olan el yapımı birçok ürünü de bulabilirsiniz. Oyma işleri, kamalar, yerel kıyafetler, takılar ve çantalar ülkede en çok satılan ürünlerdir. Mombasa şehrinde alışverişlerinizi belirli saatlerde yapabilirsiniz. Alışveriş saatleri ise 08:30-12:30 ve 14:00-17:30 arasındadır. Mombasa’da alışveriş yapmak çok zevkli olacaktır.

Yeme İçme

Mombasa bir kıyı şehri olduğundan en çok deniz ürünleri tüketilmekte. Bunun dışında Mombasa şehrinde tavuk, domuz, sığır ve kuzu etleri çok fazla tüketiliyor. Mombasa şehrinde ayrıca geleneksel Kenya yemekleri de yapılıyor. Bunların dışında Mombasa şehrinde Çin yemekleri, Hint yemekleri, İtalyan yemekleri, Kore yemeklerinden birçok çeşitte yapılıyor. Ayrıca Mombasa şehrinde tropikal meyvelerinde yetişmesinden dolayı tropikal meyve tüketimi çok fazladır. Mombasa şehrinde gidebileceğiniz birçok restoran da bulunuyor. Size sadece ne yiyeceğinize karar vermek kalıyor. Mombasa şehri her türlü çeşit yemeği bulabileceğiniz çok renkli bir şehirdir. Bu şehirde çok güzel yemekler bulabilirsiniz.

Konaklama

Mombasa şehrinde konaklayabileceğiniz birçok yer bulunmakta. Mombasa şehrinde dilerseniz merkezde, dilerseniz merkez dışında, dilerseniz uygun dilerseniz de lüks otel bulma şansınız var. Hem merkez de hem de uygun fiyatlı konaklama yerlerine yönelik size tavsiye edebileceğimiz birkaç yer bulunuyor. Bunlar; Midview Hotel Nyali, Reef Hotel Mombasa vs. birçok otel. Sadece uygun olmasını isterseniz; Voyager Beach Resort, Leinmach Guest House Nyali, New Palm Tree Hotel otelleri tercih edebilirsiniz. Bunların dışında lüks bir otelde kalmak isterseniz en popüler oteller arasında Mei Place Bandari Villas Tulia House, Best Western Plus Creekside Hotel bulunuyor.

Gece Hayatı ve Eğlence

Mombasa’da fazla bir gece hayatı bulunmuyor. Şehirde bulunan bar ve gece kulüplerinde ise dans gösterileri düzenlenmekte. Dilerseniz bu dans gösterilerini izleyerek yanında da bir içecekle keyifli bir gece geçirebilirsiniz. Ayrıca Mombasa şehrinde birçok kafe bulunmakta. Bu kafelerde dilerseniz canlı müzik dinleme şansınız var. Bu canlı müzikleri Mombasa şehrine özgü parçaları ile yerel gruplar çalmakta. Mombasa şehrinde geceleri fazla eğlenme şansınız yok belki ama burada bulunan bar ve gece kulüplerine gittiğinizde çok eğlenebilirsiniz. Mombasa’ya gittiğinizde gece gidebileceğiniz yerler azdır. Otellerin içerisinde bulunan barlarda da aynı şekilde geceleri eğlenebilirsiniz.

Mombasa gezisi mi planlıyorsun?

Mombasa hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Mombasa gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Mombasa gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.