Kanada’nın ikinci büyük şehridir Montreal.

Kanada’nın ikinci büyük şehridir Montreal. Paris’ten sonra en çok Fransızca konuşulan kent olması ile Avrupa’yı hissetme şansına Amerika kıtasında sahip olacaksınız. Ziyaret amacıyla gideceğiniz Montreal’e yanınıza İngilizce-Türkçe sözlük değil de, Fransızca-Türkçe sözlük almanızı tavsiye ederiz. 3 tarafı suyla çevrili bir ada şehri olan şehirde ulaşım için tercih edebileceğiniz birçok seçenek vardır. Ottowa ve St. Lawrence ırmaklarının kesiştiği yerdeki, bir ada üzerinde kurulmuştur. Amerika kıtasındaki birçok farklı Avrupa tarzında kurulmuş bir şehirdir. Amerika kıtasında Avrupai tarzı arayanlar için Montreal gezilecek yerler arasında mutlaka yerini almalıdır.  Hem Amerika kıtasının hem de dünyanın gözde kültür ve sanat şehirlerinden birisidir. Bu da şehirde gezmek isteyenlerin gitmesi ve katılması gereken birçok sanatsal ve kültürel etkinlik olacağı anlamına gelir. Planlarınızı buna göre yapın. Akıcı bir trafik olduğu için trafik sıkıntısı yaşayacağınız şehirlerden birisi değildir. Ayrıca gezileriniz sırasında kullanabileceğiniz çok gelişmiş bir metro ağı mevcuttur. 3 tarafında sular olması ile büyük ırmaklarda gezen gemilerle seyahat ederek istediğiniz yere gidebilirsiniz. Montreal’de gezilecek yerler arasında Notre Dame Bazilikası,  Old Montreal, Mpunt Royal Aziz Joseph Tapınağı, Cathedral of Marie-Reine-du-Monde gibi birçok tarihi mekân mevcuttur. Şehirde turistler için düzenlenmiş birçok yürüyüş turu da mevcut, bu sayede belirli bir rotada gezerek plan yapmadan şehri gezme fırsatınız olacak.

En İyi Zaman

Montreal’i rahat bir şekilde gezmek ve hava şartlarından etkilenmek istemeyenlere tavsiyemiz yaz ve bahar aylarında gitmeniz yönünde olacaktır. Kış aylarının, kutuplara yakınlığı nedeniyle soğuk ve çok çetin geçtiğini bilin ve kışın gitmek isterseniz de kalın elbiselerinizi almanızı tavsiye ederiz. Giyim kuşamınıza dikkat etmezseniz tatiliniz sizin için kâbus haline gelebilir. Bunun yanında Montreal’de yaşam, 4 mevsimi deneyimlemenize olanak tanır. Her mevsim yerinde güzel diyorsanız ve fazla kalabalık olmasını istiyorsanız sonbahar ve kış aylarında gezmeniz sizin için daha iyi olacaktır. Ama unutmayın kış ayları zorlu geçtiğinden dolayı tatiliniz de sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Ulaşım

Montreal ulaşım konusunda gidebileceğiniz Dünya’da ki en rahat şehirlerden birisi. En çok kullanılan ulaşım aracı gelişmiş bir ağa sahip olan Metro sistemi. Aynı zamanda metro merkezi bir noktada olmasından dolayı diğer ulaşım araçlarından servisleri ve taksilere de kolayca ulaşma imkanını sağlayacaksınız. Bir plan dâhilinde gezinizi aksatmadan devam edebileceksiniz. 3 tarafı sularla çevrili olması sayesinde şehirde Feribot hizmeti de verilmektedir. Old Port Monteal şehirde en çok kullanılan ulaşım yolu olan feribot hizmetinin merkezi durumunda. Şehirde araç trafiğini en aza indirmek için birçok toplu taşıma çalışması yapılmış, bunlardan biri de tramvay sistemidir.

Alışveriş

Avrupai tarzda bir şehir olduğunu daha önce belirttiğimiz Montreal alışveriş ve moda konusunda iddialı bir konumda. Çok ünlü markaların mağazaları şehirde bulunmakta ve alışveriş yapmak gidecekler için bir tercih nedenidir. Sevdikleriniz için alabileceğiniz birçok hediyelik eşya dükkânı mevcut olan şehirde, alışveriş merkezleri, antikacı dükkânları, bit ve sokak pazarları ve köylü pazarları mevcut. Jean-Tolat market alışverişte tercih edilen en popüler mekânlardan birisi olduğunu söyleyelim. Alışveriş meraklılarının uğrak merkezlerinden birisi olmasının nedeni, özel olarak düzenlenen Montreal alışveriş turlarının mevcut olmasıdır. Özel bir rotada düzenlenen bu turlar sayesinde istediğiniz ürünleri rahatça bulabileceksiniz.

Yeme İçme

Alışveriş gibi yemek konusunda da iddialı bir şehirdir. Özel olarak düzenlenen yemek turları mevcuttur. Bu turlar sayesinde birçok farklı yemekten yeme fırsatını bulabilecek ve keyifli bir tatil geçirme fırsatı sağlayacaksınız. Bira ve şarap konusunda iddialı dünya şehirlerinden birisi olması nedeniyle, bira ve şarap tatma turları ve etkinlikleri turistler için özel olarak düzenleniyor. Hatta bira fabrikasına gidip yerinde ziyaret etme fırsatına bile sahipsiniz. Local Montreal Tours sayesinde birçok yemeği tatma şansına sahip oluyorsunuz, aynı zamanda şehrin birçok kısmını görme şansına sahip olacaksınız.

Konaklama

Konaklama konusunda birden çok tercih yapabilirsiniz. Lüks otellerin bulunduğu şehirde, oda şeklinde tutabileceğiniz pansiyonlar, özel teklifler sunan otel seçenekleri ile hesabınıza uygun olan konaklamayı tercih edebileceksiniz. Ayrıca uzun süre boyunca Montreal’de konaklamak isteyenler için kiralık olarak yazlık evler bulabileceksiniz. Gitmek istiyorum ama nerede kalırım, fiyatlar nasıldır, hesabıma uyar mı diye düşünmenize gerek yok. Emin olabileceğiniz bir şey varsa, o da her türlü konaklama seçeneği ile rahat bir tatil geçireceğinize emin olabilirsiniz. Şehir merkezinde ya da şehir merkezine yakın bir mesafede konaklama fırsatı bulacaksınız.

Gece Hayatı ve Eğlence

Harika müzikler dinleyebileceğiniz bir şehir tercih etmek isterseniz ilk sıralara Montreal’i yazabilirsiniz. Montreal’de barlar ve kulüpler, dans kulüpleri ve diskolar, karaoke barları, caz barları, blues barları ve özel olarak tercih etmek isteyenler için piyano barları mevcuttur. Ayrıca kumar oynama fırsatına da sahip olacağınız bir şehirdir. Ben eğlenmek istiyorum, her türlü gece hayatını yaşamak istiyorum diyorsanız, Monrteal’i tercih edebilirsiniz. Tiyatro ve konser aktivitelerini bolca yaşayabileceğiniz bir şehir, hem kültürel aktivitelere katılacak hem de sınırsız eğlence fırsatına sahip olacaksınız. Özel cinsel tercih olan gay barlar ’da şehirde bulabileceğiniz mekânlardan birisi.

Montreal gezisi mi planlıyorsun?

Montreal hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Montreal gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Montreal gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.