Hindistan’ın Maharaşta eyaletinde bulunan bu ünlü şehir ülkenin diğer şehirlerine oranla daha gelişmiş bir şehirdir.

Her ülkenin bir baş tacı vardır. Hindistan’ın Maharaşta eyaletinde bulunan bu ünlü şehir ülkenin diğer şehirlerine oranla daha gelişmiş bir şehirdir. Hindistan’ın en büyük şehirlerinden bir olan Mumbai görülmeye ve gezilmeye değer bir şehir. Nüfus olarak dünyada ki ülkeler içinde 10. sıraya sahip bu güzel şehir. Hindistan’ın diğer bölümlerinden göç almaktadır. Bu yüzden Şehir de çok farklı kültürden insanlarla karşılaşacaksınız. Bu da şehrin bu rengarenk halini sevmenizi sağlayacak. Bu farklı milletten insanların olmasına rağmen şehirde Hintçe ve İngilizce dilleri yoğun olarak konuşulmaktadır. Mumbai ülkenin orta batısında yer alır. Maharaşat eyaletinin merkezi olan bu şehir Hindistan’ın diğer şehirlerine göre daha modern bir yerleşim yeridir. Bollywood Hint sinema endüstrisi bu şehirde gelişmiş. Ünlü Hint filmlerine konu olan yerleri şehrin sokaklarında görmek mümkün. Ayrıca Bollywood filmlerinin çekildiği setlere yapılan turlar var bu turlara katılarak çok farklı bir gün geçirebilirsiniz. Film City denilen bölgeye düzenlenen turlara katılarak farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz. Şehri gece ışıklarında gezmek size unutulmaz zamanlar yaşatacaktır. Şehir de en lüks otelleri ve evleri görmek mümkün mimari olarak çok gösterişli yapılara sahip bu evlerde Bollywood ünlüleri yaşamakta. Diğer yandan her sokak köşesinde ailesine para göndermek için taşralı göçmenleri görebilmek mümkün. Bu şehrin eski ismi Bombay’dı fakat şimdi ise mumbai ismiyle anılmakta.

En İyi Zaman

Bu şehirde tropikal iklimin etkisi görülür. Eğer muson yağmurlarına maruz kalmak istemiyorsanız -ki muson yağmurları sizi gezi süreci boyunca çok zorlayacak- haziran eylül zamanları arasında bu şehre uğramayın. Çok sıcaktan kaçınıyor iseniz sıcaktan bunalmak istemiyorsanız bu şehre mayıs ayında gitmemelisiniz çünkü mayıs 30 derece ve üzeri sıcaklık derecesiyle şehrin en sıcak ayıdır. Peki hangi zaman daha uygundur. Ekim, kasım, aralık, ocak ve şubat ayları bu şehirde gezinmek için en uygun zamandır. Sıcaklığın 18-26 derece dolaylarında seyrettiği bu ayda şehre gelmek çok eğlenceli olacaktır.

Ulaşım

Mumbai’de ulaşım rahat sağlanmaktadır. Tek bir ulaşım aracı seçeneğiniz yok bu sebepten bütçenize ve rahatınıza en uygun olanını seçerek ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehirde tren, otobüs, taksi gibi ulaşım araçları kullanılmakta. Siz de bu şehri daha rahat gezmeyi düşüyorsanız trenleri kullanmanız daha uygun olacaktır. Şehri bilmeyen insanlar için çok rahat şehri turlayabilecekleri tabelalarla yönlendirmeler yapılmaktadır. Eğer gideceğiniz yeri biliyorsanız otobüslerle de seyahat edebilirsiniz. Hindistan’ın en büyük havalalanı olan Mumbai Chhatrapati Shivaji şehir merkezine uzaklığı 28 kilometredir. Buradan taksiyle şehir merkezine gidebilirsiniz. Taksi fiyatları klima ve klimasız olanlarda değişmektedir.

Alışveriş

Mumbai’de en eğlenceli faaliyetlerden biri de alışveriştir. Bu şehirden hem kendiniz hem sevdiklerinize değişik ve uygun fiyatlı birçok şey alabilmeniz mümkün. Hem ünlü markaların bulunduğu alışveriş merkezlerinden hem de şehrin sokaklarında bulunan açık pazarlardan her bütçeye göre alışveriş standardı yaratılmıştır. Eğer istediğiniz bu şehrin etnik dokusunu size hatırlatacak birkaç parça değerli taşlar ise bu dokuyu koruyan küçük dükkanlardan alışveriş yapabilirsiniz. Antik birkaç eşya almaksa niyetiniz Mutton street de kurulan Chor bazaar dan alışveriş yapabilirsiniz. Güzel Hint baharatlarından ve meyve sebzelerinden almak isterseniz Victorya terminalinin kuzeyinde yer alan Crawford marketten alışveriş yapabilirsiniz.

Yeme İçme

Bu şehir de tüm Hint şehirlerinde olduğu gibi baharatlı yemekler bulmak mümkün. Bunun yanında kozmopolit olan bu şehirde dünya mutfağına uygun yemekler bulmak elbette mümkündür. Bütün Hindistan şehirlerinde olduğu gibi bu şehirde de menülerde çoğunluklu olarak balık görebilirsiniz. Ve tabii ki Hindistan cevizi içecek ve yiyeceklerde karşınıza çıkacaktır. Popüler olan birkaç restoran ismini paylaşalım sizlerle; Shree Thaker Bhojanalay, Sea Lounge, Cafe Madras, Kyber, Indigo, Pizza by the Bay, Soam, Masala Library, Trishna ve Zodlac Gril gibi yerlerde yemek yiyebilirsiniz. Burada dhan sak adındaki yemek koyun eti, mercimek ve sebze ile hazırlanır. Türk damak tadına daha uygundur. Tercihiniz bu yönde olabilir.

Konaklama

Bu şehirde konaklama işi birazcık fiyat olarak yüksek. Şehirde 4 ve 5 yıldızlı lüks oteller bulabilmek mümkündür. Ama bunun dışında apart otel, pansiyon ve konuk evleri bulabilmek mümkündür. Turistik bir gezi için geldiğiniz bu şehirde turistik mekanlara yakın yerlerde kalmanız daha akıllıca olur. Bunun için güney Mumbai şehrini seçmeniz daha uygun olacaktır. Kalınabilecek yerler; Hotel Midland, Travel Inn, Hotel Godwin, Aifa Residency, Sutra D’onyx, Anjali Inn, Hiltop Hotel, The Legend ve Hotel Kohinoor Continental gibi hoteller de kalabilmeniz mümkün. Şehir güney tarafını tercih etmeniz daha rahat bir gezinti yapmanızı sağlayacaktır.

Gece Hayatı ve Eğlence

Mumbai’de gece hayatı renklidir. Bu kalabalık şehir eğlenmeyi bilen eğlenceyi seven bir topluluğa sahiptir. Burada geceleri çok renkli geçiyor. Bol baharatlı Hint yemeklerini yedikten sonra bunları gece dans ederken sindirebilirsiniz. Burada yalnızca Hint müziği değil dünyaca ünlü müziklerle eğlence mümkün. Popüler mekanlar; Blue Frog, Hard Rock Cafe, Zenzi, Tryst, Club Royalty, Club Alibii, Exo, Bayview Bar, Rhe Lazy Dog, Rock Bottom, Wivk, Escobar ve Vie Lounge&Deck gibi mekanlarda renkli bir hayat bulabilir gece boyu eğlenebilirsiniz. Seyahatinizin en eğlenceli saatleri bu gecede yaşanacaktır. Şehirde elephanta festival en eğlenceli festivallerden yalnızca biri. Mart ayında düzenlenen bu festivale katılmalısınız.

Mumbai gezisi mi planlıyorsun?

Mumbai hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Mumbai gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Mumbai gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.