Muskat, Umman Krallığı’nın başkentidir ve ülkenin kalbinin attığı en büyük yerleşimidir.

Muskat, Umman Krallığı’nın başkentidir ve ülkenin kalbinin attığı en büyük yerleşimidir. Türkiye’den vize almadan da gidebileceğiniz bu şehir insanlık tarihinin çok eski yıllarına şahitlik etmiş, her köşesi tarih kokan bir şehirdir. Umman’da bilinen ilk yaşam izleri bundan on bin yıl öncesine dayanır. O zamandan günümüze Umman yerleşik bir düzen almış, şehirleri ve merkezlerini kendi coğrafyasına işlemiştir. Muskat,  1500’lü yıllardan sonra önemi anlaşılan ve bu dönem sonrasında uğruna savaş verilen bir şehir olmuştur. Çölün ortasında bir liman kenti, Basra Körfezinin girişinde yer alan Hürmüz Boğazı’nın hakimiyeti nedeniyle dikkatler hep üzerinde olmuştur. Zaman zaman İslami yönetime, zaman zaman da Avrupa’dan gelen akıncıların istilasına uğrayan bu güzel liman şehri üzerinde yaşayan bütün yaşananları yazılı bir tarih gibi bünyesinde barındırmaya devam ediyor. Etkileyici ve tarihin içinden kopup gelmiş mimarisi ile mutlaka gezilmesi gereken bir şehir Muskat. Muskat’a gittiğiniz zaman uğrayacağınız ve gezmeye doyamayacağınız bazı duraklar; Muscat Şehir Merkezi, Muskat Kalesi, Zawawi Cami, Sultan Qaboos Büyük Cami, Sultan’s Armed Forces Müzesi, Mohammed Al Ameen Cami, Bait Al-Baranda Müzesi, Al Naseem Halk Parkı, Wadi Al Arbeieen, Qurub Plajı, Tarih Müzesi, Çocuk Müzesi, Qantab Plajı, Quram Doğal Parkı, The Riyam Parkı, Bait Al Zubair, Muskat Limanı ve Muskat Saat Kulesi. Sizi beklenmeyen sürprizlerle şaşırtacak olan, doğal güzelliklerinden çok etkileneceğiniz, hoşgörü ve yeniliğin başkenti. Ayrıca burada İngilizce ve Almanca konuşanların sayısının ne kadar fazla olduğunu görünce siz de şaşıracaksınız.

En İyi Zaman

Muskat bir liman şehri olmasına ve uçsuz bucaksız sahillere sahip olmasına rağmen çöl iklimine sahip bir şehirdir. Kıyı bölgeleri sıcak ve nemli, iç bölgeleriyse sıcak ve kuru olan bu şehirde kavurucu sıcakların ne anlama geldiğini ciddi olarak görebilirsiniz. Yıl içinde çok az yağış alan Muskat’ta Aralık ayından Nisan ayına kadar yağışlara denk gelebilirsiniz. Yaz aylarında ise yağış yok denecek kadar azdır ve sıcaklıklar 40 santigrat derecelere kadar çıkar. Hissedilen sıcaklık ise 55 derecelerdedir. Gideceğiniz her mevsimde sıcağı hissedeceğiniz bu şehir için Kasım ve Mart ayları arasındaki dönemi tercih edebilirsiniz.

Ulaşım

Türkiye’den Muskat’a direkt uçuşlarla yaklaşık 5 saati bulan bir yolculuk yaparak Muskat’a ulaşabilirsiniz. Havaalanı denizin kıyısında olduğundan siz daha inişe geçerken Muskat büyüleyici güzelliğini gözler önüne sermeye başlamış olur. Havaalanından sonrası ise genellikle taksi kullanımı gerektirir. Taksi fiyatlarının biraz yüksek olduğu bu şehirde mutlaka pazarlık yapmalısınız. Taksi şoförleri genellikle sizi havaalanından aldıktan sonra, kendi anlaşmalarının olduğu otellere götürmek isteyebilirler, bu duruma karşı hazırlıklı olun ve ısrarları kibarca geri çevirmenin yollarını şimdiden aramaya başlayın. Taksinin pahalı olduğu Muskat’ta araç kiralama şansınız da var ancak hangi ulaşımı tercih ederseniz edin trafik yoğunluğu sizi biraz sıkıntıya sokacaktır. Özellikle uçağınıza yetişeceğiniz zaman trafiği göz önünde bulundurmadan yola çıkmayın.

Alışveriş

Muskat, geldiğiniz zaman sizin de gözlemleyebileceğiniz gibi tipik bir orta doğu şehridir. Alışverişiniz için de orta doğuya özgü farklı eşyalar bulma şansınızın olduğu su götürmez bir gerçektir. Çok turist alan bu şehirde tıpkı taksiler gibi alışveriş için de çok sabit fiyatlar yoktur. Alışverişiniz için çok sayıda mağaza bulabilirsiniz ancak, Arap Çarşısı, Muskat Mattrak Souk ilginizi çekecektir. Burada keyifli bir alışveriş sizi bekliyor olacak. Ayrıca Mattrak Souk, İstanbul’un Kapalı Çarşı’sına benzeyen bir yapıdır. Muskat’ta bölgeye özel gümüş telkari kılıflı hançerler, gümüş takılar, kilimler, Umman’a özel ibrik gibi kahve cezveleri, değerli taşlar, ipek ürünler ve inciler alabilirsiniz. Ama alışveriş yaparken pazarlık etmeyi sakın unutmayın. Satıcının verdiği fiyatın belki de yarısından da düşük fiyata istediğiniz ürünü alabileceğiniz hep aklınızın bir köşesinde bulunsun.

Yeme İçme

Muskat bir liman şehri olduğu için tabi ki deniz mahsulleri oldukça sık rastlayabileceğiniz tatlar arasındadır. Taze ve lezzetli deniz ürünlerini rahatlıkla yiyebilirsiniz. Umman Müslüman bir ülke olduğu için et ürünlerinde, dana eti, kuzu eti ve deve eti kullanılır. Arap, Lübnan, Türk ve Hint mutfaklarından da lezzetlere sahip olan bu mutfakta baharat da çok kullanılır. Yerel lezzetleri tadarken size çok da yabancı gelmeyecek olan Umman mutfağında en çok tercih edilen tatlı olarak karşınıza helva çıkacak. Mutlaka denemelisiniz. Yemeklerin fiyatları biraz yüksek olsa da genellikle porsiyonlar çok büyük ve doyurucu oluyor. Siparişlerinizi verirken bunu unutmamanızı tavsiye ederiz.

Konaklama

Muskat’ta konaklama alternatifleri, sizi memnun etmeye yetecek kadar fazladır. Oteller, lüks oteller, pansiyonlar bulabileceğiniz bu şehirde konaklama ücretleri oldukça uygun fiyatlardadır. Eğer önceden ayarlama yaparsanız, güzel bir otelde uygun fiyatlarda kalabilme şansına sahip olursunuz. Turistlerin çoğunlukla yaz tatili için tercih ettikleri Muskat’ta siz de güzel bir otelde, uygun fiyatlara ve konforlu bir tatil yapabilirsiniz.

Gece Hayatı ve Eğlence

Muskat’ta alkol tüketiminin yerli halka yasak olduğunu, sadece Müslüman olmayan turistler için içki izni olduğunu hatırlatarak başlayabiliriz. Yani Muskat gece hayatı için sizi çok da cezbedecek bir şehir değil. Ancak eğlenmek için sadece geceleri dışarı çıkmak ve alkol almak gerekmiyor. Muskat’ta akşam saatlerinde eğlenmek için çok ilgi çekici ve değişik bir tecrübe olan çöl safarilerini deneyebilirsiniz. Öğlen saatlerinde yapılan deve yarışları da ilginizi çekebilir. Ayrıca eğlenmek için su sporları, dalış, tırmanma gibi alternatiflere de sahipsiniz.

Muskat gezisi mi planlıyorsun?

Muskat hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Muskat gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Muskat gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.