Irak’ın kuzeyinde, Dicle Nehri’nin kıyısında kurulmuş olan, ülkenin en büyük şehirlerinden birisidir.

Irak’ın kuzeyinde, Dicle Nehri’nin kıyısında kurulmuş olan, ülkenin en büyük şehirlerinden birisidir. Savunmaya uygun coğrafi konumu nedeniyle verimli topraklara sahip bir bölgedir. Bu yüzden de özellikle Antik Çağlardan sonra Hristiyanlığın en önemli merkezlerinden birisi haline gelmiştir. 2 milyona yakın nüfusu ile günümüzde Musul Irak’ın en önemli şehirlerinden birisi olmayı başarmıştır. Kalabalık nüfusuna rağmen Türk Şehri karakterini yitirmemiştir. Günümüzde birçok Avrupa ülkesinde ve Dünya üzerinde ki diğer ülkelerde görülen Modern Şehircilik anlayışı bu bölgede de etkisini göstermiştir. Fakat buna rağmen sağlam malzemelerle yapılan binaları kente ayrı bir canlılık kazandırmaktadır. 1667 yılında meydana gelen deprem nedeniyle büyük zarar gören şehirde yine bu dönemde veba hastalığı başlamış ve halkın büyük bölümü çevrede ki çeşitli bölgelere ve başka ülkelere göç etmek zorunda kalmıştır. Bölgede bulunan mermer cinsi taş, en çok kullanılan malzelemerin başında gelmektedir. Hemen hemen bütün binalar ve yapıların cepheleri bu taş ile süslenmiş ve görsel açıdan oldukça zengin bir görünüm kazanmıştır. Musul Ortadoğu’nun önemli bir noktasında yer alması nedeniyle birçok farklı kültürün bir arada yaşadığı bir bölgedir. Ancak buna rağmen günümüzde halen daha Özerk Kürt Bölgesi ve Irak Federal Devleti arasında belirsiz bir statüye sahiptir ne yazık ki. Musul’da önemli tarihi eserler bulunmaktadır, bunlardan bazıları; insanlık tarihinin ilk yazılı belgeleri bu bölgede ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca insanların kalabalıktan teşkilatlı topluma geçişi sırasında oluşturdukları bilgiler de yine ilk olarak bu bölgede ortaya çıkarılmıştır.

En İyi Zaman

Gideceğimiz ülkeyi, daha doğrusu seyahat edeceğimiz, gezeceğimiz bölgeyi belirledikten sonra en çok dikkat etmemiz ve araştırmamız gereken konulardan birisi de hiç şüphesiz o ülkenin ve bölgenin iklim özellikleridir. Tatil planlarımızı yaparken bu konuda iyi bir araştırma yapmalı ve programımızı buna göre belirlemeliyiz. Hepimizin bildiği gibi, Dünya\’nın her yeri ülke ve bölge olarak birbirinden çok farklı özelliklere sahiptir ve farklı iklim özelliklerini bünyesinde barındırmaktadır. Musul şehri; yılın büyük bölümünde yaz mevsimi yaşandığı için ve sıcaklıklar çoğu zaman yüksek derecelerde olduğu için yağmur ve soğuk açısından rahat bir bölgedir. Bu nedenle yılın hemen her mevsiminde gidilebilen, gezilebilen ve ziyaret edilebilen ender şehirlerden birisidir. Fakat yine de yaz sıcaklarının az da olsa son bulduğu ve havanın biraz daha yumuşamaya başladığı Eylül ayı, yani başka bir ifadeyle Sonbahar mevsimi bu bölge için gidilebilecek, ziyaret edilebilecek en iyi zamandır.

Ulaşım

Tatil planlarımızı yaparken; bu konuda ulaşım sorununu çözmek için birçoğumuz kendi özel aracımızı tercih ederiz çoğu zaman. Fakat bu durum genellikle ülkemizde ki tatil bölgelerinde geçerlidir. Yurt dışına çıkıldığında ise durum biraz daha değişir ve özel araçlar yerini toplu taşıma araçlarına yada kiralık arabalara bırakır. Uçak yolculuğu yapmayı planlıyorsanız eğer ve havaalanına inince Musul içinde gitmek istediğiniz yere nasıl gideceğinizi düşünüyorsanız; havaalanı servis hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Düzenli olarak her saat başı hareket eden otobüs ve minibüs seferleri ile başta şehir merkezi olmak üzere bölgenin birçok noktasına ulaşım son derece rahat ve kolaydır. Bunun dışında iki farklı seçeneğiniz daha bulunmaktadır. Birincisi; Mardin Havalimanı-Musul arası toplu ulaşım yapan otobüs hattı. Bu yolla başta şehir merkezi olmak üzere, liman, otogar, oteller, tatil köyleri, tren garı gibi pek çok noktaya ulaşım rahatlıkla sağlanmaktadır. İkinci seçenek ise; Mardin Havaalanı-Musul arası paylaşımlı ulaşım. Aynı uçakla gelen ve aynı yöne giden yolcuları aynı araçta birleştirilerek yapılan bu ulaşım özellikle tek başına seyahat eden yolcuların tercih ettiği seçenektir.

Alışveriş

Ziyaret ettiğimiz, gezdiğimiz ülkelerde alışverişe çıkarak, küçük de olsa o ülkeye ait bir hediye ya da ürün almak hepimizin düşündüğü ve çoğunlukla imkan bulduğumuz sürece hayata geçirdiğimiz bir olaydır hiç şüphesiz. Bu yüzden de seyahatimizi tamamlayıp eve dönerken yanımızda birçok hediyeyle döneriz. Dünya’da ve birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi, Musul’da da ziyaret edilebilecek, gezilebilecek ve dilediğimiz gibi alışveriş yapabileceğimiz yerler bulunmaktadır. Bu yerlerde ilk ve en önemlisi semt içerisinde bulunan pazarlardır. Şehrin farklı köşelerinde, hemen her mahallede kurulan pazarlar; birbirinden farklı yüzlerce ürün sayesinde bize oldukça zevkli ve yöresel ürünleri alabilme imkanı vermektedir.

Yeme İçme

Tatile çıkan herkesin merak ettiği, bilgi aldığı ve denemek istediği konulardan birisi de hiç şüphesiz yemek olayıdır. Bazı ülkelerde kendi ülkemizin mutfağına yani Türk Mutfağına olan benzerlikler ve tatlar bulunmaktadır. Bazı ülkelerde ise daha önce hiç yemediğimiz, tatmadığımız türde çok farklı yemek türleri, tatlılar, et yemekleri vb. göze çarpmaktadır. Musul’da da bu durum böyledir. Şehir merkezi yemek konusunda birçok seçenek sunmaktadır. Bunun yanında restoranların da büyük bölümü bu bölgede bulunmaktadır. Irak mutfağı büyük ölçüde Orta Doğu ve elbette Anadolu yemeklerinden oluşmaktadır. Kırmızı et ve tavuk tıpkı ülkemizde olduğu gibi hemen her sofrada bulunmaktadır. Kuzu eti ise özel pişirme teknikleri nedeniyle yine oldukça tercih edilen yemekler arasındadır. Bunun dışında taze sebzeler sofralarda bol miktarda kullanılmaktadır. Yine ülkemizde ki yemeklerle benzerlik gösteren bir başka tür de pirinç pilavıdır. Ayrıca kebaplar da lavaş içerisinde servis edildiği için oldukça tercih edilen ve tüketilen yemekler arasındadır. Kahvaltılar da aynı şekilde Türkiye ile pek çok yönden benzerlik göstermektedir. Bal, reçel, tereyağı, zeytin, peynir bol miktarda bulunmakta ve tüketilmektedir.

Konaklama

Tatillerin vazgeçilmezlerinden, olmazsa olmazlarından birisi de hiç şüphesiz konaklama yerleri, yani oteller, pansiyonlar vb. yerlerdir. Çünkü tatile çıkan, seyahat eden her insanın en çok düşündüğü konulardan birisi de budur. Uzun ve yorucu bir yolculuğun yada şehir turunun arkasından insanlar konaklayabilecekleri, dinlenebilecekleri yerler ararlar. Musul’da bu konuda seçenek oldukça fazladır. Şehrin hemen her yerinde birbirinden farklı ve güzel hizmet sunan oteller bulunmaktadır. Bu otellerden bazıları şunlardır; Altın Saray, Rotterdam, Mariana, Grand İstanbul ve Noble. Bu otellerin hemen hepsi ücretsiz otopark vb. hizmetler vermektedir. Her ülkenin kültürü, sistemi birbirinden farklı olduğu için bu bölgeyi ziyaret ettiğimizde, dil sorunu yaşayabilme ihtimalini de göz önünde bulundurarak toplu taşıma araçları yerine kendimize bir araç kiralamak en doğru tercih olacaktır.

Gece Hayatı

Her insanın tatil anlayışı birbirinden farklı olsa da, tatillerin vazgeçilmezlerinden birisi de hiç kuşkusuz eğlence mekanlarıdır. Bu konuda her ülke birbirinden çok farklı kültürlere sahiptir. Musul bölgesinde bu durum ülkemize ve diğer Avrupa ülkelerine oranla biraz daha farklılık göstermektedir. Fakat yine de bilindiği gibi Araplar eğlence konusunda hem ülkemiz hem de diğer ülke insanlarından aşağı kalmazlar. Musul Müzesi’nde antik yerleşimler Nemrut ve Nineveh’ten kalan bulguları görmek mümkündür. Ayrıca bölgede ki mermer taştan inşa edilmiş olan merkezde ki Adliye Binasının çevresinde bulunan Musul Evi de gezebileceğiniz bir başka yerdir. Shamoun Al-Safa başka bir ifadeyle Aziz Peter Kilisesi de bölgede ki en eski kilisedir. Aynı zamanda başka bir seçenektir.

Gezilecek Yerler

Tarihsel yapı bakımından oldukça zengin bir bölge olan Musul’da; camiler, medreseler, dar sokaklar, minareler, antik yapılar, kaleler ve kiliseler hemen her bölgede göze çarpmaktadır. Çok uzun yıllar öncesinden günümüze kadar sağlam bir şekilde ayakta durmayı başarabilmiş olan bu yapılar bölgenin tarihi ve kültürel zenginliğini oluşturmakta ve her yıl birçok yerli ve yabancı turistin bölgeyi ziyaret etmesini sağlamaktadır. Musul’a gittiğiniz zaman; ziyaret edebileceğiniz, gezip görebileceğiniz başlıca ve en önemli yerler şunlardır; Büyük Nureddin Camii, Umeyye Camii, Al-Hadba adıyla anılan Tuğla Minare, Mücahid Camii, Kara Saray ve Cercis Peygamber Camii.

Musul gezisi mi planlıyorsun?

Musul hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Musul gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Musul gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.