Dünyanın en eski şehri olan Beyrut, Biblos'ta tarihi kalıntılar.

Çoğu kimse gerçek güzelliğin, şehirlerin kendisi değil üzerinde yaşayan insanların olduğunu söylüyor. Bununla birlikte, yerli halk kadar şehirlerin de sunacağı çok şey var. Şehirler insanlar gibidir, hepsinin farklı bir kişilikleri vardır. En önemlisi, her kapı, her cadde, meydan ya da parkın hepsi, toplumu şekillendiren ve o şehrin tarihini meydana getiren çeşitli anlara tanık olmuştur. Modern ve oldukça genç şehirlerimiz var, ancak yüzlerce yıldır var olan ve milattan binlerce yıl öncesinde yerleşik hayata geçen şehirler de var. Günün birinde yurtdışı turları ile mutlaka ziyaret etmeniz gereken dünyanın en eski yerleşik hayata geçen şehirleri:

Dünyanın En Eski Şehirleri

Kudüs, İsrail (M.Ö. 2800)

Akdeniz ve Ölü Deniz (yeryüzünün en alçak noktası) arasındaki Yahuda Dağlarında yer alan ve her yönden vadilerle çevrili olan Kudüs, İsrail’in başkentidir. Şehir, binlerce yıldır süren ilgi çekici bir geçmişi ile hareketli modern bir şehre dönüşmüş olsa da halen dünyanın en eski şehirlerinden biridir. Dünyanın ana dinlerinden üçüne olan önemi nedeniyle dünyanın en kutsal kenti olarak kabul edilir:Yahudilik, Hristiyanlık ve İslam.

Beyrut, Lübnan (M.Ö. 3000)

Lübnan’ın başkenti ve en büyük şehri Beyrut, aynı zamanda ülkenin kültürel, idari ve ekonomik merkezidir. Tarihi 5.000 yıl öncesine dayanan şehir, M.Ö. 14. yüzyılın başlarında Mısır firavununa yazılmış mektuplarda bahsedilirken kentteki kazılar Fenike, Helenistik, Roma, Arap ve Osmanlı kalıntılarını ortaya çıkardı. Lübnan iç savaşının sona ermesinin ardından, canlı, modern bir turistik şehir haline geldi.

Gaziantep, Türkiye (M.Ö. 3650)

Daha önce ve hala gayrı resmi olarak Antep olarak bilinen Gaziantep, Türkiye’nin güneydoğu kesiminde yer alan bir şehirdir. Tarihi M.Ö. 4. bin yıllara dek uzanan Gaziantep, Türk kavimleri tarafından ele geçirildiğinde yaklaşık 1183 yılına kadar devam eden Hitit yerleşim izlerine sahiptir. O zamana kadar çoğunlukla ‘Hamtap’ adlı Suriyelilerin bir kasabası idi.

Plovdiv, Bulgaristan (M.Ö. 4000)

Bulgaristan’ın en büyük ikinci şehri olan Plovdiv, başlangıçta büyük bir Roma kenti haline gelmeden Tacistan’da bir yerleşim oldu. Bu antik dönüm noktasındaki eşsiz konumu, Doğu ve Batı uygarlıklarının güçlü kültürel ve siyasi etkilerini uyandırdığı halde kültürel kimliğini korumuştur. Roma, Atina, Kartaca veya Konstantinopolis gibi en eski şehirlerin çoğundan daha yaşlı olan Troia neredeyse şimdilerde çağdaş denilebilecek kadar gelişmiş bir şehirdir.

Şam, Suriye (M.Ö. 4300)

3. bin yılın ortalarında kurulan Şam, Ortadoğu’nun en eski şehirlerinden biridir. Ortaçağda, kılıç ve dantel konusunda uzmanlaşmış, gelişen bir sanat endüstrisinin merkezi idi. Kent, tarihinin farklı dönemlerine ait 125 anıta ev sahipliği yapıyor; en güzellerinden biri, Assur tapınağı üzerine kurulmuş 8. yüzyıl dönemine ait Emeviler Büyük Camisi.

Halep, Suriye (M.Ö. 4300)

2. bin yılın çeşitli ticaret yollarının kavşağında bulunan Halep, Hititler, Asuriler, Araplar, Moğollar, Memlükler ve Osmanlılar tarafından ardışık olarak yönetiliyordu. 13. yüzyıldan kalma kale, 12. yüzyıl dönemine ait Büyük Cami ve çeşitli 17. yüzyıl medreseleri, saraylar, kervansaraylar ve hamamlar kentin aşırı nüfusla tehdit altındaki kentsel dokusunun bir parçasını oluşturuyor.

Byblos, Lübnan (M.Ö. 5000)

Beyrut’tan 40 dakika uzaklıkta bulunan Byblos, Lübnan’ın en güzel yerlerinden biridir. Kentin başlıca turistik mekanları, eski Fenike tapınakları, Byblos Kalesi, Baptist Kilisesi St John ve eski Ortaçağ Kenti Duvarı’dır. Modern arkeolojik kazılar, Byblos’un Neolitik Çağda işgal edildiğini ve 4. binyıl boyunca orada geniş bir yerleşimin olduğunu ortaya koymuştur.

Jericho, Filistin Toprakları (M.Ö. 9.000)

Jericho, dünyanın en eski, en yaşanmış şehri olduğu düşünülmektedir. Arkeologlar Jericho’da 11.000 yıl öncesine ait 20 ardışık yerleşimin kalıntılarını ortaya çıkardılar. Şehir, Ürdün Nehri ile Kudüs arasında bulunur ve bugün yaklaşık 20.000 kişilik bir nüfusa ev sahipliği yapmaktadır. Jericho, aynı zamanda dünyanın en alçak şehridir: Deniz seviyesinden yaklaşık 243 metre aşağıda.

Merhaba! Ben Fatih Kibar. Seyahat etmek yıllardır en büyük tutkum oldu! Şimdiye kadar 14 ülke ve 100'den fazla şehirde bulundum. Şaşırtıcı ve renkli mimarilere, farklı kültürlere göz atmak, farklı şehirlerde dolaşmak, yeni harika yerler keşfetmek, eşsiz yerleri ziyaret etmek, yerel insanların arasına karışmak ve doğada yürüyüşler yapmak en sevdiğim şeyler arasındadır. Hadigez.com'da seyahat etme tutkumu yazılı olarak paylaşmaya ve seni de bu harika dünyayı keşfedebilmen için ilham vermeye çalışıyorum. Tüm seyahat notlarımı burada blogumda, Instagram'da fotoğraflarda ve videolarımla YouTube kanalımda paylaşıyorum. Yolculuğuma ortak olun. Sosyal medyada beni takip edin ve hiçbir paylaşımımı kaçırmayın!

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.